Kościół Świętej Magdaleny
Wygląd Kościoła Św. Magdaleny (Madeleine) jest tak samo ciekawy jak jego historia. Miała tu powstać giełda, opera a nawet pierwszy w Paryżu dworzec kolejowy.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1764 roku. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej prace nad obiektem zostały wstrzymane, a władze rozważały przekształcenie budynku w operę bądź giełdę. Budowa została wznowiona dopiero w 1806 roku z inicjatywy Napoleona, który pragnął by gmach pełnił rolę świeckiej Świątyni Chwały Armii Francuskiej. To jemu zawdzięczamy styl budowli nawiązujący do starożytnej Grecji. Ostatecznie władze zadecydowały o utworzenia kościoła katolickiego. Kościół udało się poświęcić dopiero w 1842 roku, gdyż w międzyczasie próbowano przeforsować projekt usytuowania tu dworca kolejowego.
Kościół wyglądem nawiązuje o starożytnej świątyni. Nie znajdziemy tu krzyża czy dzwonnicy charakterystycznych dla gotyckich kościołów, lecz korynckie kolumny czy rzeźbiony fryz. Główne drzwi ważą prawie 3 tony i zdobione są scenami z Biblii.
Sprzed kościoła Madeleine roztacza się widok na Plac Concorde i Zgromadzenie Narodowe.
Ciekawostki o kościele Św Magdaleny:
- Turystów do kościoła Świętej Magdaleny oprócz pięknej architektury przyciągają zabytkowe toalety – ponoć najpiękniejsze w Paryżu.
- To właśnie tutaj odbyły się pogrzeby Fryderyka Chopina (w 1849 r.) oraz Adama Mickiewicza (w 1856 roku).