Stade de France – duma francuskiego sportu

Wśród wielu europejskich stadionów jednym z najbardziej zachwycających jest Stade de France. To największy francuski obiekt tego typu, na którym odbyło się już wiele imprez, zarówno sportowych, jak również artystycznych i muzycznych.

Mała dawka historii

Stade de France to stosunkowo młody stadion, usytuowany w Saint Denis – niewielkim miasteczku należącym do aglomeracji Paryża w regionie Ile-de-France. Budowę rozpoczęto w maju 1995, a zakończono w grudniu 1997 roku. Niespełna miesiąc później, 28 stycznia 1998 roku, obiekt został uroczyście otwarty przez ówczesnego prezydenta Francji Jacques’a Chiraca. Tego samego dnia rozegrano na nim pierwszy mecz piłki nożnej, w którym zmierzyły się drużyny narodowe Francji i Hiszpanii.

Budowa stadionu kosztowała 364 mln €. Znaczną część budżetu pochłonęła budowa dachu, którego oryginalna konstrukcja waży 13 tys. ton! Pomimo tak dużej wagi, dach sprawia wrażenie, jakby lewitował nad powierzchnią całego stadionu.

Pierwszą modernizację obiektu wykonano w 2006 roku, a kolejną przed mistrzostwami Euro 2016.

Miejsce, gdzie króluje nie tylko piłka nożna

Na stadionie Stade de France odbywa się wiele wydarzeń sportowych. Chociaż kojarzy się on głównie z piłką nożną, to równie często rozgrywane są tam mecze rugby!

Dla samych Francuzów niemal najważniejszą imprezą, jaka do tej pory odbyła się na Stade de France, był Mundial 1998. To pierwsze mistrzostwa, które rozegrano na tym obiekcie i pierwsze, które wygrała drużyna Francji. Na stadionie oglądać można było 9 spotkań, w tym wielki finał.

Obiekt był również gospodarzem sukcesu francuskiej drużyny rugby, która podczas Pucharu Sześciu Narodów w 1998 roku pokonała Anglię.

Na Stade de France rozegrano także kilka spotkań Euro 2016, w tym wielki finał, który wygrała drużyna Portugalii. Obiekt był również miejscem decydujących spotkań Ligi Mistrzów UEFA w 2000 i 2006 roku.

Ciekawostki o Stade de France

  • Stadion Stade de France to jedyne miejsce na świecie, w którym w przeciągu dwóch lat odbyły się finały mistrzostw świata – w 1998 roku w piłce nożnej oraz 1999 roku w rugby.
  • Obiekt jest w całości własnością francuskiego ministerstwa sportu i nie posiada klubu sportowego, który byłby jego gospodarzem. Stadion utrzymywany jest z dotacji ministerstwa oraz dochodów z imprez sportowych i artystycznych.
  • Podczas koncertów muzycznych, stadion Stade de France może pomieścić niemal 100 tys. osób! Liczba ta o 20 tys. przekracza pojemność stadionu podczas imprez sportowych.
  • Trybuny stadionu są ruchome! Najniższy pierścień podlega konfiguracji na wersję lekkoatletyczną lub piłkarską. Cały proces dostosowywania trybun do wybranej wersji trwa około 80 godzin.
  • Elementy konstrukcji dachu zostały wykonane w Polsce przez firmy z Kluczborka, Wielunia i Chojnic.

Kup bilet na obejrzenie z bliska Stade de France:

  • Oprowadzanie w języku francuskim lub angielskim,
  • Wolny wstęp na Stade de France Muzeum,
  • Wejście do szatni.
>> Kup bilet online

 

Przydatne informacje:

adres  Adres:
93216 Saint-Denis, Francja
rsz_tourism_icon_18  Cena:  od 64,75 zł / osobę
dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 13 Paryż, stacja: St Denis – Porte de Paris station
RER Paryż RER B Paryż, stacja: La Plaine Stade de France
RER Paryż RER D Paryż, stacja: Stade de France – St Denis
 Strona WWW Strona WWW: www.stadefrance.com

Film ze Stade de France:

Zdjęcia ze Stade de France:

1
Komentarze

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
najnowszych najstarszych najczęściej ocenianych
Waszka

Stadion naprawdę robi wrażenie. Byłem w zeszłym roku na EURO ze znajomymi i wszyscy tak samo jak ja byli zachwyceni. Warto się tam wybrać

Przeczytaj poprzedni wpis:
Aquarium de Paris - oceanarium w Paryżu
Aquarium de Paris – oceanarium w Paryżu

Aquarium de Paris to obiekt, który rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów. Wrażenie na turystach robi liczba zbiorników wodnych (aż 43),

Zamknij