Łuk Triumfalny – pamiątka zwycięstw Napoleona

Łuk Triumfalny – pamiątka zwycięstw Napoleona

Napoelon zlecając w 1806 roku budowę Łuku Triumfalnego pragnął, aby przyświecały mu trzy cele. Budowla miała dominować nad miastem, odzwierciedlać zamiłowanie cesarza do sztuki antycznej i zapewnić mu nieśmiertelność. Niestety, sam Napoleon przejechał pod jego sklepieniem dopiero w kondukcie żałobnym po swojej śmierci w 1841 roku… Budowę Łuku triumfalnego ukończono po 30 latach od jej rozpoczęcia!

Łuk Triumfalny (fr. Arc de triomphe de l’Étoile) upamiętnia wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Ta bogato zdobiona rzeźbami budowla liczy 49 metrów wysokości. Na wewnętrznych ścianach wykuto nazwy 128 miejscowości, w których toczono bitwy Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa oraz nazwiska kilkuset najbardziej zasłużonych marszałków oraz generałów Wielkiej Armii. Warto odnaleźć polskie miasta: Gdańsk (Danzig), Pułtusk, Ostrołękę oraz nazwiska polskich generałów Dąbrowskiego, Poniatowskiego oraz kilku innych.

Pod Łukiem Triumfalnym umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający ofiary I wojny Światowej. Od 1923 roku codziennie o godzinie 18 zapalny jest tutaj znicz pamięci.

Warto udać się na taras widokowy (wstęp płatny), z którego roztacza się imponująca panorama na 12 rozchodzących się promieniście od placu ulic. Miejsce te nazywane jest Placem Gwiazdy (fr. Place de l’Étoile).

Łuk Triumfalny ciekawostki

  • Łuk Triumfalny pod względem wysokości jest drugi na świecie. Wyższy od niego jest – ewidentnie wzorowany na paryskim – łuk w Korei Północnej!
  • Mimo że budowla miała upamiętniać zwycięstwa Francji, kilkukrotnie była ona świadkiem porażek. Pod łukiem odbył się przemarsz wojsk niemieckich po wojnie francusko-pruskiej z 1871 oraz parada wojsk nazistowskich po II wojnie światowej.
  • Pod Łukiem Triumfalnym kończy się największy wyścig kolarski Tour-de-France.
Zobacz także  Moulin Rouge – najsłynniejszy kabaret na świecie

Bilet – taras Łuku Triumfalnego w Paryżu

Już teraz możesz nabyć bilet by zobaczyć najpiękniejszą panoramę Paryża widzianą z góry Łuku triumfalnego:

 

Przydatne informacje

adres Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 30 września : 10:00 – 23:00
od 1 października do 31 marca : 10:00 – 22:30
ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem
rsz_tourism_icon_18 Cena: od 51,78 zł / osobę
dojazd Dojazd: metro-paryz metro1-paryz, stacja: Charles de Gaulle – Étoile
rer-paryz rer-a-paryz, stacja: Charles de Gaulle – Étoile
autobusy-paryz linie nr: 22, 30, 31, 52, 73, 92
strona-www Strona WWW: http://arc-de-triomphe.monuments-nationaux.fr

Zdjęcia Łuku Triumfalnego

Film – Łuk Triumfalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *