Montmartre – malownicze wzgórze Paryża

Montmartre to najwyżej położona dzielnica znajdująca się w północnej części miasta. Zaliczana przez wielu turystów do najbardziej malowniczych dzielnic Paryża. Mieszkańcy z kolei narzekają, że – ze względu na masową turystykę – traci powoli unikalną atmosferę dawnych lat. O niepowtarzalności tego miejsca, najlepiej przekonać się samemu!

Nazwa Montmartre

Nazwa Montmarte – Wzgórze Męczenników – wywodzi się od biskupa Paryża w III w, Świętego Dionizego. Jak głoszą podania, Dionizy zostawszy zamordowany przez Rzymian, wziął swoją głowę pod pachę i udał się z nią kilka kilometrów na północ. Później miał umyć ją w fontannie przy Suzanne Buisson.

Historia Montmartre

Wyraźna odrębność dzielnicy Montmartre wynika z faktu, że dopiero w 1860 roku przyłączono ją jako 18 dzielnicę do granic Paryża. Przystępne ceny nieruchomości byłej wioski, oryginalna architektura, liczne kawiarnie i restauracje oraz piękna panorama na miasto przyciągnęły bohemę artystyczną. To tutaj między innymi tworzył Vincent Van Gogh oraz Auguste Renoir, Pablo Picasso czy Claude Monet. Niestety, modny dystrykt stracił łaski u francuskiej cyganerii artystycznej, która pod koniec XIX w. zaczęła masowo przenosić się do dzielnicy Montparnasse. Tradycje artystyczne na Montmartre zostały niejako odnowione w czasach współczesnych, jednak w wydaniu nastawionym mocno na masową turystykę. Nie bez powodu krąży powiedzenie, że więcej Paryża w Montmartre, niż Montmartre w Paryżu.

Atrakcje Montmartre:

  1. Bazylika Sacre Coeur

Montmartre nierozerwalnie związane jest z Bazyliką Sacre-Coeur, która – położona na wapiennym wzgórzu 130 m nad poziomem Sekwany – niejako dominuje nad miastem. Roztacza się z niej imponująca panorama całego Paryża. Więcej o bazylice przeczytasz tutaj: https://zwiedzamyparyz.pl/zabytki/bazylika-sacre-coeur

  1. Plac du Tertre

Tuż obok bazyliki znajduje się główny plac Montmartre’u – Plac du Tertre. To tutaj od kilku wieków nieprzerwanie toczy się handel reprodukcjami. Dziś wielu artystów (w tym również tych o wątpliwych umiejętnościach) zachęca turystów do namalowania portretu czy karykatury.

  1. Moulin Rouge
Zobacz także  Muzeum Armii - niezwykły świat militariów

Moulin Rouge to jeden z najbardziej znanych kabaretów na całym świecie, który swoją nazwę (z fr. Moulin Rouge – Czerwony Wiatrak) zawdzięcza temu, że zajmował niegdyś budynek po młynie. To tutaj każdego właśnie narodził się znany taniec kankan. Chcesz kupić bilety na spektakl w Moulin Rouge? Kliknij tutaj.

  1. Plac Pigalle

U podnóża Montmartre znajduje się Plac Pigalle – odpowiednik Dzielnicy Czerwonych Latarń w Amterdamie. Na placu sprawnie funkcjonują liczne kluby nocne, seks shopy i wątpliwej renomy bary.

Zwiedzanie Montmartre z przewodnikiem:

Zdjęcia Montmartre:

Podobne wpisy

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *