Bazylika Sacre Coeur w Paryżu

Bazylika Sacre Coeur – serce Paryża

Bazylika Sacre Coeur to wizytówka Paryża, nierozerwalnie związana z tym miejscem. Będąc w Mieście Świateł koniecznie musisz ją odwiedzić.

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego położona jest na wzgórzu w słynnej – niekoniecznie z powodu swojej świętości – dzielnicy Montmartre. To tutaj na przełomie XIX i XX wieku, czyli dokładnie, kiedy budowano bazylikę, mieszkała cała bohema artystyczna z malarzami na egzystencjalistami na czele. Podczas kiedy artyści popijali absynt i tworzyli impresjonistyczne obrazy, na wzgórzu rzemieślnicy w pocie czoła tworzyli bazylikę. Budowę tego monumentalnego kościoła zainicjowało dwóch przemysłowców, którzy w podzięce za ocalenie Paryża w wojnie francusko-pruskiej, poprzysięgli zbudować tu świątynię.

Budowa trwała przeszło 40 lat. Wzgórze, w którym od wieków wydobywano wapień i gips, musiano wzmocnić specjalnymi filarami. Konsekracji dokonano dopiero w 1919. Koszty budowli ponieśli wierni.

Bazylika Sacre Coeur jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze wzgórza, na którym się znajduje, można podziwiać panoramę całego miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. To z niej znajduje się największy dzwon Paryża i jednocześnie jeden z najcięższych dzwonów na świecie- Savoyarde (Saubadyjczyk). Waży on aż 18,5 tony! Podobno gdy dzwoni, słychać go po drugiej stronie miasta.

Miejsce to warto odwiedzić nie tylko z powodu historycznego i sakralnego znaczenia, ale także dla samych widoków, jakie rozciągają się ze wzgórza. Dobrze jest połączyć wizytę w Bazylice ze zwiedzaniem dzielnicy Montmartre oraz placem Tetre. Na wzgórze można wjechać kolejką lub wejść po słynnych schodach.

Ciekawostki o Bazylice Sacre Coeur:

  • Budowlę często określa się mianem „Białej Bazyliki”. Swą charakterystyczną biel kościół zawdzięcza kamieniu wapiennemu, który pod wpływem powietrza i deszczu wydziela bielący mury kalcyt.
  • Poza Katedrą Notre Dame, jest to najczęściej odwiedzany zabytek Francji.
  • Od 125 lat przez 24 godziny na dobę z Bazylice odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu.
Zobacz także  8 atrakcji, które musisz odwiedzić w Paryżu

Przydatne informacje:

adres Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Bazylika: 06:30 – 22:30
Kopuła i krypta: 10:00 – 17:45
rsz_tourism_icon_18 Cena: Zwiedzanie Bazyliki Sacre Coeur jest bezpłatne.
Zwiedzanie kopuły i krypty jest płatne, cena biletu wynosi 5€.
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 12 Paryż, stacja: Jules Joffrin
metro-paryz Metro 2 Paryż Metro 12 Paryż, stacja: Pigalle
metro-paryz Metro 2 Paryż, stacja: Anvers
metro-paryz Metro 12 Paryż, stacja: Abesses
autobusy-paryz linie nr: 30, 31, 80, 85
strona-www Strona WWW: http://www.sacre-coeur-montmartre.com

Zdjęcia Bazyliki Sacre Coeur:

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Przed przyjazdem do Paryża wiele się naczytałam co zobaczyć i oczywiście Bazylika Sacre Coeur była na samym początku mojej listy. Zachwyciła mnie swoją budową nawet bardziej niż Katedra Notre Dame, która według mnie jest przereklamowana. POLECAM!!!

    1. W tym roku 2023 lipiec, odwiedziłam Paryż i Bazylikę Sacre Coeur.Niesamowite wrażenia. Warto.Niesamowite przezycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *