Zamek Fontainebleau – dom francuskich monarchów

Zamek Fontainebleau – dom francuskich monarchów

Przejdź do sekcji: ciekawostki | bilety | przydatne informacje | zdjęcia | film | komentarze


Pałac Fontainebleau, z ponad 1500 komnatami w samym sercu 130-akrowego parku, jest jedynym królewskim zamkiem nieustannie zamieszkiwanym przez osiem wieków przez francuskich władców. Rezydencję Napoleon określił mianem „prawdziwego domu francuskich monarchów”.

Miejscowość Fontainebleau położona jest 60 km na południe od Paryża. Znajdujący się tutaj obecnie pałac powstał w miejscu zamku myśliwskiego z X wieku. Na żądanie króla Franciszka I, który zamierzał stworzyć tu „Nowy Rzym”, w 1527 roku zamek został całkowicie przebudowany przez najlepszych francuskich architektów. Zachowała się tylko jedna wieża z wcześniejszego obiektu. Franciszek w pałacu zgromadził zebrał rzeźby i obrazy (w tym dzieło „Mona Lisa”), które wywarły ogromny wpływ na sztukę francuską w XVI wieku.

Choć królowie Francji przez stulecia oficjalnie zamieszkiwali gdzie indziej (Luwr, Wersal), chętnie spędzali czas w pałacu na polowaniach. Miejsce to było upiększane przez kolejnych władców. Ludwik XIII stworzono unikalne schody („Wielkie Schody”) na zewnątrz budynku, z kolei Henryk IV znacznie zamek poszerzył.

W czasie rewolucji francuskiej pałac został splądrowany. Dawna świetność przywrócił mu w 1804 r. Napoleon, który wybrał pałac na swoja główną rezydencję. W zamku zapadły ważne decyzje polityczne. Zorganizowano tu również prywatne mieszkanie dla papieża Piusa VII, przetrzymywanego przez 19 miesięcy z powodu politycznych sprzeczności z cesarzem francuskim.

Napoleon III to ostatni władca, który zamieszkiwał Pałac Fontainebleau. W tamtych czasach dokonano zmian w dekoracji wnętrz, ale dopiero renowacja w latach 1964-1968 nadała mu dzisiejszy wygląd.

Zamek odwiedza ponad 450 000 turystów rocznie. Znajduje się tu 1530 pokoi oraz cztery muzea: Muzeum Chińskie, Muzeum Napoleona I, Galeria Malarstwa i Galeria Mebli.

Zobacz także  Wersal - Pałac Słońca

Ciekawostki o zamku Fontainebleau:

  • Zamek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Znajduje się blisko 40 000 sztuk starożytnych mebli.
  • Obiekt słynie z charakterystycznych schodów w kształcie podkowy, na których Napoleon w 1814 r. wygłosił pamiętne przemówienie podczas swojej abdykacji.

Bilety do zamku Fontainebleau – zarezerwuj online:

Przydatne informacje:

adres Adres: Place Charles de Gaulle, 77300 Fontainebleau, Francja
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Zamek jest czynny codziennie z wyjątkiem wtorków oraz: 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
październik – marzec: 09:30 – 19:00 (ostatnie wejście o 16:15).
od kwietnia do września: 09:30 – 18:00 (ostatnie wejście o 17:15).
Sala balowa zamyka się o godzinie 16:00 od października do marca i o 17:00 od kwietnia do września.
rsz_tourism_icon_18 Cena: Bilet normalny – od 47,98 zł
dojazd Dojazd: SNCF Paryż Gare de Lyon > Gare de Fontainebleau-Avon – podróż trwa około 40 minut
strona-www Strona WWW: http://www.chateaudefontainebleau.fr

Zdjęcia z zamku Fontainebleau:

Zamek Fontainebleau – film:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *