Most Aleksandra III w Paryżu

Most Aleksandra III – najpiękniejszy most w Paryżu

Most Aleksandra III jest najpiękniejszym mostem paryskim, dumnie reprezentującym miasto. Zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem zarówno turystów, jak i mieszkańców. Wisząc dumnie nad Sekwaną, okazuje w pełni swój majestat. Zachęca każdego, kto na niego spojrzy, do odbycia małej podróży w czasie. Turyści chętnie zatrzymują się tu na chwilę zadumy, artyści tworzą piękne obrazy na płótnach, a mieszkańcy przechadzają się niespiesznie.

Most Aleksandra III łączy ze sobą dwa brzegi Sekwany i stanowi symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej z XX wieku. Konstrukcja została stworzona w latach 1896-1900 specjalnie na organizowaną wówczas Wystawę Światową. Most został zaprojektowany przez inżynierów Jean Résal i Amédée d’Alby oraz architektów Cassien-Bernard i Gaston Cousin, którzy wspólnymi siłami stworzyli fantastyczne dzieło architektoniczne. Został nazwany na cześć cara Aleksandra III Romanowa. Jego syn i następca w 1896 roku położył pod budowę pierwszy kamień węgielny. Miało to przypieczętować zbliżenie polityczno-gospodarcze pomiędzy carską Rosją a Francją, które kilka lat wcześniej zawarły przymierze.

Most Aleksandra III Paryż

Most Aleksandra III w Paryżu jest najlepszym przykładem konstrukcji wykonanej wyłącznie z metalu, dla którego inspiracją był styl modernistyczny. Ma długość 165 metrów i mieści się między mostami Pont de la Concorde i Pont des Invalides. Zachwyca każdego swoim wyjątkowym wyglądem. Wśród zdobień można odnaleźć charakterystyczne złote rzeźby w kształcie Pegaza oraz godła Francji i Rosji. Podziwiać można także posągi symbolizujące różne okresy historyczne państwa, a także rzeźby lwów czy bóstw morskich. Niezależnie od pory roku konstrukcja robi duże wrażenie. Ciepłe promienie zachodzącego słońca lub muskające go krople deszczu jedynie dodają mu uroku.

Most Aleksandra III

Ciekawostki o moście Aleksandra III w Paryżu:

  • Most Aleksandra III pojawia się bardzo często w kulturze masowej. obiekt jest podziwiany nie tylko przez wielbicieli architektury, ale i przez reżyserów filmowych. Dzięki swojemu majestatycznemu wyglądowi, tworzy idealne kadry do filmów i zdjęć. W filmach kręcono na nim wiele scen rozpoznawanych nie tylko przez wiernych fanów kinematografii. Finałowa scena z „O północy w Paryżu” rozgrywa się właśnie tutaj. W 6 sezonie serialu „Rodzina Soprano” Carmela Soprano przybywa do Paryża i w jednej ze scen jest na tym moście. Natomiast w filmie „Ronin” szpiedzy organizują spotkanie pod obiektem, na brzegu Sekwany.
  • Warto również wspomnieć, że właśnie tutaj, znana piosenkarka Adele nakręciła teledysk do piosenki „Someone like you„.
Zobacz także  Pola Elizejskie – najdroższa ulica handlowa

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *