Dzielnice Paryża

Dzielnice Paryża – Opisy dzielnic + mapa

Paryż podzielony jest na 20 dzielnic. Obecny podział Paryża funkcjonuje od 1860 roku. W poniższym artykule dowiesz się czym wyróżniają się poszczególne dzielnice i co warto w nich zwiedzić.

1 Dzielnica Paryża - LuwrI dzielnica Paryża (Louvre)

Ta najstarsza dzielnica Paryża znajduje się w samym centrum miasta. Pełna zabytków stanowi istny raj dla turystów. Znaczną jej część zajmują Luwr oraz Ogrody Tuileries.

Tu znajdziesz: Luwr, Ogrody Tuileries, Kaplica Sainte-Chapelle, Most Pont Neuf, Plac Concorde

2 dzielnica Paryża - BourseII dzielnica Paryża (Bourse)

Niewielka dzielnica o charakterze biznesowym, na terenie której znajduje się historyczna giełda papierów wartościowych Bourse. W drugiej dzielnicy życie toczy się w modnych knajpkach i butikach położonych przy głównych ulicach: Etienne Marcel i Rue Montorgueil.

Tu znajdziesz: paryska giełda, ulice Etienne Marcel i Montorgueil

3 dzielnica Paryża - Musée des Arts et MétiersIII dzielnica Paryża (Temple)

Wraz z czwarta dzielnicą tworzy jeden z najstarszych dystryktów Paryża zwany Marais. Trzecia dzielnica uważana jest za jego spokojniejszą część. Znajduje się w niej Muzeum Picassa, a także wiele posiadłości zamieszkiwanych w XVII w przez najszlachetniejsze paryskie rodziny.

Tu znajdziesz: Musée des Arts et Métiers, Muzeum Picassa

4 Dzielnica Paryża - Centrum Georges PompidouIV dzielnica Paryża (Hôtel-de-Ville)

Tętnica życiem okolica z dużą ilością modnych barów, butików i restauracji, w tym również przeznaczonych specjalnie dla społeczności gejowskich. Przy ulicy Rue des Rosiers skupia się życie paryskiej społeczności żydowskiej.

Tu znajdziesz: Centrum Georges Pompidou, Hôtel de Ville, Marais, Place des Vosges, ulica Rue des Rosiers

Zobacz także  Hotel z widokiem na wieżę Eiffla - TOP5

5 dzielnica Paryża - SorbonaV dzielnica Paryża (Panthéon)

Ta historyczna dzielnica zawdzięcza swoją nazwę Sorbonie, gdzie w średniowieczu obowiązywał język łaciński. Rue Mouffetard stanowi główną arterie, przy której znajdują się sklepy, studenckie bary i kawiarnie.

Tu znajdziesz: Sorbona, Panteon, Ogród Botaniczny, Meczet Paryski

6 dzielnica Paryża - muzeum OrsayVI dzielnica Paryża (Luxembourg)

Dzieje dzielnicy sięgają VI w, kiedy to benedyktyni założyli swoje opactwo. Saint Germain des Prés po I wojnie światowej stała się symbolem intelektualnego życia Paryża, które toczyło się w kawiarniach i barach. Obecnie modna dzielnica Paryża z butikami znanych projektantów, dobrymi restauracjami i kawiarniami.

Tu znajdziesz: Ogród Luksemburski, Muzeum Orsay, Zgromadzenie Narodowe

7 dzielnica Paryża - wieża EifflaVII dzielnica Paryża (Palais-Bourbon)

To tutaj znajduje się symbol Paryża czyli Wieża Eiffla. Od XVII wieku siódma dzielnica stanowiła dom dla francuskich elit. Kilkukrotnie gościła Wystawy Światowe, z okazji których wybudowano Wieżę Eiffla oraz Dworzec Orsay (obecnie muzeum). W siódmej dzielnicy mieszka znany paryski projektant Karl Lagerfeld.

Tu znajdziesz: Wieża Eiffla, Hotel Inwalidów, Muzeum Rodin, Muzeum Orsay

8 dzielnica Paryża - most Aleksandra IIIVIII dzielnica Paryża (Élysée)

Pomimo tłumów turystów na Polach Elizejskich, ósma dzielnica jest luksusowa i niezaprzeczalnie elegancka. Znajduje się tutaj Pałac Elizejski, w którym rezyduje prezydent Francji. Swoje siedziby maja również liczne ambasady.

Tu znajdziesz: Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Łuk Triumfalny, Kościół Świętej Magdaleny, Most Aleksandra III, Park Monceau

9 dzielnica Paryża - Galeria LafayetteIX Dzielnica Paryża (Opéra)

W XIX w dziewiątej dzielnicy Paryża rozwijały się liczne teatry, dlatego tez właśnie tu usytuowano paryską operę. Przy ulicy Grand Boulevard powstały pierwsze paryskie pasaże handlowe. Obecnie liczne butiki, uliczne stoiska, a także Galeria Lafayette oraz dom handlowy Printemps powodują, ze w okolicach znajduje się zawsze dużo ludzi.

Tu znajdziesz: Opera Garnier, Galeria Lafayette, dom handlowy Printemps, Muzeum Grevin

10 dzielnica Paryża - Gare du NordX Dzielnica Paryża (Enclos-St-Laurent)

Dziesiąta dzielnica Paryża jest mało znana turystom. Na wybrzeżu kanału St. Martin można odnaleźć liczne ślady robotniczego Paryża z XIX w. Znajdując się rzut kamieniem od tętniącego życiem centrum miasta, coraz częściej przyciąga młode osoby pracujące i artystów.

Tu znajdziesz: Kanał St. Martin, Dworzec Północy (Gare du Nord), Dworzec Wschodni (Gare de l’Est)

Zobacz także  Paryż z polskim biurem podróży - przegląd ofert

11 dzielnica Paryża - Plac BastyliiXI Dzielnica Paryża (Popincourt)

Popularna dzielnica mieszkalna – jedenastka to najgęściej zaludniony obszar Paryża. Ten niegdyś najbiedniejszy zakątek Paryża dynamicznie się rozwija. Wieczorami tutejsze bary i restauracji zapełniają się klientami, wśród których dominują głównie młodzi mieszkańcy stolicy, hipsterzy oraz obcokrajowcy. W ciągu dnia dzielnica biznesowa z biurowcami.

Tu znajdziesz: Plac Bastylii, Muzeum Edith Piaf

12 dzielnica Paryża - Opera BastilleXII Dzielnica Paryża (Reuilly)

Podobnie jak jedenastka, dwunastka to dawna dzielnica robotnicza która w ostatnich latach przeszła znaczącą transformacje. Odkąd w 1989 wybudowano Operę Bastille, ulice wypełniły się awangardowymi butikami i modnymi restauracjami. Pozbawiona zabytków dzielnica pozwala poznać prawdziwe życie Paryżan.

Tu znajdziesz: Opera Bastille

13 dzielnica Paryża - Biblioteka NarodowaXIII Dzielnica Paryża (Gobelins)

Trzynasta dzielnica posiada reputację „Malej Azji” ze względu na zamieszkującą ją w dużym stopniu społeczność chińską oraz wietnamską. Znajdziemy tutaj liczne restauracje, bary, sklepy azjatyckie.

Tu znajdziesz: Biblioteka Narodowa

14 dzielnica Paryża - wieża MontparnasseXIV Dzielnica Paryża (Observatoire)

Obecnie położona w cieniu wieży, w okresie międzywojennym dzielnica Montparnasse przyciągała elitę artystyczną oraz intelektualną z całej Europy.

Tu znajdziesz: Wieża Montparnasse, Cmentarz Montparnasse, dworzec kolejowy Gare Montparnasse, katakumby Paryża

15 dzielnica Paryża - Park Andre CitroenaXV Dzielnica Paryża (Vaugirard)

Piętnastka to największa pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców dzielnica Paryża. Ze swoimi licznymi wieżowcami z lat 70-tych, nie zachwyca wielbicieli architektury. Również turyści nie znajdą w niej miejsc szczególnie godnych uwagi z wyjątkiem Parku Andre Citroena.

Tu znajdziesz: Park Andre Citroena

16 dzielnica Paryża - Palais de TokioXVI Dzielnica Paryża (Passy)

Nawet jeśli 7. dzielnica jest w rzeczywistości bardziej ekskluzywna, to właśnie szesnastka ma reputację najbardziej luksusowej dzielnicy Paryża zamieszkiwanej przez najlepiej sytuowanych mieszkańców stolicy. Z zachodniej strony graniczy z laskiem bulońskim. Na terenie tej burżuazyjnej dzielnicy znajdują się do dziś pałace i teatry.

Tu znajdziesz: Palais de Tokio, Palais de Chaillot, Lasek Buloński

17 dzielnica Paryża - park MonceauXVII Dzielnica Paryża (Batignolles-Monceau)

Siedemnasta dzielnica skupiała niegdyś francuskich artystów i pisarzy. Znalezienie lokum w tejże dzielnicy – położonej w pobliżu Pól Elizejskich – jest łatwiejsze i bardziej przystępne cenowo w porównaniu do burżuazyjnych dzielnic takch jak 16. czy 7.

Tu znajdziesz: Park Monceau, Cmentarz Batignolles

18 dzielnica Paryża - Bazylika Sacre CoeurXVIII Dzielnica Paryża (Butte-Montmartre)

Montmartre, nierozerwalnie związane z Bazyliką Sacre-Coeur, placem Pigalle czy kabaretem Moulin Rouge, przez wielu turystów uważana jest za najbardziej malowniczą część Paryża. Niestety dzielnica ta m również drugie, nieco ciemniejsze oblicze. Odradzamy noclegu w okolicach metra Barbès-Rochechouart oraz Château Rouge – to jeden z najbardziej niebezpiecznych regionow!

Zobacz także  Zwiedzanie Paryża? Koniecznie z ważną kartą EKUZ

Tu znajdziesz: Bazylika Sacre-Coeur, Moulin Rouge, Plac Pigalle, Place du Tertre

19 dzielnica Paryża - Parc de la VilletteXIX Dzielnica Paryża (Buttes-Chaumont)

Dziewiętnastka to jedna z mnie popularnych wśród turystów paryskich dzielnic. Na jej terenie znajdują się dwa parki publiczne: położony na wzgórzu uroczy Parc des Buttes Chaumont oraz Parc de la Villette. Złą renomę zyskała miedzy innymi przez uchodźców, którzy co jakiś czas rozbijają swoje obozowiska w pobliżu stacji Metro Stalingrad.

Tu znajdziesz: Parc des Buttes Chaumont, Parc de la Villette, Geode

20 dzielnica Paryża - Pere-LachaiseXX Dzielnica Paryża (Ménilmontant)

Zajmujący powierzchnie ponad 48 ha cmentarz Pere-Lachaise stanowi największą paryską nekropolię. To głównie on przyciąga zwiedzających do odwiedzin dwudziestej, peryferyjnej dzielnicy, która nie cieszy się najlepszą reputacją wśród mieszkańców.

Tu znajdziesz: Pere-Lachaise, Park Belleville

Które dzielnice w Paryżu są najbardziej bezpieczne, a których najlepiej unikać?

Ogólna i dość uproszczona zasada jest taka, że najlepiej nie wybierać hotelu w 18., 19. i 20 dzielnicy. Oczywiście w każdej części miasta możemy znaleźć na spokojne i te mniej bezpieczne ulice. Również w wyżej wymienionych regionach może zdarzyć się, ze trafimy na naprawdę przyjemną okolicę . Niemniej raczej odradzamy noclegu do dzielnic należących do niepewnych – turyści nie znający dobrze topografii miasta decydując się na pobyt w powyższych regionach mogą trafić w nieciekawe otoczenie. Niektóre rejony tychże dzielnic – często zdominowanych przez imigrantów – słyną jako centrum handlu narkotykami, prostytucji i przestępczości.

Atmosferę tychże rejonów trafnie podsumowują szczere słowa byłego prezydenta Francji Jacques’a Chirac’a po wizycie w osiemnastce: „Od smrodu i hałasu można zwariować”. Warto zaznaczyć, ze przykładowo w 18 dzielnicy znajduje się Bazylika Sacre Coeur a w 20. Cmentarz Pere Lachaise. Mimo słabej reputacji dzielnic, miejsca te są bezpieczne i warte odwiedzenia.

Film: historia dzielnic Paryża :

W artykule wykorzystano grafikę: (Von ThePromenaderEigenes Werk, CC BY-SA 3.0, Link)

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Trafiony artykuł. Krótkie informacje, przejrzysty plan i wszystko po polsku. Podczas CUDOWNYCH i ROMANTYCZNYCH dwóch tygodni udało nam się zwiedzić 8 dzielnic, sporo ciekawych miejsc znaleźliśmy tu na stronie, inne znaliśmy ze słyszenia. Polecam Paryż wiosną dla wszystkich zakochanych i dla tych, którzy chcą uciec z Warszawy i nakarmić oczy i zmysły paryskim klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *