Galeria Lafayette – dom handlowy inny niż wszystkie

Galeria Lafayette – dom handlowy inny niż wszystkie

Paryż wielu z nas kojarzy się z niepowtarzalną atmosferą miasta przesiąkniętego historią i sztuką. Jest niemal synonimem idealnego miejsca na spędzenie romantycznych chwil z ukochaną osobą. Nie zapominajmy jednak, że stolica Francji to także miejsce słynące z mody i szyku. Dlatego obok jego największych zabytków i atrakcji takich jak Luwr czy Wieża Eiffla, jednym z symboli miasta jest także dom handlowy. Czym jest paryska galeria Lafayette i czy warto włączyć ją do listy miejsc wartych zobaczenia w tym mieście?

Galeria Lafayette - wnętrze

Paryska Galeria Lafayette narodziła się w 1894 roku, kiedy to Théophile Bader oraz jego kuzyn, Alphonse Kahn otworzyli niewielki sklep z tekstyliami przy 1 rue Lafayette. Wkrótce wykupili całą kamienicę i zaczęli rozwijać swoje przedsiębiorstwo handlowe. Otwierali po kolei sklepy w Nicei, Londynie aż w końcu w 1934 roku dorobili się całej sieci delikatesów Monoprix. Sama Galeria Lafayette stała się zaś jednym z prawdziwych zabytków Paryża. Bardziej niż typowe centrum handlowe przypomina ona raczej wystawny barokowy budynek, którego dodatkową ozdobą jest niezwykle piękna, przeszklona kopuła, przez którą widać rozciągające się nad miastem niebo.

Zwiedzanie czy zakupy? A może jedno i drugie?

Galeria Lafayette - dom handlowy

Wiele osób zarzeka się, że nie jedzie do Paryża po to, aby spędzać czas w centrach handlowych. Paryska galeria Lafayette wyróżnia się jednak spośród wszystkich tego typu miejsc na

świecie. Zachwyca ona nie tylko przepiękną architekturą, ale także niezwykłym widokiem panoramy miasta, którą możemy z niej podziwiać. Oczywiście znajdziemy tam także sklepy najpopularniejszych projektantów oraz marek odzieżowych i kosmetycznych. Tym, co przyciąga turystów i mieszkańców Paryża do tego niezwykłego miejsca, jest jednak jego cudowna atmosfera. Konsumpcjonizm i współczesny styl życia mieszkają się tam z historią sztuki, pięknem oraz niezwykłym bogactwem detali.

Zobacz także  Katakumby Paryża – królestwo śmierci

Najpiękniejszy widok na miasto zakochanych

Paryska galeria Lafayette cieszy się ogromną popularnością. Obiekty sieci codziennie odwiedza około miliona turystów i klientów. Sama sieć zaś zatrudnia prawie piętnaście tysięcy pracowników i jest właścicielem niemal trzystu sklepów na całym świecie.

Nawet jeżeli liczby te do nas nie przemawiają i na wycieczce do Paryża nie mamy zamiaru niczego kupować, powinniśmy odwiedzić galerię Lafayette. Chociażby ze względu na znajdujący się w niej słynny taras widokowy, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Znajduje się on na dachu galerii, a wchodząc na niego możemy mieć pewność zobaczenia takich słynnych paryskich zabytków jak Opera Garnier oraz pojawiająca się w tle Wieża Eiffla. Sam widok robi niesamowite wrażenie i z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Miejsce, w którym współczesność spotyka się z historią

Paryska galeria Lafayette pełni w tym mieście nie tylko funkcje praktyczne i handlowe. To także owiany bogatą historią zabytek i jedna z najsłynniejszych turystycznych atrakcji, jakie znajdziemy w stolicy Francji. Dlatego, nawet jeżeli nie jesteśmy fanami spędzania czasu w centrach handlowych, podczas pobytu w Paryżu powinniśmy przynajmniej raz zobaczyć galerię od środka. Przepiękny budynek z fascynującą przeszkloną kopułą z pewnością zrobi na nas wrażenie, natomiast panorama miasta, jaką zobaczymy ze znajdującego się na dachu punktu widokowego może zwalić z nóg swoim niezwykłym pięknem. Paryska galeria Lafayette to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do tego miasta. Jest to miejsce unikalne, zarówno w skali Francji, jak i całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *