
Pere Lachaise (fr. Cimetiere du Pere-Lachaise) zachwyca nawet te osoby sceptyczne do odwiedzania miejsca pochówku zmarłych. Ten założony przez Napoleona w 1804 roku cmentarz oczarowuje grobowcami, które wyglądają jak prawdziwe perełki architektoniczne.
Początkowo nic nie wskazywało na to, że cmentarz stanie się jedną z najsłynniejszych nekropolii świata. Paryżanie niechętnie chowali zmarłych w ubogiej i nieco oddalonej od centrum dzielnicy, cmentarz świecił pustkami. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 1817 roku kiedy w celach marketingowych przeniesiono tu szczątki Moliera oraz średniowiecznych kochanków Abelarda i Helojzy. Prochy sławnych zmarłych okazały się dla Paryżan wystarczającym argumentem, aby zmienić nastawienie i już wkrótce popularność Pere Lachaise zaczęła gwałtownie rosnąć.
Obecnie na cmentarzu spoczywa ponad 300 tysięcy osób. Przeszło 70 nagrobków zdobionych jest dziełami sztuki neogotyku, neoklasycyzmu, baroku i secesji. Interesujący jest fakt, że często zmarli samodzielnie projektowali własne nagrobki, stąd też wynika ich różnorodność. Popularną praktyką było również wcześniejsze planowanie przebiegu własnego pochówku. Na cmentarzu możemy natknąć się na nagrobki żydowskie, chińskie, japońskie, wiele z nich jest po prostu świeckich, bez znaków żadnego wyznania.
Cmentarz Pere Lechaise to miejsce pochówku słynnych osobistości. Spacerując brukowanymi alejkami tej prestiżowej nekropolii, warto odwiedzić następujące groby:
- Fryderyk Chopin – kwatera 11
- Edith Piaf – francuska piosenkarka – kwatera 97
- Molier – komediopisarz francuski – kwatera 25
- Jim Morrison – wokalista zespołu The Doors – kwatera 6
- Victor Hugo – pisarz francuski – kwatera 27
Plan cmentarza Pere Lachaise można pobrać tutaj: http://www.unjourdeplusaparis.com/files/2012/10/Plan-cimeti%C3%A8re-p%C3%A8re-lachaise.jpg
Ciekawostki o cmentarzu Pere Lachaise
- Nazwa Pere Lachaise wywodzi się od ojca Lachaise należącego do zakonu jezuitów, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia
- Kontrowersje budzi grób mężczyzny potrąconego dzień przed swoim ślubem. Jego nagrobek zdobi posąg z nienaturalnym uwypukleniem w spodniach, którego dotknięcie – według cmentarnej legendy – ma zapewniać udane życie erotyczne.
- Jak głosi inne podanie cmentarne, w kwaterze 19 pochowana jest paryska wampirzyca. Podobno księżna powierzyła w swoim testamencie majątek osobie, której uda się zamieszkać w jej mauzoleum przez rok. Niestety żaden ze śmiałków nie został przy zdrowych zmysłach…
Wszystko pięknie, ale szczury na tym cmentarzu wielkością przypominają koty i są tak bezczelne, że chodzą w biały dzień i nie zważają na przechodzących ludzi. Ponadto groby są w przeważającej mierze zaniedbane, nie tak, jak na zdjęciach.