Paryż – stolica Francji

Paryż – stolica Francji

Paryż (fr. Paris) to stolica Francji i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto w tym kraju. Oficjalna liczba mieszkańców to ok. 2 mln 144 tys osób. Ocenia się, do całej aglomeracji paryskiej należy łącznie ok. 12 mln osób. Pod tym względem Paryż zostawia daleko w tyle pozostałe miasta we Francji, które są już dużo mniej liczne. Jest to też centrum polityczne, kulturalne i ekonomiczne Francji.

Miasto ma powierzchnię ok. 105 km² i od 1860 r. jest podzielone na 20 dzielnic (każda z dzielnic wybiera swojego mera). Kiedy przyjrzymy się planowi Paryża, dostrzeżemy, że jego najważniejsze ulice wychodzą z centrum gwiaździście – jest to miasto na planie koncentrycznym. Podobnie też przebiega numeracja w Paryżu: numery dzielnic biegną od środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Historycznym centrum jest wyspa Île de la Cité, z uwielbianą przez turystów Dzielnicą Łacińską. Znajduje się tam Katedra Notre-Dame i wiele sławnych w całym świecie kościołów gotyckich.

Miasto jest wyraźnie przedzielone przez Sekwanę: lewobrzeżna część miasta to Rive Gauche, a prawa: Rive Droite.

Kilka słów o historii stolicy Francji

Sorbona Paryż
Uniwersytet Paryski (Sorbona)

Paryż to miasto wywodzące się z osady celtyckiej, zamieszkiwaną przez plemię Paryzjanów, którzy znaleźli się tam w III w.p.n.e. W 52 roku przed naszą erą, osada została zdominowana przez Rzymian, którzy zwali je w tłumaczeniu podmokłym miejscem. Ciekawostką jest, że Paryż przez długie wieki starożytne było daleko w tyle za Lyonem czy Bordeaux.

Dominacja Rzymian zakończyła się w roku 508, kiedy za sprawą Chlodwiga I stało się stolicą Franków. W międzyczasie Paryżowi zdarzyły się najazdy wikingów i niezbyt mocne rządy kolejnych karolińskich królów. Jednak już od XI wieku Paryż uległ znaczącej rozbudowie. Właśnie wtedy powstały słynne paryskie gotyckie kościoły, katedra oraz Uniwersytet Paryski.

Zobacz także  50 zł rabatu na nocleg w Paryżu od Booking.com

metro, pociągi, autobusy w ParyżuTransport w Paryżu

Paryż to jeden z najbardziej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych: słynne metro, działające od 1900 roku (jedno z najstarszych na świecie, zaraz po Londynie), liczy sobie 16 linii i pozwala na bardzo sprawną komunikację w obrębie całego miasta. Komunikacją uzupełniającą są autobusy i tramwaje, a na większych dystansach: kolejka RER oraz transport podmiejski sieci Transilien. Prawdziwą gratką dla turystów są też tramwaje wodne: niedrogie środki komunikacyjne, za pomocą których można podziwiać piękne widoki na katedrę Notre-Dame i na starą dzielnicę.

Turystyka w Paryżu

Paryż to miasto niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Rocznie miasto odwiedza aż 30 mln turystów: nie tylko Niemców, Anglików, Rosjan i Włochów, ale też Amerykanów, Japończyków oraz mieszkańców Ameryki Południowej. Jest to też miasto w pełni liczące się na światowej mapie ośrodków kulturalnych: paryskie pokazy mody, domy mody, a także wystawy sztuki nowoczesnej, konferencje oraz pokazy artystyczne i spektakle… któż z nas o nich nie słyszał?

kupon rabatowy airbnb

W mieście znajdziemy bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Z punktu widzenia turystów, miasto jest spokojne i bezpieczne. W Paryżu zapłacimy euro – w kantorach miejskich bez problemu uzyskamy możliwość wymiany polskich złotych na europejską walutę – lecz zalecamy zrobić to przed wyjazdem z uwagi na dość niekorzystny kurs.

Najciekawsze zabytki

Paryż zabytki

Wieża Eiffla: chyba każdy, kto był w Paryżu, ma zdjęcie właśnie z placu pod wieżą. Jest to nieoczekiwany symbol miasta. Nowoczesna konstrukcja, stojąca tam od niedawna, widoczna jest niemal z każdego punktu w mieście.

Luwr: warto poświęcić na zwiedzanie tego potężnego muzeum nawet cały dzień, bez obaw o bycie zwiedzionym. W Luwrze znajdują się nie tylko bezcenne dzieła sztuki malarskiej. Jest to też piękny pałac. Ocenia się, że w jednym tylko roku Luwr potrafi odwiedzić nawet 6 mln turystów.

Bazylika Sacre Coeur: położona na romantycznych wzgórzach Montmartre, rozpościera się z niej imponujący widok na większą część miasta.

Zobacz także  Top 5 punktów widokowych w Paryżu

Katedra Notre Dame: jeden z największych symboli Paryża. Warto stać w kilkugodzinnej kolejce do wejścia, aby wspiąć się na wieżę, w której według legendy zamieszkiwał dzwonnik.

Centrum Pompidou: centrum sztuki nowoczesnej oraz główna biblioteka Paryża. Cechą charakterystyczną budynku jest umieszczenie instalacji na zewnątrz budynku. Warto zobaczyć!

Lotniska w Paryżu

Lotniska w ParyżuW pobliżu Paryża znajdują się 3 lotniska, obsługujące ruch międzynarodowy: Roissy, Beauvais i Orly. Jest też jedno lotnisko znajdujące się w obrębie miasta (port lotniczy Charlesa de Gaulle’a). Linie lotnicze z najtańszymi biletami latają najczęściej do oddalonego o 84 km miasta Beauvais (lotnisko Paryż Beauvais). Lotnisko Orly jest natomiast przeznaczone dla osób, które chcą podążać dalej na południe: do krajów Basenu Morza Śródziemnego lub do północnej Afryki.

Herb Paryża

W przypadku stolicy Francji możemy mówić o dwóch herbach miasta:

  • małym,
  • wielkim.

Oba odzwierciedlają bogatą historię miasta i przechodziły różne zmiany wizerunkowe. Ostateczne wersje zostały ustalone w II poł. XIX w.

Herb mały jest prosty i wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to najważniejszą rolę w mieście odgrywała gildia (związek kupców odpowiadający rzemieślniczym cechom) skupiająca kupców transportujących towary Sekwaną. To właśnie ich godło przejęło miasto. Tarcza herbu podzielona jest na dwa pola. W górnym polu na niebieskim tle umieszczone są stylizowane złote lilie, tzw. fleur-de-lis. To powszechnie używany motyw heraldyczny utożsamiany z Francją. Pole dolne ma kolor czerwony, na którym umieszczony jest statek na wodzie.

kupon rabatowy airbnb

Herb wielki składa się z tarczy herbu małego, która otoczona jest z lewej strony gałązką dębu, a z prawej gałązką laurową. Góra herbu zwieńczona została corona muralis (mury obronne z basztami).
Poniżej tarczy na szarfie umieszczona jest dewiza miasta: Fluctuat nec mergitur (rzuca nim fala, lecz nie tonie) odzwierciedlająca bohaterstwo i upór paryżan.

Zobacz także  Alternatywne sposoby poruszania się po Paryżu – TOP 5

U dołu zwisają trzy odznaczenia, które otrzymał Paryż:

  • Legia Honorowa,
  • Krzyż Wojenny,
  • Order Wyzwolenia.

Stolica Francji – Paryż – Spacer z Ambasadorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.