Syndrom paryski – czy dotknął także Ciebie?

Syndrom paryski – czy dotknął także Ciebie?

Każdy turysta odwiedzający Paryż, liczy na to, że w Mieście Świateł spędzie jedne z najpiękniejszych chwil swojego życia. Niestety, nie zawsze nasze wyobrażenia spotykają się z rzeczywistością. Paryż – jak każde inne miasto – boryka się z problemem ulicznych kradzieży, śmieci na ulicach czy zatłoczonej komunikacji. Ogromne rozczarowanie paryską rzeczywistością, tak daleką od idealnego wizerunku kreowanego przez media, nazywane jest właśnie syndromem paryskim.

Jakie są objawy syndromu paryskiego?

Objawy przypominają depresję czy szok psychiczny. Prawdziwe oblicze Paryża powoduje u dotkniętych syndromem duży zawód, któremu towarzyszą takie objawy jak:

  • niepokój
  • urojenia
  • zawroty głowy
  • duszności
  • przyspieszony puls
  • wymioty
  • nadmierna potliwość.

U kogo może wystąpić ta dolegliwość?

Syndrom paryski został zauważony po raz pierwszy u turystów w latach 80. XX wieku. Jednak oficjalną nazwę przyznało mu francuskie pismo Nervure w 2004 roku. Przede wszystkim dotyczy ona Japończyków, jednakże może wystąpić również u każdej innej osoby, niezależnie od jej narodowości.

Jakie są przyczyny występowania syndromu paryskiego?

Jak wcześniej wspomniano, dolegliwość ta dotyczy głównie Japończyków. Za jedną z głównych przyczyn syndromu do tej pory uważa się barierę językową. Różnic pomiędzy językiem francuskim a japońskim jest niezmiernie wiele. Właśnie dlatego bardzo ciężko jest w sposób prawidłowy przetłumaczyć zdania na dany język w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla drugiej strony. Ten fakt wywołuje u turystów z Japonii dużą dezorientację i frustrację.

Kolejną przyczyną są różnice kulturowe. Kultura japońska oparta jest na zachowaniach bardzo oficjalnych, ludzie w stosunku do siebie zachowują się w sposób zachowawczy. Francuzi zachowują się w zupełnie inny sposób, potrafią się swobodnie ze sobą komunikować, wyrażać emocje. Japończycy czują się wówczas nieswojo, przebywając z takimi ludźmi, gdyż nie do końca są w stanie zrozumieć ich zachowanie.

Zobacz także  Francja ciekawostki

Przyczyną występowania syndromu paryskiego jest również zbytnie wyidealizowanie obrazu Paryża. W Japonii stolica Francji ukazywana jest jako wymarzone miasto, mające wiele cudownych zabytków, urzekające architekturą, posiadające romantyczne uliczki i oczarowujące zaułki. Rzeczywisty obraz Paryża szokuje turystów z Japonii, przez co stają się rozczarowani i przygnębieni.

Ostatnią znaną przyczyną tej dolegliwości jest zmęczenie spowodowane bardzo intensywnym zwiedzaniem. Turyści z bardzo dalekich krajów, czyli na przykład z Japonii, chcą w bardzo krótkim czasie zwiedzić możliwie najwięcej miejsc. Pośpiech wraz ze zmianą strefy czasowej, sprawia, iż są oni wyczerpani zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Syndrom paryski – czy może dotknąć również Ciebie?

Syndrom paryski tak naprawdę może dotknąć każdego z nas. Polscy turyści często krytykują Paryż, między innymi za panujący w nim brud, hałas, natrętnych sprzedawców ulicznych, częste kradzieże oraz ciągnące się kolejki do atrakcji turystycznych. Jednak naszych rodaków w większości dopada samo rozczarowanie, niepokój, rzadko syndrom paryski. Oczywiście, najlepiej wybrać się do Paryża i przeżyć to na własnej skórze! – do czego zachęcamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *