Centrum Pompidou – muzeum przewrócone na lewą stronę

Centrum Pompidou – muzeum przewrócone na lewą stronę

Centrum Pompidou (Centre Georges Pompidou) to awangardowy budynek, który mieści największą na świecie kolekcję sztuki współczesnej i nowoczesnej. Odwiedza go ponad 25 tysięcy osób dziennie – w niektórych latach osiąga nawet więcej zwiedzających niż sam Luwr!

Będzie zamieszanie” – tak projekt muzeum skomentował ówczesny prezydent Georges Pompidou, który w 1969 roku zlecił jego budowę. Projekt rzeczywiście był niezwykle odważny i mógł wzbudzać kontrowersje. Budynek opleciono kilometrami rur: żółte to instalacja elektryczna, niebieskie to wentylacyjna, a zielone to systemy hydrauliczne. Dodatkowo na zewnątrz umieszczono przeszklone korytarze z ruchomymi schodami. Dzięki temu zabiegowi zmaksymalizowano powierzchnię wewnątrz budynku oraz nadano mu oryginalny – by nie powiedzieć nieco dziwaczny – wygląd. Centrum oddano do użytku w 1977 roku.

W Centrum Pompidou znajduje się muzeum, które mieści ponad 100 tysięcy eksponatów sztuki współczesnej. Dzieła z okresu 1905-1960 prezentowane są na poziomie 5. Możemy tu podziwiać obrazy i rzeźby takich artystów jak Picasso, Kandinsky, Dali, Pollock. Z kolei na poziomie 4 znajdują się dzieła powstałe po 1960 roku (m.in. Andy Warhol, Verner Panton, Anselm Kiefer).

Oprócz muzeum w centrum mieści się największa biblioteka publiczna w Paryżu, urząd pocztowy, kino. Odbywają się tutaj także wystawy czasowe – około 25 w ciągu roku.

Ciekawostki o Centrum Pompidou:

  • W Centrum Pompidou znajdziemy 1036 dzieł sztuki wykonanych przez 119 artystów o polskim pochodzeniu.
  • Na dachu centrum znajduje się jedna z najwspanialszych panoram Paryża – widok zarówno na Wieżę Eiffla, la Defense i Montmartre.
  • W 2010 roku otworzony lokalny oddział Centrum Pompidou w Metz – miejscowości położonej ponad 300 km od Paryża.
Zobacz także  Pola Elizejskie – najdroższa ulica handlowa

Centrum Pompidou – bilety online:

Przydatne informacje:

adres Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: codziennie od 11:00 do 22:00 (zamknięte we wtorki)
rsz_tourism_icon_18 Cena: od 60,47 zł
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 11 Paryż, stacja: Rambuteau
Strona WWW Strona WWW: https://www.centrepompidou.fr

Zdjęcia Centrum Pompidou:

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *