Jak wygląda dzień na jachcie? Wakacyjna żegluga dla początkujących

Jak wygląda dzień na jachcie? Wakacyjna żegluga dla początkujących

Żeglowanie na jachcie to dla wielu osób marzenie. Obecnie można je spełnić dużo prościej, niż nam się wydaje, wynajmując jacht praktycznie od ręki i wypływając w rejs. Dużo osób, które jeszcze nigdy nim nie płynęły, zastanawia się, jak wygląda dzień na jachcie od praktycznej strony. Postaraliśmy się go opisać najdokładniej jak to możliwe poniżej.

Pobudka

Czarter jachtów to duża motywacja do wczesnych pobudek, aby nie marnować dnia i korzystać z żeglarskiej przygody jak najwięcej. Jachty wysokiej klasy mają w pełni wyposażone toalety, a nawet prysznic w każdej kajucie. Warto zatem wybrać odpowiedni czarter jachtów, aby cieszyć się maksymalnym komfortem.

Śniadanie

Kolejną czynnością na początku dnia jest śniadanie. Jemy je w kuchni, która umożliwia przygotowanie ciepłego posiłku. Możemy zatem zacząć dzień od ulubionej kawy i przekąski, aby wprawić się w dobry nastrój. Jeśli wynajmujemy jacht samodzielnie, możemy wstać i zjeść śniadanie o dowolnej porze. Najczęściej menu jest dosyć ograniczone i są to proste posiłki, ale główne atrakcje wciąż pozostają przed nami.

Żeglowanie

Gdy już przygotujemy się do całego dnia i jesteśmy w pełni sił, rozpoczynamy żeglowanie. Najczęściej płyniemy według wyznaczonej trasy, ale też czasem kierujemy się spontanicznymi pomysłami. Jest to czas, w którym możemy samodzielnie chwycić stery do ręki, a także podnieść żagle, jeśli jacht je posiada. Samo żeglowanie dla wielu osób jest główną atrakcją, której poświęcają sporo czasu. Jako początkujące osoby będziemy mogli nauczyć się wielu rzeczy od bardziej doświadczonych sterników.

dzień na jachcie z rodziną

Opalanie się i kąpiele

Czarter jachtów nie ogranicza się jedynie do żeglowania. Docierając do odpowiedniego miejsca lub w trakcie żeglowania możemy opalać się na pokładzie jachtu i wypoczywać. Dla wielu osób właśnie to będzie główną atrakcją, na której spędzą sporo czasu. Wbrew pozorom na jachcie jest sporo miejsca, gdzie możemy naładować baterie w promieniach słońca. W trakcie żeglowania możemy również zatrzymać się i kąpać.

Zobacz także  Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Zejście na ląd

Dzień na jachcie to również cumowanie i zawijanie do portów. W tym czasie będziemy mogli uzupełnić zapasy prowiantu, a także paliwa. W wielu marinach i portach będziemy mogli również skorzystać z atrakcji turystycznych. Możemy spotkać tam innych żeglarzy, porozmawiać z nimi, wymienić swoje spostrzeżenia i poznać ciekawe pomysły na spędzenie czasu na jachcie. Ilość zejść na ląd zależy od naszego planu. Jeśli jednak w pobliżu znajdują się liczne porty, przeważnie będziemy o nie dość często zahaczali.

Integracja i wspólne spędzanie czasu na jachcie

Czarter jachtu i żeglowanie to również kultura spędzenia wspólnego czasu oraz integracji. Wspólne śpiewanie piosenek, opowiadanie historii, a także granie w gry czy nauka żeglarskiego fachu bardzo często będą urozmaicać nam długie wieczory. Jeśli będzie istniała taka możliwość, będziemy również schodzili na ląd, palić ogniska i biwakować.

Sprzątanie

Wynajmowanie jachtu wymaga również od nas utrzymywania go w dobrej kondycji. Najczęściej na koniec dnia tak jak każdy zdyscyplinowany żeglarz zajmujemy się sprzątaniem. Doprowadzamy cały jacht do porządku, aby móc rano wstać i korzystać z niego kolejny dzień. Porządkowanie obejmuje zarówno nasze kajuty oraz kuchnię, jak i pokład. Pod okiem bardziej doświadczonych żeglarzy możemy również pomagać w serwisowaniu i dbaniu o sam sprzęt, myjąc go czy przygotowując do cumowania i jutrzejszego żeglowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *