Paryż – stolica Francji

Paryż – stolica Francji

Paryż (fr. Paris) to stolica Francji i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto w tym kraju. Oficjalna liczba mieszkańców to ok. 2 mln 144 tys osób. Ocenia się, do całej aglomeracji paryskiej należy łącznie ok. 12 mln osób. Pod tym względem Paryż zostawia daleko w tyle pozostałe miasta we Francji, które są już dużo mniej liczne. Jest to też centrum polityczne, kulturalne i ekonomiczne Francji.

Miasto ma powierzchnię ok. 105 km² i od 1860 r. jest podzielone na 20 dzielnic (każda z dzielnic wybiera swojego mera). Kiedy przyjrzymy się planowi Paryża, dostrzeżemy, że jego najważniejsze ulice wychodzą z centrum gwiaździście – jest to miasto na planie koncentrycznym. Podobnie też przebiega numeracja w Paryżu: numery dzielnic biegną od środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Historycznym centrum jest wyspa Île de la Cité, z uwielbianą przez turystów Dzielnicą Łacińską. Znajduje się tam Katedra Notre-Dame i wiele sławnych w całym świecie kościołów gotyckich.

Miasto jest wyraźnie przedzielone przez Sekwanę: lewobrzeżna część miasta to Rive Gauche, a prawa: Rive Droite.

Kilka słów o historii stolicy Francji

Sorbona Paryż
Uniwersytet Paryski (Sorbona)

Paryż to miasto wywodzące się z osady celtyckiej, zamieszkiwaną przez plemię Paryzjanów, którzy znaleźli się tam w III w.p.n.e. W 52 roku przed naszą erą, osada została zdominowana przez Rzymian, którzy zwali je w tłumaczeniu podmokłym miejscem. Ciekawostką jest, że Paryż przez długie wieki starożytne było daleko w tyle za Lyonem czy Bordeaux.

Dominacja Rzymian zakończyła się w roku 508, kiedy za sprawą Chlodwiga I stało się stolicą Franków. W międzyczasie Paryżowi zdarzyły się najazdy wikingów i niezbyt mocne rządy kolejnych karolińskich królów. Jednak już od XI wieku Paryż uległ znaczącej rozbudowie. Właśnie wtedy powstały słynne paryskie gotyckie kościoły, katedra oraz Uniwersytet Paryski.

Zobacz także  Tanie hotele w Paryżu – TOP 5 budżetowych hoteli

metro, pociągi, autobusy w ParyżuTransport w Paryżu

Paryż to jeden z najbardziej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych: słynne metro, działające od 1900 roku (jedno z najstarszych na świecie, zaraz po Londynie), liczy sobie 16 linii i pozwala na bardzo sprawną komunikację w obrębie całego miasta. Komunikacją uzupełniającą są autobusy i tramwaje, a na większych dystansach: kolejka RER oraz transport podmiejski sieci Transilien. Prawdziwą gratką dla turystów są też tramwaje wodne: niedrogie środki komunikacyjne, za pomocą których można podziwiać piękne widoki na katedrę Notre-Dame i na starą dzielnicę.

Turystyka w Paryżu

Paryż to miasto niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Rocznie miasto odwiedza aż 30 mln turystów: nie tylko Niemców, Anglików, Rosjan i Włochów, ale też Amerykanów, Japończyków oraz mieszkańców Ameryki Południowej. Jest to też miasto w pełni liczące się na światowej mapie ośrodków kulturalnych: paryskie pokazy mody, domy mody, a także wystawy sztuki nowoczesnej, konferencje oraz pokazy artystyczne i spektakle… któż z nas o nich nie słyszał?

kupon rabatowy airbnb

W mieście znajdziemy bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Z punktu widzenia turystów, miasto jest spokojne i bezpieczne. W Paryżu zapłacimy euro – w kantorach miejskich bez problemu uzyskamy możliwość wymiany polskich złotych na europejską walutę – lecz zalecamy zrobić to przed wyjazdem z uwagi na dość niekorzystny kurs.

Najciekawsze zabytki

Paryż zabytki

Wieża Eiffla: chyba każdy, kto był w Paryżu, ma zdjęcie właśnie z placu pod wieżą. Jest to nieoczekiwany symbol miasta. Nowoczesna konstrukcja, stojąca tam od niedawna, widoczna jest niemal z każdego punktu w mieście.

Luwr: warto poświęcić na zwiedzanie tego potężnego muzeum nawet cały dzień, bez obaw o bycie zwiedzionym. W Luwrze znajdują się nie tylko bezcenne dzieła sztuki malarskiej. Jest to też piękny pałac. Ocenia się, że w jednym tylko roku Luwr potrafi odwiedzić nawet 6 mln turystów.

Bazylika Sacre Coeur: położona na romantycznych wzgórzach Montmartre, rozpościera się z niej imponujący widok na większą część miasta.

Zobacz także  Tani nocleg w Paryżu – znamy najlepszy sposób!

Katedra Notre Dame: jeden z największych symboli Paryża. Warto stać w kilkugodzinnej kolejce do wejścia, aby wspiąć się na wieżę, w której według legendy zamieszkiwał dzwonnik.

Centrum Pompidou: centrum sztuki nowoczesnej oraz główna biblioteka Paryża. Cechą charakterystyczną budynku jest umieszczenie instalacji na zewnątrz budynku. Warto zobaczyć!

Lotniska w Paryżu

Lotniska w ParyżuW pobliżu Paryża znajdują się 3 lotniska, obsługujące ruch międzynarodowy: Roissy, Beauvais i Orly. Jest też jedno lotnisko znajdujące się w obrębie miasta (port lotniczy Charlesa de Gaulle’a). Linie lotnicze z najtańszymi biletami latają najczęściej do oddalonego o 84 km miasta Beauvais (lotnisko Paryż Beauvais). Lotnisko Orly jest natomiast przeznaczone dla osób, które chcą podążać dalej na południe: do krajów Basenu Morza Śródziemnego lub do północnej Afryki.

Herb Paryża

W przypadku stolicy Francji możemy mówić o dwóch herbach miasta:

  • małym,
  • wielkim.

Oba odzwierciedlają bogatą historię miasta i przechodziły różne zmiany wizerunkowe. Ostateczne wersje zostały ustalone w II poł. XIX w.

Herb mały jest prosty i wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to najważniejszą rolę w mieście odgrywała gildia (związek kupców odpowiadający rzemieślniczym cechom) skupiająca kupców transportujących towary Sekwaną. To właśnie ich godło przejęło miasto. Tarcza herbu podzielona jest na dwa pola. W górnym polu na niebieskim tle umieszczone są stylizowane złote lilie, tzw. fleur-de-lis. To powszechnie używany motyw heraldyczny utożsamiany z Francją. Pole dolne ma kolor czerwony, na którym umieszczony jest statek na wodzie.

kupon rabatowy airbnb

Herb wielki składa się z tarczy herbu małego, która otoczona jest z lewej strony gałązką dębu, a z prawej gałązką laurową. Góra herbu zwieńczona została corona muralis (mury obronne z basztami).
Poniżej tarczy na szarfie umieszczona jest dewiza miasta: Fluctuat nec mergitur (rzuca nim fala, lecz nie tonie) odzwierciedlająca bohaterstwo i upór paryżan.

Zobacz także  Bilety online do atrakcji w Paryżu - GetYourGuide

U dołu zwisają trzy odznaczenia, które otrzymał Paryż:

  • Legia Honorowa,
  • Krzyż Wojenny,
  • Order Wyzwolenia.

Stolica Francji – Paryż – Spacer z Ambasadorem

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *