Wieża Eiffla – żelazny punkt programu

Wieża Eiffla – żelazny punkt programu

Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel), obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. Nie sposób jej nie odwiedzić, zwiedzając Paryż.

Budowę Wieży Eiffla zainicjowano z okazji Wielkiej Wystawy Światowej, która miała upamiętniać 100 rocznicę Rewolucji Francuskiej. Dodatkowo miała być ona widzialnym znakiem potęgi Francji i potwierdzać jej kulturalną hegemonię.

bilety ParyżWieża Eiffla nie od samego początku była uznawana za dzieło godne szacunku i podziwu. Przez cały okres budowy, aż do 1889 roku, w którym została oddana do użytku, wzbudzała liczne kontrowersje. Mieszkańcy Paryża, przyzwyczajeni do kamienic i domów wybudowanych w tradycyjny sposób, obawiali się tego „monstrum ze stali”. Ich obawy miały faktycznie uzasadnienie – do tej pory nikt nie wybudował konstrukcji, która składałaby się z aż 18 tysięcy żelaznych elementów. Do tego cała wieża ma masę ponad 10 tysięcy ton. Postawiona jako tymczasowa budowla, wieża ostatecznie została pozostawiona i obecnie stanowi symbol Paryża tak bardzo nierozerwalny z miastem.

W godzinach wieczornych, o każdej pełnej godzinie do godziny 1 w nocy, odbywają się iluminacje. Tysiące turystów gromadzi się pod wieżą, by podziwiać budowlę błyszcząca tysiącami światełek.

Szacuje się, że od momentu udostępnienia, Wieżę Eiffla ponad 220 milionów osób. Pewnie co najmniej kilka milionów z nich zaręczyło się na samej Wieży lub w jej okolicach, ponieważ budowla ta uznawana jest także za jeden z najbardziej romantycznych budynków w historii.

Ile metrów ma Wieża Eiffla?

Wieża Eiffla jest wysoka na 324 metry. Główną atrakcją przyciągającą turystów, jest wspaniały widok z trzech platform widokowych. Platforma pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów (można wejść na nią jedynie schodami), druga na 115 metrów, oraz trzecia, która stanowi główny punkt widokowy, znajduje się na 276 metrów. Na wieży funkcjonują dwa rodzaje wind: jedna kursuje od samego dołu do drugiej platformy, druga pomiędzy drugą a trzecią platformą.

Zobacz także  Pola Elizejskie – najdroższa ulica handlowa

Ciekawostki o Wieży Eiffla

  • Pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet do 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm.
  • Na trzeciej platformie – ponad 300 metrów nad ziemią – ukryto niewielki apartament, który służył niegdyś jako mieszkanie Gustawa Eiffela.
  • Wieża przechodzi gruntowne czyszczenie co 7 lat.

Wieża Eiffla bilety

Nie trać czasu na stanie w długich kolejkach – kup bilety przed przyjazdem do Paryża by dłużej nacieszyć się widokiem ze szczytu Wieży Eiffla! Przy okazji będziesz mógł zajrzeć do oryginalnego gabinetu Gustave’a Eiffela. Nie zwlekaj! Kliknij w poniższe odnośniki i kup bilety na Wieżę Eiffla:

Przydatne informacje

adres Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Okres letni (13.06 – 31.08) – od 09:00 do 00:45
Pozostałe dni – od 09:30 do 23:45
rsz_tourism_icon_18 Cena: od 155,32 zł / osobę
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 6 Paryż Metro 9 Paryż, stacja: Trocadero
metro-paryz Metro 6 Paryż , stacja: Bir-Hakeim
metro-paryz Metro 8 Paryż , stacja: École Militaire
rer-paryz RER C Paryż, stacja: Champ de Mars – Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 82 oraz 42, przystanek: Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 69, 82, 87, przystanek: Champ de Mars
strona-www Strona WWW: http://www.toureiffel.paris

Zdjęcia Wieży Eiffla

Wieża Eiffla nocą

bilety Paryż

Wieża Eiffla – film

https://youtu.be/aZ-31-p3saU

17 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *