Luwr – największe muzeum na świecie

Luwr – największe muzeum na świecie

Zwiedzając Paryż, nie należy żałować czasu na Luwr. W porażających wielkością wnętrzach znajduje się ponad 35 tys. dzieł sztuki, które co roku oczarowują 10 milionów turystów.

Muzeum Luwr (fr. Louvre) wybudowano w 1190 roku. Początkowo budowla pełniła funkcje twierdzy obronnej. Po dwustu latach przekształcono ją w rezydencję królewską, która przez wieki stanowiła siedzibę ponad 20 władców Francji. W XVII dwór królewski przeniesiony został do Wersalu i tym samym zadecydowano, aby opuszczony budynek oddać w ręce artystów. Ostatecznie 1793 roku otwarto tutaj muzeum. Podstawę zbiorów stanowiły dzieła dotychczasowo zgromadzone przez królów oraz łupy wojenne Napoleona.

W 1981 dokonano gruntownej renowacji budynku. Po zakończeniu prac, Luwr podwoił swoją powierzchnię do 6 ha, stając się jednocześnie jednym z największych muzeów na świecie! Długość budynku wynosi aż 850 metrów.

Pałac posiada 3 skrzydła, które otaczają dziedziniec Napoleona. Cała kolekcja Luwru liczy ponad 350 tysięcy eksponatów, z czego zwiedzającym udostępniono zaledwie 10%. Reszta zbiorów spoczywa w magazynach i jest wykorzystywana jedynie podczas wystaw czasowych bądź wypożyczana innym placówkom. Zbiory podzielono na 8 tematycznych działów.

Do arcydzieł wszech czasów, które warto zobaczyć spędzając w Luwrze nawet niewiele czasu, należą takie rzeźby i obrazy:

 • Mona Lisa Leonarda da Vinci
 • Wenus z Milo
 • Nike z Samotraki
 • Galeria egipska (mumie, sarkofagi, papirusy)
 • Galeria Malarstwa Włoskiego

Luwr piramida

bilety ParyżGłówne wejście do muzeum stanowi usytuowana na dziedzińcu przed Luwrem szklana piramida, wybudowana na wzór egipskiej Piramidy Cheopsa. Powstała ona w 1989 roku z inicjatywy Mitteranda i ma 21 metrów wysokości. Wykonana jest wyłącznie ze szkła i metalu. Piramida Luwru stanowi obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Jej budowa wzbudziła jednak sporo kontrowersji, ponieważ jej architekt był pierwszym niefrancuskim architektem, który pracował nad Luwrem. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że piramida jest jedną z czterech, a trzy mniejsze szklane piramidy otaczają dziedziniec – Cour Napoleon.

Zobacz także  Ogród Luksemburski - najsłynniejszy park Paryża

Ciekawostki o muzeum Luwr

 • Zakładając, że obejrzenie jednego eksponatu zajmuje 30 sekund, na zobaczenie całej kolekcji Luwru musielibyśmy poświęcić 100 dni!
 • Luwr posiada drugie muzeum, które znajduje się w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 • Znajdująca się w Luwrze Mona Lisa – najbardziej rozpoznawalny obraz na świecie – nie tylko chroniona jest specjalnym, kuloodpornym szkłem, ale również posiada własnych ochroniarzy. Mimo tego obraz został skradziony w 1911. Do zbiorów muzeum Mona Lisa powróciła dopiero po dwóch latach.
 • W muzeum znajduje się 7500 obrazów, z czego 66% wykonanych jest przez francuskich artystów.

Luwr bilety

Wejdź do paryskiego Luwru osobnym wejściem i skorzystaj z dodatkowego czasu na podziwianie arcydzieł sztuki nie tracąc czasu na stanie w kolejce do kasy. Kliknij tutaj by zamówić bilety przed przyjazdem do Paryża.

Przydatne informacje

adres Adres: 75001 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: codziennie od 09:00 do 18:00 (z wyłączeniem wtorków)
oraz dni 01.01, 01.05 i 25.12.
rsz_tourism_icon_18 Cennik biletów do Luwru: Bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 roku życia.
Bezpłatny wstęp dla obywateli EEA – 18-25 lat.
Bilet normalny – od 84,76 zł
dojazd Dojazd: metro-paryz metro1-paryz, stacja: Palais Royal – Musée du Louvre
autobusy-paryz linie nr: 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95
– przystanek: Musée du Louvre
strona-www Strona WWW: http://www.louvre.fr

bilety Paryż

Zdjęcia z Luwru

Film z Muzeum Luwr w Paryżu

12 Comments

 • Arkadiusz

  Od początku jestem zainteresowany stroną – szeroki zakres informacji, tematy interesujące dla każdego, kto chce zwiedzać Paryż. Gorąco polecam.

