Katedra Notre Dame – najsłynniejszy zabytek Francji

Katedra Notre Dame w Paryżu swoją chwałę zawdzięcza nie tylko słynnej powieści Wiktora Hugo. Co roku blisko 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji.

Budowa świątyni godnie reprezentującej Paryż rozpoczęła się w XII w i trwała blisko 200 lat. Jeszcze nie dokończono budowy katedry, a stała się ona centrum najważniejszych wydarzeń w historii Francji. Spod Katedry Notre Dame w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe, a kilkaset lat później w 1804 Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów. Tutaj również tysiące Francuzów żegnało przywódcę Charles de Gaulle’a.

Katedrę Marii Panny w Paryżu zdobią dwie masywne wieże. Koronkowa rozeta w kształcie kwadratu symbolizuje wieczność, a otaczające ją koło doczesność. Została ona wykonana z taką starannością, że przez 700 lat nie wypaczył się żaden element! Do katedry wiodą trzy portale misternie zdobione scenami biblijnymi dla niepiśmiennego ludu. Powyżej umieszczono posągi 28 królów. W środku budowli znajduje się wiele witraży i aż 29 kapliczek.

Zwiedzając katedrę, warto wejść na jej wieżę (wstęp płatny), skąd rozpościera się wspaniały widok na cały Paryż, wyspę La Cite, na której wzniesiono katedrę oraz Sekwanę.

Dziedziniec przed Katedrą Notre Dame od 2006 r nosi nazwę placu Jana Pawła II. Znajduje się na nim niewielka gwiazda z brązu tzw. Point Zero – miejsce, od którego mierzy się odległości do innych miast we Francji.

Ciekawostki o Katedrze Notre Dame w Paryżu:

  • W katedrze przechowywano niegdyś relikwie: fragmenty Krzyża świętego świętej lancy, którą przebito bok Jezusa, gąbki, na której podawano mu ocet. Obecnie w skarbcu można zobaczyć Koronę Cierniową Jezusa, drzazgę i gwóźdź z Krzyża.
  • Katedrę zdobią przepiękne, największe we Francji organy posiadające prawie 8000 piszczałek.
  • To tutaj znajduje się jeden z najwspanialszych dzwonów Europy: Emanuel. Legenda głosi,  że swoje czyste brzmienie zawdzięcza temu, iż do jego ważącego 500 kg serca Paryżanki hojnie dorzucały swoją srebrną i złotą biżuterię.

Przydatne informacje:

adres  Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 08:00 – 18:45
soboty i niedziele: 08:00 – 19:15
rsz_tourism_icon_18  Cena: Zwiedzanie Katedry Notre Dame jest bezpłatne.

Wieża Katedry Notre Dame:
Bilet normalny: 8,50 €
Bilet ulgowy: 5,50 €

Krypta archeologiczna:

dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż, stacje: Cité, Saint-Michel
metro-paryz Metro 10 Paryż, stacje: Maubert-Mutualité, Cluny – La Sorbonne
RER Paryż RER B Paryż RER C Paryż, stacja Saint-Michel – Notre-Dame
autobusy-paryz linie nr : 21, 24, 27, 38, 47, 85, 96
strona-www  Strona WWW: http://www.notredamedeparis.fr

Zdjęcia Katedry Notre Dame:

Film – Notre Dame de Paris

5
Komentarze

5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
najnowszych najstarszych najczęściej ocenianych

Właśnie płonie…/ Pewnie podpalenie, ale jeszcze nic nie mówią , bo za wcześnie… Serce boli, gdy patrzy się na dach, który płonie i znika w oczach w zastraszajacym tempie… Nie mogę na to patrzeć, historia sie spopiela, ale skoro Rzym pełen jest starozytnych zabytków, które nie spełniaja już żadnych funkcji to i przyszedł czas na
ktedrę, która czasy duchowej świetności ma dawno za sobą, może to niektórych otrzeźwi i zatęsknią za duchowością, a nie tylko za wydmuszką… 15.4.2019 2o:26

krystyna

Jest równie piękna w Lyonie

goska87

Najpiękniejsza katedra w jakiej bylam w zyciu. Szczerze polecam wszystkim!!!

Tadeusz

Byłem w Katerze Notre Dame i robi naprawdę duże wrażenie. Obowiązkowy zabytek do odwiedzenia w Paryżu!

A ja słyszałam, że niegdyś przed katedrą na placu znajdowały się domy mieszkalne, które zostały wyburzone( do dzisiaj na placu możemy zobaczyć fragment starej kamiennej ulicy), a sama katedra w oryginale była… kolorowa 😉

Przeczytaj poprzedni wpis:
Disneyland Paryż
Disneyland w Paryżu – podróż dziecięcych marzeń

Zlokalizowany w podparyskiej miejscowości Disneyland powstał w 1992 roku, kiedy to reklamowano park pod hasłem powrotu do domu Walta Disneya.

Zamknij