Luwr – największe muzeum na świecie

Zwiedzając Paryż, nie należy żałować czasu na Luwr. W porażających wielkością wnętrzach znajduje się ponad 35 tys. dzieł sztuki, które co roku oczarowują 10 milionów turystów.

Muzeum Luwr (fr. Louvre) wybudowano w 1190 roku. Początkowo budowla pełniła funkcje twierdzy obronnej. Po dwustu latach przekształcono ją w rezydencję królewską, która przez wieki stanowiła siedzibę ponad 20 władców Francji. W XVII dwór królewski przeniesiony został do Wersalu i tym samym zadecydowano, aby opuszczony budynek oddać w ręce artystów. Ostatecznie 1793 roku otwarto tutaj muzeum. Podstawę zbiorów stanowiły dzieła dotychczasowo zgromadzone przez królów oraz łupy wojenne Napoleona.

W 1981 dokonano gruntownej renowacji budynku. Po zakończeniu prac, Luwr podwoił swoją powierzchnię do 6 ha, stając się jednocześnie jednym z największych muzeów na świecie! Długość budynku wynosi aż 850 metrów.

Pałac posiada 3 skrzydła, które otaczają dziedziniec Napoleona. Cała kolekcja Luwru liczy ponad 350 tysięcy eksponatów, z czego zwiedzającym udostępniono zaledwie 10%. Reszta zbiorów spoczywa w magazynach i jest wykorzystywana jedynie podczas wystaw czasowych bądź wypożyczana innym placówkom. Zbiory podzielono na 8 tematycznych działów.

Do arcydzieł wszech czasów, które warto zobaczyć spędzając w Luwrze nawet niewiele czasu, należą takie rzeźby i obrazy:

  • Mona Lisa Leonarda da Vinci
  • Wenus z Milo
  • Nike z Samotraki
  • Galeria egipska (mumie, sarkofagi, papirusy)
  • Galeria Malarstwa Włoskiego

Główne wejście do muzeum stanowi usytuowana na dziedzińcu przed Luwrem szklana piramida, wybudowana na wzór egipskiej Piramidy Cheopsa. Powstała ona w 1989 roku z inicjatywy Mitteranda i ma 21 metrów wysokości. Wykonana jest wyłącznie ze szkła i metalu. Piramida Luwru stanowi obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Jej budowa wzbudziła jednak sporo kontrowersji, ponieważ jej architekt był pierwszym niefrancuskim architektem, który pracował nad Luwrem. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że piramida jest jedną z czterech, a trzy mniejsze szklane piramidy otaczają dziedziniec – Cour Napoleon.

Ciekawostki o muzeum Luwr

  • Zakładając, że obejrzenie jednego eksponatu zajmuje 30 sekund, na zobaczenie całej kolekcji Luwru musielibyśmy poświęcić 100 dni!
  • Luwr posiada drugie muzeum, które znajduje się w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  • Znajdująca się w Luwrze Mona Lisa – najbardziej rozpoznawalny obraz na świecie – nie tylko chroniona jest specjalnym, kuloodpornym szkłem, ale również posiada własnych ochroniarzy. Mimo tego obraz został skradziony w 1911. Do zbiorów muzeum Mona Lisa powróciła dopiero po dwóch latach.
  • W muzeum znajduje się 7500 obrazów, z czego 66% wykonanych jest przez francuskich artystów.

Luwr – ceny biletów

Wejdź do paryskiego Luwru osobnym wejściem i skorzystaj z dodatkowego czasu na podziwianie arcydzieł sztuki nie tracąc czasu na stanie w kolejce do kasy. Bilety do Luwru kupisz tutaj:

Przydatne informacje

adres  Adres: 75001 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: codziennie od 09:00 do 18:00 (z wyłączeniem wtorków)
oraz dni 01.01, 01.05 i 25.12.
rsz_tourism_icon_18  Cennik biletów do Luwru: Bezpłatny wstęp dla osób poniżej 18 roku życia.
Bezpłatny wstęp dla obywateli EEA – 18-25 lat.
Bilet normalny – od 84,76 zł
dojazd  Dojazd: metro-paryz metro1-paryz, stacja: Palais Royal – Musée du Louvre
autobusy-paryz linie nr: 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81, 95
– przystanek: Musée du Louvre
strona-www  Strona WWW: http://www.louvre.fr

Zdjęcia z Luwru

Film z Muzeum Luwr w Paryżu

Podsumowanie
Data:
Miejsce:
Luwr
Ocena:
51star1star1star1star1star

6
Komentarze

5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
najnowszych najstarszych najczęściej ocenianych
Arkadius3

Czy ktoś zamawiał bilety do luwru przez internet? Nie chce mi się marnować czasu w kolejce – ktoś korzystał z takiego rozwiązania? Jak to się odbywa?

DOROTA

Tak. To bardzo proste. Polecam.

Kotek123

witam na zwiedzanie luwru bedziemy miec jedynie 2 godziny, co warto zobaczyc w tym czasie?

Helena

Byłam w zeszłym roku. Nigdzie indziej nie widziałam tylu dzieł sztuki naraz. Super przeżycie

Ilona

Must see w Paryżu. Jestem pod ogromnym wrażeniem kolekcji, wszak to największe muzeum na świecie. Naprawdę warto je odwiedzić!

Aneta

Szczerze polecam wszystkim wizytę w Luwrze w Paryżu! Niesamowite przeżycie, które na pewno zapamiętam na długo! P.S. dzięki za wskazówkę dotyczącą zakupu biletów przez internet – zaoszczędziliśmy dzięki temu jakąś godzinę – kolejka dla osób, które posiadają już wydrukowany bilet jest bardzo krótka 🙂

Przeczytaj poprzedni wpis:
Metro w Paryżu
Metro w Paryżu

Metro w Paryżu obejmuje 16 linii, które zatrzymują się na 300 stacjach. Linie są oznaczone odpowiednimi kolorami oraz ponumerowane od

Zamknij