Filmy francuskie kręcone w Paryżu – cz.1

Filmy francuskie kręcone w Paryżu – cz.1

[toc] Wielkie metropolie takie jak Paryż, Londyn, Nowy Jork, Berlin, Rzym czy Amsterdam stanowią ogromne źródło inspiracji dla filmowców i reżyserów. Nie sposób wymieć ile powstało filmów, których akcja dzieje się na ulicach tych miast. Jednak z nich wszystkich najbardziej na uwagę zasługuje Paryż, który od lat 90. XIX wciąż pozostaje światową stolicą sztuki filmowej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem filmi.pl.

Fascynacja tym romantycznym miastem położonym w otoczonej łagodnymi wzgórzami kotlinie prawdopodobnie nigdy nie przeminie. Nic w tym dziwnego, Paryż to nie tylko polityczne, gospodarcze i artystyczne centrum Francji, ale również stolica mody, a także miasto miłości pełne rozpoznawalnych na całym świecie zabytków, takich jak Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, katedra Notre-Dame, słynna dzielnica Montmartre czy kabaret Moulin Rouge. Stolica Francji odgrywała główną rolę zarówno w mało znanych francuskich obrazach, jak i wysokobudżetowych produkcjach Hollywoodu. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.

O północy w Paryżu - film„O północy w Paryżu”

Woody Allen jest bez wątpienia jednym z najoryginalniejszych artystów współczesnego kina. Tworzy filmy, których się nie zapomina. Jego wyrazisty styl możemy podziwiać chociażby w przezabawnej komedii romantycznej pt. „O północy w Paryżu”. Już na samym początku filmy możemy zanurzyć się w nieco mistycznej i magicznej dwudziestowiecznej stolicy Francji przy akompaniamencie urokliwej muzyki. Po kilkuminutowej sekwencji najpiękniejszych ujęć Paryża poznajemy bohaterów całej historii, a mianowicie pisarza scenariuszy Gila Pendera (Owen Wilson) i piękną Inez (Rachel McAdams), jego narzeczoną. Już od pierwszego dialogu narzeczonych, możemy zauważyć, że kompletnie do siebie oni nie pasują. Gil pragnie osiedlić się w Paryżu i rzucić pisanie scenariuszy na rzecz tworzenia książek. Z kolei Inez marzy o dostatnim życiu w Malibu i nie chcę, żeby jej narzeczony poświecił się pisarstwu.

Zobacz także  Francja ciekawostki

Zwiastun:

Ostatnie tango w Paryżu - film„Ostatnie tango w Paryżu”

Bernardo Bertolucci niejednokrotnie w swoich produkcjach umieszczał odważne sceny erotyczne i przyglądał się ludzkiej naturze. Jego najbardziej kontrowersyjne dzieło to bez wątpienia ponad 40-letnie „Ostatnie tango w Paryżu”, które swego czasu zakazano dystrybuować we Włoszech, a sam reżyser za jego produkcje został skazany na cztery lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Bertolucci w swoim filmie przybliża sylwetki dwójki zmęczonych życiem bohaterów. Pięknej 20-letniej Jeane (Maria Schneider) poszukującej mieszkania dla siebie i swojej przyszłego męża oraz 45-letniego Paula (Marlon Brando) zrozpaczonego po samobójczej śmierci zdradzającej go żony. Reżyser postanowił skrzyżować ich drogi w hotelowym pokoju, w którym przez trzy dni będą uprawiać perwersyjny seks.

Zwiastun:

Pozdrowienia z Paryża - film„Pozdrowienia z Paryża”

Paryż zazwyczaj kojarzy się z urokliwymi restauracjami pod gołym niebem, skąpaną w świetle księżyca Sekwaną, mimami czy piękną wieżą Eiffla. Jednak Pierre Morel w „Pozdrowieniach z Paryża” ukazuje nam stolice Francji w zupełnie innym świetle. Razem z głównymi bohaterami produkcji i jednocześnie agentami CIA – Charliem Waxem (John Travolta) oraz Jamesem Reece (Jonathan Rhys Meyers) będzie nam dane ujrzeć Paryż jako nowoczesne, kosmopolityczne i multikulturowe miasto, w którym znajdziemy nie tylko zmysłowe Francuzki w pasiastych koszulach, ale również domy publiczne czy meliny dilerów narkotykowych.

Zwiastun:

Zakochany Paryż - film„Zakochany Paryż”

Tytuł filmu mówi sam za siebie – Paryż jest miastem zakochanych, a miłość w nim rozkwita szczególnie. „Zakochany Paryż” składa się z kilkunastu 5-minutowych historii miłosnych wyreżyserowanych przez 22 reżyserów. W jednych z nich główną bohaterką jest opłakującą śmierć swojego synka Suzanne (Juliette Binoche). W innej z nich będzie nam dane poznać mężczyznę (Sergio Castellitto), który dowiedziawszy się, że żona (Miranda Richardson) jest śmiertelnie chora, zakochuje się w niej na nowo. W noweli „Faubourg Saint-Denis” poznamy natomiast początkującą aktorkę Francicne (Natalie Portman) zakochanej w niewidomym chłopaku.

Zobacz także  Syndrom paryski – czy dotknął także Ciebie?

Zwiastun:

Dwa dni w Paryżu - film„Dwa dni w Paryżu”

Julie Delpy to nie tylko świetna aktorka, ale również znakomita reżyserka. Swój talent do pracy z kamerą i kunszt aktorski pokazała chociażby w swojej produkcji z 2007 roku, a mianowicie „Dwóch dniach w Paryżu”. Film Delpy skupia się na parze z Nowego Jorku – francuskiej fotografce o imieniu Marlon (Julie Delpy) oraz amerykańskim projektancie wnętrz Jacku (Adam Goldberg). Oboje przyjeżdżają do Paryża po nieudanym pobycie w Wenecji. Nieudanym, ponieważ Jacka dopadła biegunka. Dlatego też Marlon ma nadzieje, że w czasie dwudniowego pobytu w Paryżu ich związek na nowo rozkwitnie.

Zwiastun:

Magiczna stolica Francji

Paryż to bez wątpienia miejsce pobudzające wyobraźnie rzeszy reżyserów. Mimowie i artyści upiększający swoją obecnością ulice oraz dworce kolejowe, egzaltowani artyści w beretach czy zakochani jedzący kolację na wieży Eiffla, mogą stanowić świetne tło niejednego filmu. Warto poświęcić swój czas produkcjom, których akcja rozgrywa się w tym magicznym miejscu.

A Wy jakie znacie filmy, których akcja toczy się w Paryżu? Dajcie nam znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *