Hotel Ritz Paryż
·

Hotel Ritz – najsłynniejszy hotel w Paryżu

Hotel Ritz został wybudowany w roku 1898 i może poszczycić się bardzo bogatą historią. To synonim luksusu i prestiżu. Hotel Ritz był m.in. ulubionym miejscem pisarza Ernesta Hemingwaya, Marii Callas, Marleny Dietrich czy Charliego Chaplina. Sama Coco Chanel mieszkała w nim przez ponad 30 lat. To właśnie w tym hotelu swoją ostatnią noc spędziła księżna Diana.

Paryski Ritz został założony przez Cesara Ritza, szwajcarskiego hotelarza. Swoje marzenie zrealizował 1 czerwca 1898 roku otwierając hotel w I dzielnicy Paryża. Już wówczas zachwycał komfortowym i elegancko urządzonym wnętrzem. Zresztą do dzisiaj zachował swój pierwotny styl. Jednym z pierwszych bywalców hotelu był Marcel Proust, który to właśnie w tym miejscu wpadł na pomysł napisania powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”. Potem w hotelu Ritz gościły niejednokrotnie prawdziwe sławy. W roku 1957 nakręcono tam nawet film „Miłość po południu” z Audrey Hepburn w roli głównej.

Hotel Ritz w Paryżu był również inspiracja dla muzyków i innych artystów. w roku 1929 Irving Berlin wydał piosenkę „Puttin’ on the Ritz” w musicalu pod tym samym tytułem. Nazwa ta pochodzi od popularnego wyrażenia – ubierać się jak w hotelu Ritz. Piosenka ta została rozsławiona potem przez samego Freda Asteira.

W okresie drugiej wojny światowej Ritz zajęli Niemcy. Co ciekawe, ówczesny dyrektor hotelu Hans Elminger okłamał ich, że zbiory najlepszych trunków znajdujące się w piwnicy należą do samego Hermanna Göringa. Dzięki temu udało się je ocalić od zniszczenia. W latach 70. XX wieku Ritz stracił nieco ze swojej świetności. Został wówczas sprzedany egipskiemu biznesmenowi Mohammedowi Al Fayed, który w ciągu kilu lat przywrócił mu dawny blask. Warto dodać, że Dodi Al-Fayde był synem właściciela hotelu Ritz – to właśnie z nim księżna Diana spędziła ostatni wieczór.

Zobacz także  Muzeum Grevin – figury woskowe jak żyweBooking.com

Obecnie hotel posiada około 142 pokoje, w tym 71 apartamentów. Każdy z nich utrzymany jest w innym stylu. Łazienki mają złote krany. Najdroższy apartament to Imperial Suite. Znajduje się ona na pierwszym piętrze budynku i składa z dwóch sypialni, jadalni i salonu. Jedna sypialnia nawiązuje do stylu Ludwika XVI, a druga do Marii Antoniny. Poza tym w apartamencie znajduje się też piwnica z doskonałymi alkoholami. To właśnie w tym apartamencie nocowali często księżna Diana czy George Bush.

Poza tym niektóre apartamenty nazwane zostały na cześć słynnych gości. Legendarny jest też bar poświęcony Hemingway’owi. To właśnie dla niego miał zostać stworzony znany na całym świecie drink – Krwawa Mary. Obecnie hotel dalej cieszy się ogromną sławą i prestiżem. W latach 2012-2016 hotel przeszedł gruntowny remont.

Przydatne informacje:

adres Adres:
15 Place Vendôme, 75001 Paryż
rsz_tourism_icon_18 Cena noclegu: Sprawdź cenę noclegu w Hotelu Ritz *****
Strona WWW Strona WWW: www.ritzparis.com

Film z Hotelu Ritz:

Zdjęcia z Hotelu Ritz w Paryżu:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *