Bazylika Saint-Denis

Bazylika Saint-Denis – francuski Wawel

Bazylika Saint-Denis to jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów kościołów we Francji. Chętnie zaglądają tam nie tylko osoby religijne, ale także wszyscy miłośnicy sztuki, architektury, a także historii, bowiem z miejscem tym wiąże się przede wszystkim bardzo ciekawa i bogata historia.

Pierwsze lata bazyliki

Początki bazyliki świętego Dionizego sięgają już VI wieku, choć obecna forma ma swój początek w roku 1136. Była ona wówczas jednym z pierwszych kościołów wniesionych w stylu gotyckim. Budowa bazyliki trwała aż do końca XIII wieku.

Kościół od samego początku pełnił nie tylko bardzo ważną funkcję religijną, ale także był miejscem silnie związanym z państwem oraz monarchią. Z bazyliki uczyniono główną nekropolię królów francuskich. Taką rolę pełniła ona aż do XIX wieku. Oprócz tego przez wiele wieków w kościele tym przechowywano regalia oraz insygnia koronacyjne. Był to kościół opactwa benedyktyńskiego.

Trudny przełom wieku XVIII i XIX

Szczególnie trudnym czasem okazał się dla bazyliki koniec XVIII wieku. W 1793 roku, w następstwie działań rewolucyjnych, bazylikę obrabowano i zniszczono ogromną ilość krypt i trumien oraz wiele cennych zabytków. Zbezczeszczono wówczas królewskie zwłoki, a szczątki, które znaleziono wrzucono do wykopanych niedaleko świątyni rowów i zalano wapnem gaszonym. Bazylika znów została otwarta w roku 1806 za sprawą Napoleona Bonaparte.

Wędrujący zmarli

Bazylika Saint-Denis kojarzona jest przede wszystkim z grobami królewskimi. Kiedy na tron francuski powróciła dynastia Burbonów, postanowiono odszukać zwłoki Ludwika XVI oraz Marii Antoniny. Udało się to w 1815 roku, kiedy to przeniesiono znalezione szczątki do krypty bazyliki. To wydarzenie dało początek kolejnym poszukiwaniom królewskich zwłok. W 1817 roku kolejni władcy Francji zostali przeniesieni do bazyliki. Ostatnim królem Francji pochowanym w bazylice był zmarły w 1824 roku Ludwik XVIII.

Zobacz także  Park miniatur France Miniature - cała Francja w jeden dzień!

Ostatni etap przenoszenia ciał zmarłych władców miał miejsce w 2004 roku. Wówczas kościół przyjął do swego wnętrza zmumifikowane serce, które najprawdopodobniej należało do Ludwika XVII, który umarł w 1795 roku w więzieniu Temple.

Ciekawa historia, bogate sarkofagi i piękno gotyckiej architektury sprawiają, że ten niezwykły kościół jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych.

Przydatne informacje:

adres Adres:
1 Rue de la Légion d’Honneur, 93200 Saint-Denis
rsz_tourism_icon_18 Cena: 9€ / osobę
Strona WWW Strona WWW: www.saint-denis-basilique.fr

Film z Bazyliki Saint-Denis:

Bazylika Saint-Denis – galeria zdjęć:

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Bardzo ładne zdjęcia. Saint Denis jest piękne dzięki swojej architekturze, pamiętajmy i dbajmy o to dziedzictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *