Wersal - Pałac słońca

Wersal – Pałac Słońca

Wersal (fr. Versailles) – pałac wersalski, będący synonimem przepychu, świetności i klasycznego baroku, jest odwiedzany i podziwiany przez miliony turystów. Ich liczba dochodzi do dziesięciu milionów rocznie.

Wersal – historia Pałacu Słońca

Wersal za panowania Ludwika XIII był niewielką wioską. Rozmiłowany w polowaniach król niejednokrotnie zatrzymywał się na nocleg w gospodzie, jednak jego dworzanie ubolewali nad panującymi w niej warunkami. Ulegając ich naciskom, władca kupił tereny i pomiędzy Saint-Germain a Meudon wybudował skromny zamek myśliwski.

Dwunastoletni Ludwik XIV po przybyciu do Wersalu z jednej strony zachwycił się tą budowlą, z drugiej natomiast na przylegających do niej terenach cieszył się swoimi pierwszymi, samodzielnymi polowaniami. Te sentymentalne wspomnienia nie pozostały bez wpływu na decyzję władcy, dotyczącą wybudowania w Wersalu ogromnego pałacu. Nie zburzył myśliwskiego zamku ojca i postanowił uczynić go punktem wyjścia dla nowej, monumentalnej budowli.

Przystąpiono do wykonywania pierwszych prac, a nadzór nad architektami sprawował król, który osobiście na pięciuset hektarach zaprojektował rozmieszczenie parków i ogrodów.

Pałac Wersalski a jego architektura

Budowę pałacu w Wersalu rozpoczęto w 1661 roku. Na sześciohektarowym, półkolistym, znajdującym się przed pałacem placu łączą się trzy aleje. Szerokość największej z nich wynosi około dziewięćdziesięciu czterech metrów.

Nieodzownym elementem kompleksu pałacowego są trzy dziedzińce, czyli Dziedziniec Ministrów, Dziedziniec Królewski oraz Dziedziniec Marmurowy. W 1837 roku na Dziedzińcu Królewskim został postawiony konny posąg Ludwika XIV. W skład Dziedzińca Marmurowego natomiast wchodzi fragment zamku myśliwskiego Ludwika XIII, do budowy którego wykorzystano czerwoną cegłę i biały kamień.

W ciągu czterech lat od przystąpienia do wznoszenia pałacu w Wersalu wybudowano skrzydło południowe. Stało się ono siedzibą książąt, a w 1689 roku postawiono skrzydło północne. W wyniku połączenia skrzydła południowego i skrzydła północnego powstał ciąg o długości pięciuset osiemdziesięciu metrów.

Zobacz także  Zamek Fontainebleau – dom francuskich monarchów

Pałac Ludwika IX i przepiękny ogród

Zarówno pałac, jak i ogród wersalski stanowią niejako odzwierciedlenie osobowości Ludwika XIV. O ile wybudowanie monumentalnej rezydencji tak bardzo nie dziwi, o tyle podporządkowanie sobie natury robi już ogromne wrażenie.

Powierzchnia ogrodu obejmuje ponad tysiąc sześćset hektarów. Pierwotnie były to lasy i bagna, jednak Le Nôtre stworzył baśniową krainę. Jej najważniejszymi elementami stały się z jednej strony obsadzone strzyżonymi drzewami szpalery, z drugiej natomiast liczone w dziesiątkach zamknięte kwatery roślinne. Posiadały one różnorodne kształty i były poprzecinane ciągnącymi się na przestrzeni wielu kilometrów alejami.

Ludwik XIV był dumny ze swojego ogrodu i miał ku temu powody. Znajdowały się w nim gaje, baseny, partery, kanały, fontanny oraz rzeźby. W 1669 roku posadzono w ogrodzie około osiemdziesięciu tysięcy kasztanowców, świerków, grabów, dębów oraz wiązów. Dla nawodnienia takiej liczby roślin potrzeba było masy urządzeń kanalizacyjno-nawadniających, a ich długość rozciągała się na przestrzeni sześćdziesięciu kilometrów. Wykorzystywano około dwustu pomp do tłoczenia wody z Sekwany.

Ciekawostka o pałacu w Wersalu

Czy wiecie, że prawdopodobną przyczyną wybudowania pałacu w Wersalu mogła być zazdrość władcy? Siedemnastego sierpnia 1661 roku Ludwik XIV został zaproszony do Nicolasa Fouqueta, który był urzędnikiem królewskim o wysokiej randze. Nicolas Fouquet drogo zapłacił za swoje postępowanie, ponieważ błędem było zaprezentowanie królowi nowego zamku Vaux-le-Vicomte, podanie kolacji na złotej zastawie i zaproszenie na premierowe wystawienie sztuki Moliera. Na rozkaz Ludwika XIV Nicolas Fouquet piątego września 1661 roku trafił do aresztu.

Wersal bilety

Omiń długie kolejki do kas biletowych do Wersalu – kup bilet przez Internet – zaoszczędzisz sporo czasu!

Przydatne informacje

adres Adres:
Place d’Armes, 78000 Versailles
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 31 października od 09:00 do 18:30
od 1 listopada do 31 marca od 09:00 do 17:30
codziennie, z wyjątkiem poniedziałków
rsz_tourism_icon_18 Cena: od 87,47 zł / osobę
dojazd Dojazd: RER Paryż RER C Paryż, stacja: Versailles-Rive Gauche
sncf, stacja: Versailles-Rive Droite
Strona WWW Strona WWW: www.chateauversailles.fr
Zobacz także  Zamek w Chantilly

Film z Wersalu

Zdjęcia z Wersalu

Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Witam. Czy aby dostać się do pałacu trzeba mieć inny bilet czy może być ten 3 dniowy na metro ?

  2. Przy krótkim pobycie weekendowym zdecydowanie odradzam Wersal!!! Sam dojazd zajął nam sporo czasu, dodatkowo strasznie długie kolejki do kasy (czekaliśmy ponad 2 godziny) a w środku w pałacu nic szczególnego. Nie polecam, dzień zmarnowany, mogliśmy go przeznaczyć na lepsze poznanie Paryża.

    1. Warto! Zdecydowanie warto odwiedzić WERSAL!
      Jest cudowny!
      Jak dla mnie najpiękniejsze są ogrody, fontanny i wioska Marii Antoniny.
      Ja byłam nim oczarowana i zachwycona. Ale na zwiedzanie trzeba poświęcić cały dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *