Katakumby Paryża – królestwo śmierci

Przejdź do sekcji: ciekawostki | przydatne informacje | zdjęcia | komentarze


„Stój, to zejście do imperium śmierci” – groźny napis wita zwiedzających paryskie katakumby. Zgromadzono tutaj szczątki ok. 6 milionów zmarłych na przestrzeni tysięcy lat Paryżan.

Pod koniec XVIII w. paryskie cmentarze były przepełnione. Władze miasta w celu uniknięcia epidemii, podjęły decyzję ich likwidacji. Szczątki milionów mieszkańców postanowiono złożyć w miejscu dawnego kamieniołomu na południu miasta.

Niepozorne wejście do części katakumb udostępnionej dla zwiedzających, znajduje się przy metrze Denfert-Rocherau. Mimo że zwiedzanie nie jest przeznaczone ani dla dzieci, ani dla osób szczególnie wrażliwych, spora grupa fanów mocnych wrażeń chce przekonać się, co kryją podziemia Paryża. Aby dostać się do środka, nawet poza sezonem należy liczyć się z oczekiwaniem w kolejce przez ok. 1,5 – 2 h.

Kręcone, strome schody prowadzą na poziom 20 metrów pod ziemią. Tam długim i wilgotnym korytarzem udajemy się najpierw do części muzealnej poświęconej historii tego miejsca, a następnie do ossuarium.

Trasa udostępniona dla turystów ciągnie się na około 2-kilometrowym odcinku. W lochach czekają na nas fasady z ludzkich kości oraz czaszek. Niektóre z nich ułożone są bezładnie, inne w kształcie krzyża lub serca. Ogromne wrażanie wzbudza przede wszystkich ilość ludzkich szczątek – korytarze wydają się nie mieć końca. Pozostałe korytarze niedostępne dla zwiedzających liczą ponad 300 km, zatem można sobie wyobrazić, ile pochowano tam osób!

Władze miasta podkreślają, że katakumby w Paryżu nie są typowa atrakcją turystyczną i mają skłonić do refleksji nad przemijaniem. W tym celu porozstawiano kamienne tablice w sentencjami.

Ciekawostki o Katakumbach:

  • Do 1995 roku samodzielne zwiedzanie katakumb było legalne. Jednak ze względu na to, że mieszańcy często organizowali imprezy odbywające się w podziemiach, władze miasta zdecydowały się na wprowadzeniu zakazu.
  • W 2004 roku policja odkryła w katakumbach w pełni działające kino.
  • W katakumbach znajdują się szczątki Dantona i Robespierre’a.

Bilety do paryskich katakumb:

Jeśli nie chcesz tracić prawie 2 godzin na kupno biletu przy kasie zarezerwuj go przez Internet korzystając z poniższego linku:

Katakumby Paryża – kup bilet online

 

Przydatne informacje:

adres  Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paryż
godziny-otwarcia  Godziny otwarcia: Codziennie od godz. 10:00 do 20:00 z wyjątkiem poniedziałków i niektórych świąt.
Ostatnie wejście godz. 19:00.
rsz_tourism_icon_18  Cena: od 129,55 zł / osobę (wraz z audioprzewodnikiem)
dojazd  Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż Metro 6 Paryż, stacja: Denfert-Rochereau
RER Paryż RER B Paryż, stacja: Denfert-Rochereau
strona-www  Strona WWW: http://www.catacombes.paris.fr/

Zdjęcia z paryskich katakumb:

 

Podsumowanie
Data:
Miejsce:
Katakumby Paryża
Ocena:
51star1star1star1star1star

Komentarze

6 Komentarze do wpisu "Katakumby Paryża – królestwo śmierci"

Sortuj po:   najnowszych | najstarszych | najczęściej ocenianych

SUPER SUPER I JESZCZE RAZ SUPER SWIETNE PRZEZYCIE POLECAM KAZDEMU!!!

[…] Zwiedzamy Paryż – Katakumby Paryża – królestwo śmierci […]

Trochę strasznie tam na dole, ale warto było odwiedzić paryskie katakumby (:

tekie kośći to nic polecam kaplice czaszek w Kutna Hora w Czechach bardziej okazałe

Tu chyba chodzi oto że wielu ludzi zginęło pod ziemią dlatego ma taki „upiorny” nastrój.

Byłem, zobaczyłem, nie żałuję. Słabo oświetlone, wąskie tunele pod ulicami Paryża, zawierające miliony kości usunięte z pobliskich cmentarzy w wieku XVIII i XIX i ułożone w równych stosach. Wszystko to przypomina nam o tym, że śmierć przyjdzie dla nas wszystkich w odpowiednim czasie – bez wyjątku. To doświadczenie, które zapamiętasz na długo. Polecam tam się udać w czasie zwiedzania Paryża.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pola marsowe w Paryżu
Pola Marsowe – park przy Wieży Eiffla

Historia pól marsowych Francuskie Champs de Mars to ogromny i rozległy park, który przylega do Wieży Eiffla od południowego-wschodu. Początkowo

Zamknij