Wieża Eiffla – żelazny punkt programu

Wieża Eiffla – żelazny punkt programu

Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel), obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. Nie sposób jej nie odwiedzić, zwiedzając Paryż.

Budowę Wieży Eiffla zainicjowano z okazji Wielkiej Wystawy Światowej, która miała upamiętniać 100 rocznicę Rewolucji Francuskiej. Dodatkowo miała być ona widzialnym znakiem potęgi Francji i potwierdzać jej kulturalną hegemonię.

bilety ParyżWieża Eiffla nie od samego początku była uznawana za dzieło godne szacunku i podziwu. Przez cały okres budowy, aż do 1889 roku, w którym została oddana do użytku, wzbudzała liczne kontrowersje. Mieszkańcy Paryża, przyzwyczajeni do kamienic i domów wybudowanych w tradycyjny sposób, obawiali się tego „monstrum ze stali”. Ich obawy miały faktycznie uzasadnienie – do tej pory nikt nie wybudował konstrukcji, która składałaby się z aż 18 tysięcy żelaznych elementów. Do tego cała wieża ma masę ponad 10 tysięcy ton. Postawiona jako tymczasowa budowla, wieża ostatecznie została pozostawiona i obecnie stanowi symbol Paryża tak bardzo nierozerwalny z miastem.

W godzinach wieczornych, o każdej pełnej godzinie do godziny 1 w nocy, odbywają się iluminacje. Tysiące turystów gromadzi się pod wieżą, by podziwiać budowlę błyszcząca tysiącami światełek.

Szacuje się, że od momentu udostępnienia, Wieżę Eiffla ponad 220 milionów osób. Pewnie co najmniej kilka milionów z nich zaręczyło się na samej Wieży lub w jej okolicach, ponieważ budowla ta uznawana jest także za jeden z najbardziej romantycznych budynków w historii.

Ile metrów ma Wieża Eiffla?

Wieża Eiffla jest wysoka na 324 metry. Główną atrakcją przyciągającą turystów, jest wspaniały widok z trzech platform widokowych. Platforma pierwsza znajduje się na wysokości 57 metrów (można wejść na nią jedynie schodami), druga na 115 metrów, oraz trzecia, która stanowi główny punkt widokowy, znajduje się na 276 metrów. Na wieży funkcjonują dwa rodzaje wind: jedna kursuje od samego dołu do drugiej platformy, druga pomiędzy drugą a trzecią platformą.

Zobacz także  Katedra Notre Dame - najsłynniejszy zabytek Francji

Gustave Eiffel – wielki konstruktor

Urodzony w 1832 roku w Dijon w zamożnej rodzinie przemysłowców pochodzenia niemieckiego. W szkole uczniem zbyt pilnym nie był, a umiłowanie historii i literatury było dość dalekie od zainteresowań technicznych i chemicznych Eiffla. Te ostatnie rozwijał w rodzimym Dijon w laboratorium należącym do wuja.

bilety ParyżMłody Gustave nie dostał się na studia na najlepszej uczelni politechnicznej École Polytechnique. Ukończył wydział chemii École Centrale des Arts et Manufactures w Paryżu. Wiedza o właściwościach chemicznych materiałów przydała mu się w jego karierze zawodowej – pracownia projektowa Eiffla dała Francji i światu dzieła wybitne, znacznie wykraczające poza ramy epoki.

Stalowe koronkowe kolosy

Budowa Wieży EifflaMateriałem, który najbardziej lubił Eiffel była stal. Zanim zasłynął jako konstruktor kontrowersyjnej wieży na Polu Marsowym, projektował na zamówienie mosty, wiadukty oraz nowatorskie dworce kolejowe ze stalową fasadą. Słynna na świecie Statua Wolności stoi mocno dzięki stalowej wewnętrznej konstrukcji autorstwa pracowni Eiffla. Gustave Eiffel był także autorem projektu budowy kanału podmorskiego między Francją a wyspami brytyjskimi – projekt uznany wówczas za szaleństwo, sto lat później okazał się być możliwym do zrealizowania. Udane realizacje pomysłów Gustave Eiffla można spotkać w całej Francji oraz w Portugalii i na Węgrzech, a poza Europą w Ameryce południowej i w Azji.

W ażurowych konstrukcjach stalowych Eiffel zastosował nowatorskie rozwiązania, które zmieniły dotychczasową interpretację zasad aerodynamiki. Przy znacznym ciężarze charakterystycznym dla stali, konstrukcje Eiffla są lekkie, wysokie, przestrzenne i niezwykle wytrzymałe.

Ciekawostki o Wieży Eiffla

  • Pod wpływem zimna wieża kurczy się nawet do 18 cm, a pod wpływem wiatru przechyla od pionu do 6 cm.
  • Na trzeciej platformie – ponad 300 metrów nad ziemią – ukryto niewielki apartament, który służył niegdyś jako mieszkanie Gustawa Eiffela.
  • Wieża przechodzi gruntowne czyszczenie co 7 lat.
Zobacz także  Muzeum Orsay - muzeum mistrzów impresjonizmu

Wieża Eiffla bilety

Nie trać czasu na stanie w długich kolejkach – kup bilety przed przyjazdem do Paryża by dłużej nacieszyć się widokiem ze szczytu Wieży Eiffla! Przy okazji będziesz mógł zajrzeć do oryginalnego gabinetu Gustave’a Eiffela. Nie zwlekaj! Kliknij w poniższe odnośniki i kup bilety na Wieżę Eiffla:

Przydatne informacje

adres  Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: Okres letni (13.06 – 31.08) – od 09:00 do 00:45
Pozostałe dni – od 09:30 do 23:45
rsz_tourism_icon_18  Cena:  od 155,32 zł / osobę
dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 6 Paryż Metro 9 Paryż, stacja: Trocadero
metro-paryz Metro 6 Paryż , stacja: Bir-Hakeim
metro-paryz Metro 8 Paryż , stacja: École Militaire
rer-paryz RER C Paryż, stacja: Champ de Mars – Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 82 oraz 42, przystanek: Tour Eiffel
autobusy-paryz linie nr: 69, 82, 87, przystanek: Champ de Mars
strona-www  Strona WWW: http://www.toureiffel.paris

Zdjęcia Wieży Eiffla

Wieża Eiffla nocą

bilety Paryż

Wieża Eiffla – film

https://youtu.be/aZ-31-p3saU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
tanie noclegi airbnb
Airbnb – jak rezerwować tanie noclegi?

Airbnb – czy ta dość tajemnicza nazwa coś Ci mówi? Jeśli nie, to bardzo prawdopodobne, że po przeczytaniu tego tekstu......

Zamknij