stylowy Paryż

Stylowy Paryż – jak się wpasować?

Stolica światowej mody to bezapelacyjnie Paryż – od stuleci kolebka trendów, centrum modowego przemysłu, mekka projektantów i zarazem miasto, w którym stylowy wygląd jest naturalny jak oddychanie. Co sprawia, że francuski styl jest zarazem uniwersalny i unikatowy, a przede wszystkim rozpoznawalny na całym świecie?

Pojęcie francuskiego szyku na stałe wpisało się do modowego słownika jako kwintesencja elegancji w każdym wydaniu, od klasyki na co dzień, przez sukienki koktajlowe, aż po stylizacje typowo wieczorowe. To, że Francuzi modowy sznyt mają we krwi, to w dużej mierze kwestia ich wielowymiarowego myślenia o modzie – nie tylko w kontekście kultury, sztuki czy biznesu, ale przede wszystkim stylu życia i pokoleniowych inspiracji. I chociaż do zaszczytnego miana stolicy mody aspirują też inne światowe metropolie, miasto nad Sekwaną nie pozwala się zdetronizować – może dlatego, że źródeł tradycji można szukać na królewskim dworze.

Modne szaty króla

Jednym z najsłynniejszych koneserów pięknych rzeczy użytkowych był XVII-wieczny władca Ludwik XIV, którego nazywano Królem Słońce także za sprawą wizerunku. Legendarny król miał nie tylko słabość do pałacowego przepychu, ale wręcz ubóstwiał piękne tkaniny, które sprowadzał na stroje dla siebie oraz swojego dworu. Był kreatorem mody na peruki oraz mistrzem w ukrywaniu mankamentów sylwetki za pomocą kroju ubrań. Nic zatem dziwnego, że Francuzi jako pierwszy naród zbudowali przemysł modowy, już w XVII wieku profesjonalnie pisali o modzie w ówczesnych gazetach, a współcześnie reprezentowani są przez ikoniczne dla świata mody postaci, jak Coco Chanel, René Lacoste czy Thierry Hermès.

Esencja szafy w paryskim stylu

Jak zatem skompletować swoją garderobę, by wpisać się w niepowtarzalny styl, królujący w mieście nad Sekwaną? Szafę modnej Paryżanki można oprzeć na prostych zasadach, których przestrzeganie pozwoli stworzyć francuski look na każdą okazję i każdą porę roku.

  1. Jakość versus ilość – doskonale skrojona rzecz z wysokiej jakości tkaniny warta jest więcej, niż cała gama przeciętnych ubrań.
  2. Nonszalancja zamiast ostentacji – paryskie stylizacje opierają się na wydobyciu naturalnej klasy i elegancji.
  3. Trendy kontra klasyka – na modowe szaleństwo Francuzki pozwalają sobie w dodatkach, którymi przełamują klasyczny styl.
  4. Minimalizm formy i barwy – paletę stonowanych odcieni uzupełniają ponadczasowe wzory, jak paski, kropki czy subtelne kwiaty.
Zobacz także  Darmowe atrakcje Paryża - zwiedzaj gratis!

Chcąc się zatem wpasować w stylowy duch Paryża, warto postawić na klasyczne fasony plus zmysłowe dodatki, takie jak:

  • doskonale skrojone bluzki i koszule, proste spodnie np. cygaretki, ołówkowe spódnice, klasyczne trencze;
  • dziewczęce sukienki na co dzień i sukienki koktajlowe, które subtelnie podkreślą kobiecość;
  • wysokiej jakości buty, torebki, a także jeden mocny akcent w postaci apaszki, okularów, kapelusza czy wyrafinowanej biżuterii;
  • dobre perfumy i subtelny makijaż, stanowiące kropkę nad „i” każdej paryskiej stylizacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *