Katakumby Paryża – królestwo śmierci

Katakumby Paryża – królestwo śmierci

Katakumby w Paryżu. „Stój, to zejście do imperium śmierci” – groźny napis wita na wstępie zwiedzających. Zgromadzono tutaj szczątki ok. 6 milionów zmarłych na przestrzeni tysięcy lat Paryżan.

Pod koniec XVIII w. paryskie cmentarze były przepełnione. Władze miasta w celu uniknięcia epidemii, podjęły decyzję o ich likwidacji. Szczątki milionów mieszkańców postanowiono złożyć w miejscu dawnego kamieniołomu na południu miasta.

Niepozorne wejście do części paryskich katakumb udostępnionej dla zwiedzających znajduje się przy metrze Denfert-Rochereau. Mimo że zwiedzanie nie jest przeznaczone ani dla dzieci, ani dla osób szczególnie wrażliwych, spora grupa fanów mocnych wrażeń chce przekonać się, co kryją podziemia Paryża. Aby dostać się do środka, nawet poza sezonem należy liczyć się z oczekiwaniem w kolejce przez ok. 1,5 – 2 h.

Kręcone, strome schody prowadzą na poziom 20 metrów pod ziemią. Tam długim i wilgotnym korytarzem udajemy się najpierw do części muzealnej poświęconej historii katakumb w Paryżu, a następnie do ossuarium.

Trasa udostępniona dla turystów ciągnie się na około 2-kilometrowym odcinku. W lochach czekają na nas fasady z ludzkich kości oraz czaszek, rzeźby a nawet kaplicę czaszek. Niektóre z kości ułożone są bezładnie, inne w kształcie krzyża lub serca. Ogromne wrażanie wzbudza przede wszystkich ilość ludzkich szczątek – korytarze wydają się nie mieć końca. Pozostałe korytarze niedostępne dla zwiedzających liczą ponad 300 km, zatem można sobie wyobrazić, ile pochowano tam osób!

Władze miasta podkreślają, że katakumby w Paryżu nie są typowa atrakcją turystyczną i mają skłonić do refleksji nad przemijaniem. W tym celu porozstawiano kamienne tablice w sentencjami.

Ciekawostki o Katakumbach

  • Do 1995 roku samodzielne zwiedzanie katakumb było legalne. Jednak ze względu na to, że mieszkańcy często organizowali imprezy odbywające się w podziemiach, władze miasta zdecydowały się na wprowadzeniu zakazu.
  • W 2004 roku policja odkryła w katakumbach w pełni działające kino.
  • W katakumbach znajdują się szczątki Dantona i Robespierre’a.
Zobacz także  Bukiniści – księgarze nad Sekwaną

Bilety do paryskich katakumb

Jeśli nie chcesz tracić prawie 2 godzin na stanie w kolejce do kasy biletowej – zarezerwuj go przez Internet:

Przydatne informacje

adres Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Codziennie od godz. 10:00 do 20:00 z wyjątkiem poniedziałków i niektórych świąt.
Ostatnie wejście godz. 19:00.
rsz_tourism_icon_18 Bilety – cennik: od 129,55 zł / osobę (wraz z audioprzewodnikiem)
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż Metro 6 Paryż, stacja: Denfert-Rochereau
RER Paryż RER B Paryż, stacja: Denfert-Rochereau
strona-www Strona WWW: http://www.catacombes.paris.fr/

Zdjęcia z paryskich katakumb

Katakumby Paryż – video

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *