Sorbona – najstarszy uniwersytet we Francji
Sorbona – to nazwa, którą kojarzy chyba każdy. Ten francuski uniwersytet jest miejscem kształcenia najwybitniejszych osobistości zarówno Francji, jak i Europy. Wielu znanych Polaków może poszczycić się ukończeniem tej renomowanej uczelni. Do najsłynniejszych absolwentów, jak i wykładowców należy Marii Curie-Skłodowska.
Uniwersytet Paryski założony został w XI wieku. Początkowo stanowił on kolegium teologiczne. Sorbona była jednym z kolegiów uniwersytetów, w którym nauczano ubogich studentów. Jej nazwa pochodzi od Roberta Sorbona, który sam kiedyś był biednym uczniem. Udało mu się uzyskać stopień doktorski, został również kanonikiem i powiernikiem króla Ludwika IX. Sorbona stała się najsłynniejszą uczelnią średniowiecza, podlegającą władzom kościoła. Kiedy w XVII wieku wybudowano nową siedzibę, wtedy to wszystkie kolegia Uniwersytetu Paryskiego zaczęto nazywać Sorboną. Uniwersytet przestał istnieć po rewolucji francuskiej, jednakże został wznowiony w 1896 roku. W 1970 Uniwersytet został podzielony na 13 różnych kampusów. Czworo z nich odnosi się w nazwie do Sorbony, są to: Université de Paris I Panthéon-Sorbonne, Université de Paris III Sorbonne Nouvelle, Université de Paris IV Paris-Sorbonne, Université Paris Descartes.
Sorbona obecnie
Obecnie na uniwersytecie uczy się ok. 20 000 studentów. Uczelnia ta może poszczycić się własnym stadionem o wymiarach olimpijskich. Choć w rankingach na najbardziej prestiżowe francuskie uczelnie wypada gorzej niż w ubiegłych stuleciach, wciąż plasuje się w czołówce najbardziej pożądanych uniwersytetów we Francji. W światowych rankingach uczelni Sorbona zajmuje zazwyczaj dopiero pozycję w drugiej setce. Znajomość Sorbony na arenie międzynarodowej potwierdza jej wieloletnie tradycje.
Słynni Polscy absolwenci
Najbardziej znaną absolwentką jest niewątpliwie Maria Curie-Skłodowska. Oprócz tego, nie można zapomnieć o Stanisławie Konarskim, Janie Zamoyskim, Stanisławie Staszicu, Adamie Naruszewiczu.
Ciekawostki o Sorbonie
- Sorbona znajduje się w tzw. dzielnicy łacińskiej. Nazwana jest tak, ponieważ dawniej zajęcia na Uniwersytecie prowadzone były w języku łacińskim.
- Maria Curie-Skłodowska zapisała się na kartach historii jaki pierwsza kobieta, która samodzielnie kierowała katedrą Sorbony.
- Sorbona jest drugą najstarszą – po uniwersytecie w Bolonii – uczelnią na świecie.