Przeprowadzka do Paryża

Przeprowadzka do Paryża – spełnienie marzeń o mieście zakochanych

Stolica Francji to jedno z najbardziej urokliwych miast Europy. Kusi pięknem, bawi bogatą kulturą, przyciąga możliwościami. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to idealne miejsce do przeprowadzki. Ale czy Paryż to faktycznie dobry wybór? Jakie są plusy i minusy tego miasta? Czy faktycznie dobrze się w nim żyje?

Zalety mieszkania w stolicy Francji

Bardzo łatwo znaleźć plusy przeprowadzki z Polski do Francji. Łagodniejszy klimat, piękne krajobrazy, wysokie góry i ciepłe morze, sympatyczni ludzie i dobre warunki życia. Jest wiele miejsc w tym kraju, gdzie można stworzyć swój nowy dom. Dlaczego zatem warto wybrać właśnie Paryż?

Jednym z powodów jest choćby Wieża Eiffle’a. To tylko jeden z wielu obiektów, które czynią to miasto wyjątkowym. Paryż może się pochwalić także miejscami takimi jak Luwr, Katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny, cmentarz Pere-Lachaise, Pałac Wersalski, Moulin Rouge, dzielnica Montmartre, bazylika Sacre-Coeur, muzeum Orsay, Ogród Luksemburski, Galeria Lafayette, Katakumby Paryskie. Do tego Disneyland i Pola Elizejskie. Można długo tak wymieniać.

Oczywiście, jeśli ktoś zamierza się przeprowadzić do Paryża, to raczej nie po to, by oglądać atrakcje turystyczne. Zarazem nadają one miastu niesamowity klimat. Wszystkie te zabytki, stare kamieniczki, kawiarnie i restauracje sprawiają, że stolica Francji wyróżnia się atmosferą i charakterem. Nie bez powodu jest nazywana miastem miłości. Paryż jest cudownym miejscem do życia.

Trudno zresztą nie docenić jego bogatego życia kulturalnego. Kina, teatry, galerie sztuki, muzea, kluby, puby i knajpki – całe miasto tętni życiem. Mnóstwo tu wydarzeń i imprez. Pod względem rozrywki i kultury niewiele miejsc może się równać z Paryżem. Zwrócić uwagę warto także na francuskie kulinaria. Miłośnicy tej kuchni z pewnością będą zachwyceni dostępnością pewnych produktów, takich jak słynne na cały świat sery i wina. Paryż jest zresztą doskonałym miejscem na zakupy. Z łatwością umeblujemy tu dom. Bez problemu można w dobrej cenie znaleźć antyki na którymś z miejskich targowisk. Zwolennicy wnętrz w aranżacjach klasycznych, retro oraz vintage poczują się tu jak w niebie.

Zobacz także  Filmy francuskie kręcone w Paryżu - cz.1

Stolica Francji kusi wysokim poziomem życia, niezależnie od tego o jakie usługi chodzi (acz z ich dostępnością różnie bywa). Paryż to również szerokie perspektywy zawodowe. Miasto stwarza pod tym względem ogromne możliwości, zwłaszcza dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów i branży kreatywnej. Czy można tu liczyć na godziwy zarobek? Zdecydowanie tak!

Ciemniejsza strona Paryża – minusy stolicy

Ale czy życie w stolicy Francji to same plusy? Niestety nie, choć fakt ten nie powinien nikogo zaskakiwać. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Paryż nie jest tu wyjątkiem. Problemów można doszukiwać się w wielu obszarach. Część minusów jest zaś powiązana z plusami.

Atrakcje turystyczne? Tak, ale jednocześnie tłok, tłumy i korki. Francuskie metro jest zawsze pełne. Podobnie jak środki komunikacyjne, drogi miejskie, a także samo centrum i bardziej popularne dzielnice miasta. Dla niektórych mieszkanie w takich warunkach bywa na tyle uciążliwe, że zamiast ścisłego centrum wybierane są regiony podmiejskie, bardziej kameralne i spokojne, a jednocześnie na tyle bliskie, by nie było problemu ze swobodnym poruszaniem się po stolicy.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego takie rozwiązanie to dobry pomysł. Chodzi o ceny i koszty życia, które w Paryżu są dość wysokie – w końcu to stolica. Jak w każdym mieście można znaleźć tu tanie piekarnie, sklepy, apteki i usługodawców (fryzjerów, kosmetyczki, etc.), ale z drożyzną trzeba się liczyć. Niektóre produkty i obiekty są skrojone pod turystów. Inne pod klientów, którzy zarabiają tyle, że nie muszą się przejmować kosztami. Znalezienie miejsc z niższymi cenami jest możliwe, ale wymaga trochę czasu i wysiłku. Doskonale to widać zresztą w kontekście wynajmowania mieszkań. Ceny w centrum są wysokie, ale standard mieszkań często im nie dorównuje – mimo to nie ma problemu, by znaleźć chętnych. Na szczęście wynajem mieszkania na obrzeżach Paryża przekłada się na większy metraż i niższe koszty.

Zobacz także  Wieża Eiffla - ciekawostki

Warto zarazem mieć świadomość tego, że Francja jest krajem w znacznym stopniu zbiurokratyzowanym. Żeby wynająć mieszkanie, może okazać się konieczne uzyskanie odpowiednich dokumentów, np. historii finansowej we Francji. Podobnie jeśli chodzi o zatrudnienie. Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie formalności i kontakty z administracją w tym kraju bywają uciążliwe. Należy być na to przygotowanym, a w razie potrzeby trzeba zacisnąć zęby i wykazać się cierpliwością. Przyjazd do Paryża „w ciemno” może być niekomfortowym doświadczeniem.

Co więcej, Francuzi nie należą do poliglotów, choć to też się zmienia i wielu młodych nieźle radzi sobie z angielskim. Mimo to wciąż się można spotkać z sytuacją, kiedy inaczej jak po francusku nie będzie można się dogadać. Przede wszystkim jednak wszelkie formularze i dokumenty są w tym języku. Urzędy również wymagają znajomości języka francuskiego. Nie da się też ukryć, że trzeba się liczyć z różnicami kulturowymi. Niektórym Polakom może z tego powodu doskwierać samotność. Dlatego warto choć trochę umieć posługiwać się językiem francuskim.

Przeprowadzka marzeń – spontanicznie czy planowo

Czy zatem warto się przeprowadzać do Francji, a w szczególności do Paryża? Jeśli tego naprawdę pragniemy, zdecydowanie tak. Trzeba być jednak świadomym zarówno plusów, jak i minusów mieszkania w Mieście Miłości. Lepiej wszystko dobrze zaplanować, choć przypadki osób, które spontanicznie zdecydowały się na wyjazd do Paryża nie są wcale niespotykane. Mimo to koniecznie trzeba mieć na uwadze, że przeprowadzki do Francji z Polski są trudniejsze w realizacji niż przeprowadzki z Francji do Polski, głównie ze względu na kwestie związane z biurokracją.

Wypada też podkreślić, że dziś przenosiny do jakiegokolwiek innego kraju w Europie są o wiele mniejszym wezwaniem niż przed laty, choćby ze względu na otwarte granice i swobodę przemieszczania się osób. Najlepiej jednak, aby przeprowadzka do Paryża była realizowana wraz z profesjonalnym przewoźnikiem, specjalizującym się w tego rodzaju usługach, na przykład z firmą Jupiter. Można dzięki temu liczyć na pomoc w załatwieniu formalności związanych z transportem. Plusem jest także wsparcie przy pakowaniu i rozpakowywaniu mienia, a także organizacji przenosin. Dzięki temu można zająć się wszelkimi innymi formalnościami i sprawami, które są związane z przeprowadzką do Francji. Zdecydowanie zaś warto pamiętać o jednym – z marzeń nie należy rezygnować. Paryż czeka!

Zobacz także  Francja ciekawostki

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *