
Wersal (fr. Versailles) – pałac wersalski, będący synonimem przepychu, świetności i klasycznego baroku, jest odwiedzany i podziwiany przez miliony turystów. Ich liczba dochodzi do dziesięciu milionów rocznie.
Wersal – historia Pałacu Słońca
Wersal za panowania Ludwika XIII był niewielką wioską. Rozmiłowany w polowaniach król niejednokrotnie zatrzymywał się na nocleg w gospodzie, jednak jego dworzanie ubolewali nad panującymi w niej warunkami. Ulegając ich naciskom, władca kupił tereny i pomiędzy Saint-Germain a Meudon wybudował skromny zamek myśliwski.
Dwunastoletni Ludwik XIV po przybyciu do Wersalu z jednej strony zachwycił się tą budowlą, z drugiej natomiast na przylegających do niej terenach cieszył się swoimi pierwszymi, samodzielnymi polowaniami. Te sentymentalne wspomnienia nie pozostały bez wpływu na decyzję władcy, dotyczącą wybudowania w Wersalu ogromnego pałacu. Nie zburzył myśliwskiego zamku ojca i postanowił uczynić go punktem wyjścia dla nowej, monumentalnej budowli.
Przystąpiono do wykonywania pierwszych prac, a nadzór nad architektami sprawował król, który osobiście na pięciuset hektarach zaprojektował rozmieszczenie parków i ogrodów.
Pałac Wersalski a jego architektura
Budowę pałacu w Wersalu rozpoczęto w 1661 roku. Na sześciohektarowym, półkolistym, znajdującym się przed pałacem placu łączą się trzy aleje. Szerokość największej z nich wynosi około dziewięćdziesięciu czterech metrów.
Nieodzownym elementem kompleksu pałacowego są trzy dziedzińce, czyli Dziedziniec Ministrów, Dziedziniec Królewski oraz Dziedziniec Marmurowy. W 1837 roku na Dziedzińcu Królewskim został postawiony konny posąg Ludwika XIV. W skład Dziedzińca Marmurowego natomiast wchodzi fragment zamku myśliwskiego Ludwika XIII, do budowy którego wykorzystano czerwoną cegłę i biały kamień.
W ciągu czterech lat od przystąpienia do wznoszenia pałacu w Wersalu wybudowano skrzydło południowe. Stało się ono siedzibą książąt, a w 1689 roku postawiono skrzydło północne. W wyniku połączenia skrzydła południowego i skrzydła północnego powstał ciąg o długości pięciuset osiemdziesięciu metrów.
Pałac Ludwika IX i przepiękny ogród
Zarówno pałac, jak i ogród wersalski stanowią niejako odzwierciedlenie osobowości Ludwika XIV. O ile wybudowanie monumentalnej rezydencji tak bardzo nie dziwi, o tyle podporządkowanie sobie natury robi już ogromne wrażenie.
Powierzchnia ogrodu obejmuje ponad tysiąc sześćset hektarów. Pierwotnie były to lasy i bagna, jednak Le Nôtre stworzył baśniową krainę. Jej najważniejszymi elementami stały się z jednej strony obsadzone strzyżonymi drzewami szpalery, z drugiej natomiast liczone w dziesiątkach zamknięte kwatery roślinne. Posiadały one różnorodne kształty i były poprzecinane ciągnącymi się na przestrzeni wielu kilometrów alejami.
Ludwik XIV był dumny ze swojego ogrodu i miał ku temu powody. Znajdowały się w nim gaje, baseny, partery, kanały, fontanny oraz rzeźby. W 1669 roku posadzono w ogrodzie około osiemdziesięciu tysięcy kasztanowców, świerków, grabów, dębów oraz wiązów. Dla nawodnienia takiej liczby roślin potrzeba było masy urządzeń kanalizacyjno-nawadniających, a ich długość rozciągała się na przestrzeni sześćdziesięciu kilometrów. Wykorzystywano około dwustu pomp do tłoczenia wody z Sekwany.
Ciekawostka o pałacu w Wersalu
Czy wiecie, że prawdopodobną przyczyną wybudowania pałacu w Wersalu mogła być zazdrość władcy? Siedemnastego sierpnia 1661 roku Ludwik XIV został zaproszony do Nicolasa Fouqueta, który był urzędnikiem królewskim o wysokiej randze. Nicolas Fouquet drogo zapłacił za swoje postępowanie, ponieważ błędem było zaprezentowanie królowi nowego zamku Vaux-le-Vicomte, podanie kolacji na złotej zastawie i zaproszenie na premierowe wystawienie sztuki Moliera. Na rozkaz Ludwika XIV Nicolas Fouquet piątego września 1661 roku trafił do aresztu.
Wersal bilety
Omiń długie kolejki do kas biletowych do Wersalu – kup bilet przez Internet – zaoszczędzisz sporo czasu!
Przydatne informacje
![]() |
Place d’Armes, 78000 Versailles
|
![]() |
od 1 kwietnia do 31 października od 09:00 do 18:30 od 1 listopada do 31 marca od 09:00 do 17:30 codziennie, z wyjątkiem poniedziałków |
![]() |
od 87,47 zł / osobę |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
www.chateauversailles.fr |
Witam. Czy aby dostać się do pałacu trzeba mieć inny bilet czy może być ten 3 dniowy na metro ?
[…] to między innymi Katedra Notre-Dame w Strasburgu, paryska Wieża Eiffla, kaplica Ronchamp, Pałac Wersalski, gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Reims, Saint Nectaire, stadion Stade de […]
Przy krótkim pobycie weekendowym zdecydowanie odradzam Wersal!!! Sam dojazd zajął nam sporo czasu, dodatkowo strasznie długie kolejki do kasy (czekaliśmy ponad 2 godziny) a w środku w pałacu nic szczególnego. Nie polecam, dzień zmarnowany, mogliśmy go przeznaczyć na lepsze poznanie Paryża.
jak dlaeko znajduje sie Wersl od Paryza
Wersal znajduje się ok. 20 kilometrów od centrum Paryża. Pozdrawiamy! 🙂
Byłem tam w lipcu z rodzinną. Polecam każdemu