 • historyk

  Od wielu lat moje zainteresowania kręcą się wokół Starożytnego Rzymu. Wraz z wiekiem, moja fascynacja pogłębia się i przeradza się w prawdziwą pasję. Rzym to piękne miasto tętniące życiem, pełne sprzeczność i bogactw kulturowych, które zapierają dech w piersiach. Ja jednak, oprócz odwiedzenia Rzymu, za cel postawiłem sobie wyruszyć w podróż śladami dzieł sztuki starożytnej tego regionu. W ten właśnie sposób dane mi było zobaczyć Luwr. To, co tam zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Mogłem prześledzić historię sztuki rzymskiej od czasów neolitu do upadku Cesarstwa. Oprócz tego, zachowały się dzieła sztuki użytkowej, co pomogło mi wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w starożytnym Rzymie. Niesamowite wrażenie zrobił na mnie skarb z Boscoreale, który został odkryty w ruinach willi, zniszczonej podczas wybuchu Wezuwiusza. Widok sarkofagu małżonków, dzieła artystów etruskich, wykonany 600 lat przed Chrystusem zostanie ze mną już na zawsze.

 • Adam878

  Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Paryża nie sądziłem, że będzie on zawierał w sobie tyle przepięknych, wspaniałych miejsc. Widziałem wiele muzeów na całym świecie bardzo dużo podróżuje i zwiedzanie tego typu miejsc jest dla mnie po prostu przyjemne, a zarazem interesujące. Luwr już na samym początku był miejscem, które miałem w swojej liście zabytków we Francji. Od razu zakochałem się w tym przepięknym miejscu. Architektura tego miejsca jest przytłaczająca. Widać ile trudu i czasu poświęcili ludzie budujący go. Luwr jest chyba największym muzeum w jakimkolwiek byłem, lecz tylko nieduża jego część jest udostępniana zwiedzającym, w mojej opinii obszar ten jest to wystarczający ponieważ zawiera wiele rzeźb i obrazów znanych na całym świecie. Cena za zobaczenie tych dzieł jest stosunkowo nieduża.
  Moim zdaniem jeżeli jesteś aktualnie w Paryżu, Luwr jest koniecznym miejscem do zobaczenia dla znawców, ale nie tylko.

 • Arkadius3

  Czy ktoś zamawiał bilety do luwru przez internet? Nie chce mi się marnować czasu w kolejce – ktoś korzystał z takiego rozwiązania? Jak to się odbywa?

 • Magdzialena

  Stary Kontynent pełen jest wspaniałych muzeów, które warto odwiedzić. Jednak miejscem na mapie, którego wstyd byłoby nie zobaczyć jest Luwr. Oprócz pięknego umiejscowienia- nad brzegiem Sekwany, Muzeum posiada wielowiekową tradycję, co tworzy niesamowitą aurę, którą da się odczuć po przestąpieniu jego progu. Najbardziej w pamięci utkwiły mi dzieła sztuki użytkowej z działu Starożytnego Bliskiego Wschodu, oraz staroegipski Zodiak z Dendery. Po wizycie w Luwrze, można odczuć dumę z przynależności do rodzaju ludzkiego, który na przestrzeni tysiącleci nieprzerwanie tworzy i zaskakuje różnorodnością swoich dzieł. Sam budynek Muzeum jest ogromnym kompleksem, jednak jego zwiedzanie wcale nie jest uciążliwie, ponieważ w przerwie między oglądaniem eksponatów, można odpocząć np. w kawiarni. Moja decyzja o wyjeździe do Paryża była inspirowana obejrzeniem filmu Kod da Vinci, nie żałuję, bo dzięki temu mogłam zapoznać się z naszym bogatym dziedzictwem kulturowym.

 • Ilona

  Must see w Paryżu. Jestem pod ogromnym wrażeniem kolekcji, wszak to największe muzeum na świecie. Naprawdę warto je odwiedzić!

 • Aneta

  Szczerze polecam wszystkim wizytę w Luwrze w Paryżu! Niesamowite przeżycie, które na pewno zapamiętam na długo! P.S. dzięki za wskazówkę dotyczącą zakupu biletów przez internet – zaoszczędziliśmy dzięki temu jakąś godzinę – kolejka dla osób, które posiadają już wydrukowany bilet jest bardzo krótka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *