Wieża Eiffla - żelazny punkt programu - Zwiedzamy Paryż

Wieża Eiffla – żelazny punkt programu

Przejdź do sekcji: ciekawostki | bilety | przydatne informacje | zdjęcia | film| komentarze


Wieża Eiffla, obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. Nie sposób jej nie odwiedzić, zwiedzając Paryż.

Budowę Wieży Eiffla zainicjowano z okazji Wielkiej Wystawy Światowej, która miała upamiętniać 100 rocznicę Rewolucji Francuskiej. Dodatkowo miała być ona widzialnym znakiem potęgi Francji i potwierdzać jej kulturalną hegemonię.

Wieża Eiffla nie od samego początku była uznawana za dzieło godne szacunku i podziwu. Przez cały okres budowy, aż do 1889 roku, w którym została oddana do użytku, wzbudzała liczne kontrowersje. Mieszkańcy Paryża, przyzwyczajeni do kamienic i domów wybudowanych w tradycyjny sposób, obawiali się tego „monstrum ze stali”. Ich obawy miały faktycznie uzasadnienie – do tej pory nikt nie wybudował konstrukcji, która składałaby się z aż 18 tysięcy żelaznych elementów. Do tego cała wieża ma masę ponad 10 tysięcy ton i jest wysoka na 324 metrów. Postawiona jako tymczasowa budowla, wieża ostatecznie została pozostawiona i obecnie stanowi symbol Paryża tak bardzo nierozerwalny z miastem

Główną atrakcją przyciągającą turystów, jest wspaniały widok z trzech platform widokowych. Platforma pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów (można wejść na nią jedynie schodami), druga na 115 metrów, oraz trzecia, która stanowi główny punkt widokowy, znajduje się na 276 metrów. Na wieży funkcjonują dwa rodzaje wind: jedna kursuje od samego dołu do drugiej platformy, druga pomiędzy drugą a trzecią platformą.

W godzinach wieczornych, o każdej pełnej godzinie do godziny 1 w nocy, odbywają się iluminacje. Tysiące turystów gromadzi się pod wieżą, by podziwiać budowlę błyszcząca tysiącami światełek.

Szacuje się, że od momentu udostępnienia, Wieżę Eiffla ponad 220 milionów osób. Pewnie co najmniej kilka milionów z nich zaręczyło się na samej Wieży lub w jej okolicach, ponieważ budowla ta uznawana jest także za jeden z najbardziej romantycznych budynków w historii.

Ciekawostki o Wieży Eiffla:

  • Pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet do 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm.
  • Na trzeciej platformie – ponad 300 metrów nad ziemią – ukryto niewielki apartament, który służył niegdyś jako mieszkanie Gustawa Eiffela.
  • Wieża przechodzi gruntowne czyszczenie co 7 lat.

Wieża Eiffla bilety:

Nie trać czasu na stanie w długich kolejkach – kup bilety przed przyjazdem do Paryża by dłużej nacieszyć się widokiem ze szczytu Wieży Eiffla! Przy okazji będziesz mógł zajrzeć do oryginalnego gabinetu Gustave’a Eiffela. Nie zwlekaj! Kliknij w poniższy banner i kup bilety na Wieżę Eiffla:

Przydatne informacje:

adres  Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: Okres letni (13.06 – 31.08) – od 09:00 do 00:45
Pozostałe dni – od 09:30 do 23:45
rsz_tourism_icon_18  Cena:  od 155,32 zł / osobę
dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 6 Paryż Metro 9 Paryż, stacja: Trocadero
metro-paryz Metro 6 Paryż , stacja: Bir-Hakeim
metro-paryz Metro 8 Paryż , stacja: École Militaire
rer-paryz RER C Paryż, stacja: Champ de Mars – Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 82 oraz 42, przystanek: Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 69, 82, 87, przystanek: Champ de Mars
strona-www  Strona WWW: http://www.toureiffel.paris

Zdjęcia Wieży Eiffla:

Wieża Eiffla – film:

14
Komentarze

10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
najnowszych najstarszych najczęściej ocenianych

[…] Najbardziej znane z nich i najsłynniejsze to między innymi Katedra Notre-Dame w Strasburgu, paryska Wieża Eiffla, kaplica Ronchamp, Pałac Wersalski, gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w […]

Kotek123

witam ile sie teraz czeka na wjazd na wieze? bo nie chcemy tracic czasu w kolejkach

Aga

Bylismy po 14i stanęliśmy w kolejce i wyjechaliśmy w ciągu godziny

Karolinka3

mi osobiście wieża się podoba, oczywiscie kazdy moze miec swoja opinie, ale wiekszosc wypowiada sie, a pewnie nigdy nie widziala na zywo!!!

panna_nikt

Must-see w Paryzu !

Anka33

A ja z mężem weszliśmy sobie po schodach na II piętro dla zdrowia, a stamtąd już winda na sam szczyt. Polecam takie rozwiązanie, ale tylko osobom z dobra kondycja hehe 🙂

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wersal - Pałac słońca
Wersal – Pałac Słońca

Wersal - pałac wersalski, będący synonimem przepychu, świetności i klasycznego baroku, jest odwiedzany i podziwiany przez turystów. Ich liczba dochodzi

Zamknij