Ogród Luksemburski – najsłynniejszy park Paryża

Ogród Luksemburski – najsłynniejszy park Paryża

23- hektarowy Ogród Luksemburski to miejsce, w którym Paryżanie chętnie spędzają czas wolny. Nic w tym dziwnego – jest to jeden z najpiękniejszych parków w Paryżu.

Ogród zaprojektowany został w 1612 na życzenie drugiej Henryka IV – Marii Medycejskiej. Królowa do tego stopnia zaangażowała się w rozwój ogrodu, że prawdopodobnie własnoręcznie posadziła w nim ponad 2 tysiące wiązów. Park został otwarty dla szerszej publiczności dopiero w XVIII wieku.

W centrum ogrodów znajduje się ośmiokątny basen, w którym dzieci chętnie puszczają drewniane żaglówki (możliwość wypożyczenia w pobliskim kiosku). Na porozstawianych dookoła krzesłach – których w całym parku jest ponad 5 tysięcy – Paryżanie odpoczywają od zgiełku miasta. Park zacieniają różne gatunki drzew, m. in. kasztanowce, miłorzęby, drzewa cytrusowe, a także znajdujące się w sadzie jabłonie i grusze.

W ogrodach podziwiać można słynną Fontannę Medyceuszy, która w 1811 roku została odrestaurowana przez samego architekta Łuku Triumfalnego. Ogrody zdobi ponad 100 rzeźb, w tym pomniki najsłynniejszych kobiet Francji oraz oryginał Statuy Wolności Bartholdiego (kopia znajduje się na wyspie Île aux Cygnes na Sekwanie).

Ciekawostki o Ogrodach Luksemburskich:

  • W ogrodach znajdują się ule, z których pozyskuje się kilkaset kilogramów miodu rocznie. W pasiece można zapisać się na kurs hodowli pszczół.
  • Uwagę dzieci niewątpliwie przyciągnie piękna karuzela z 1880 roku zaprojektowana przez Charles’a Garniera, projektanta paryskiej opery.
  • Oś Ogrodów Luksemburskich przebiega przez południk zerowy.

Przydatne informacje:

adres Adres:
6 Dzielnica, 75006 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Dokładne godziny otwarcia dostępne na stronie:
http://www.senat.fr/visite/jardin/horaires.html
rsz_tourism_icon_18 Cena: Wejście bezpłatne.
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż Metro 10 Paryż, stacja: Odéon
metro-paryz Metro 4 Paryż, stacja: Saint-Germain-des-Prés
metro-paryz Metro 10 Paryż, stacja: Mabillon
RER Paryż RER B Paryż, stacja: Luxembourg
Strona WWW Strona WWW: http://www.senat.fr/visite/jardin

Film z Ogrodu Luksemburskiego:

Zdjęcia z Ogrodu Luksemburskiego:

Zobacz także  Muzeum Picassa - kolekcja niezwykłych dzieł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *