Pola Elizejskie – najdroższa ulica handlowa

Pola Elizejskie – najdroższa ulica handlowa

Pola Elizejskie (fr. Champs Élysées) to jedna z najbardziej znanych ulic na świecie. Aleja z ekskluzywnymi sklepami oraz modnymi restauracjami jest chętnie odwiedzana każdego dnia przez setki turystów.

Pola Elizejskie to prawie 2-kilometrowa aleja łącząca Plac de la Concorde z Placem de l’Etoile, na którym umiejscowiony jest Łuk Triumfalny. Za czasów Henryka IV znajdowały się tutaj pola uprawne i podmokłe łąki. W XIX wieku skupiało się na nich życie śmietanki towarzyskiej Paryża. W XX wieku elegancja i ekskluzywność zostały zastąpione kulturą masową.

Pola Elizejskie - Louis Vuitton

Pola Elizejskie podobnie jak Wieża Eiffla są symbolem Paryża i głównie ze względu na to, warto udać się tam na niedługi spacer. Po obu stronach 6-pasmowej ulicy znajdują się restauracje, kina, salony samochodowe (Ferrari, Citroen, Mercedes), butiki luksusowych marek: Louis Vitton, Guerlain, Mont Blanc, jak i flagowe siedziby popularnych marek: Marks & Spencer’s, Levi’s, Banana Republic, Hugo Boss oraz Abercrombie & Fitch a nawet Gap oraz H&M.

Aleje Pól Elizejskich stanowią również scenę oficjalnych parad i manifestacji: w święto narodowe 14 lipca odbywa się tutaj defilada wojskowa, każdy prezydent po objęciu urzędu przejeżdża przez Pola Elizejskie, a zagraniczni dyplomaci składają wieńce pod Łukiem Triumfalnym przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ciekawostki o Polach Elizejskich:

  • Najdroższe nieruchomości do wynajęcia w Europie znajdują się na Polach Elizejskich. Według danych z 2014 roku, czynsz wynosił 13 255 € za metr kwadratowy rocznie.
Zobacz także  Moulin Rouge – najsłynniejszy kabaret na świecie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *