Bazylika Sacre Coeur – serce Paryża

Bazylika Sacre Coeur – serce Paryża

Bazylika Sacre Coeur to wizytówka Paryża, nierozerwalnie związana z tym miejscem. Będąc w Mieście Świateł koniecznie musisz ją odwiedzić.

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego położona jest na wzgórzu w słynnej – niekoniecznie z powodu swojej świętości – dzielnicy Montmartre. To tutaj na przełomie XIX i XX wieku, czyli dokładnie, kiedy budowano bazylikę, mieszkała cała bohema artystyczna z malarzami na egzystencjalistami na czele. Podczas kiedy artyści popijali absynt i tworzyli impresjonistyczne obrazy, na wzgórzu rzemieślnicy w pocie czoła tworzyli bazylikę. Budowę tego monumentalnego kościoła zainicjowało dwóch przemysłowców, którzy w podzięce za ocalenie Paryża w wojnie francusko-pruskiej, poprzysięgli zbudować tu świątynię.

Budowa trwała przeszło 40 lat. Wzgórze, w którym od wieków wydobywano wapień i gips, musiano wzmocnić specjalnymi filarami. Konsekracji dokonano dopiero w 1919. Koszty budowli ponieśli wierni.

Bazylika Sacre Coeur jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze wzgórza, na którym się znajduje, można podziwiać panoramę całego miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. To z niej znajduje się największy dzwon Paryża i jednocześnie jeden z najcięższych dzwonów na świecie- Savoyarde (Saubadyjczyk). Waży on aż 18,5 tony! Podobno gdy dzwoni, słychać go po drugiej stronie miasta.

Miejsce to warto odwiedzić nie tylko z powodu historycznego i sakralnego znaczenia, ale także dla samych widoków, jakie rozciągają się ze wzgórza. Dobrze jest połączyć wizytę w Bazylice ze zwiedzaniem dzielnicy Montmartre oraz placem Tetre. Na wzgórze można wjechać kolejką lub wejść po słynnych schodach.

Ciekawostki o Bazylice Sacre Coeur:

  • Budowlę często określa się mianem „Białej Bazyliki”. Swą charakterystyczną biel kościół zawdzięcza kamieniu wapiennemu, który pod wpływem powietrza i deszczu wydziela bielący mury kalcyt.
  • Poza Katedrą Notre Dame, jest to najczęściej odwiedzany zabytek Francji.
  • Od 125 lat przez 24 godziny na dobę z Bazylice odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Zobacz także  Cmentarz Pere Lachaise – najsłynniejsza nekropolia świata

Przydatne informacje:

adres  Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: Bazylika: 06:30 – 22:30
Kopuła i krypta: 10:00 – 17:45
rsz_tourism_icon_18  Cena: Zwiedzanie Bazyliki Sacre Coeur jest bezpłatne.
Zwiedzanie kopuły i krypty jest płatne, cena biletu wynosi 5€.
dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 12 Paryż, stacja: Jules Joffrin
metro-paryz Metro 2 Paryż Metro 12 Paryż, stacja: Pigalle
metro-paryz Metro 2 Paryż, stacja: Anvers
metro-paryz Metro 12 Paryż, stacja: Abesses
autobusy-paryz linie nr: 30, 31, 80, 85
strona-www  Strona WWW: http://www.sacre-coeur-montmartre.com

Zdjęcia Bazyliki Sacre Coeur:

3 Comments

  • martusia32

    Przed przyjazdem do Paryża wiele się naczytałam co zobaczyć i oczywiście Bazylika Sacre Coeur była na samym początku mojej listy. Zachwyciła mnie swoją budową nawet bardziej niż Katedra Notre Dame, która według mnie jest przereklamowana. POLECAM!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
By Frédéric BISSON from Rouen, France (Arc de Triomphe (075)) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Park miniatur France Miniature – cała Francja w jeden dzień!

Zwiedzenie Francji to marzenie wielu osób, jednak nawet w czasie kilkudniowego pobytu w tym kraju zobaczenie wszystkich atrakcji turystycznych byłoby...

Zamknij