Katakumby Paryża – królestwo śmierci
Katakumby w Paryżu. „Stój, to zejście do imperium śmierci” – groźny napis wita na wstępie zwiedzających. Zgromadzono tutaj szczątki ok. 6 milionów zmarłych na przestrzeni tysięcy lat Paryżan.
Pod koniec XVIII w. paryskie cmentarze były przepełnione. Władze miasta w celu uniknięcia epidemii, podjęły decyzję o ich likwidacji. Szczątki milionów mieszkańców postanowiono złożyć w miejscu dawnego kamieniołomu na południu miasta.
Niepozorne wejście do części paryskich katakumb udostępnionej dla zwiedzających znajduje się przy metrze Denfert-Rochereau. Mimo że zwiedzanie nie jest przeznaczone ani dla dzieci, ani dla osób szczególnie wrażliwych, spora grupa fanów mocnych wrażeń chce przekonać się, co kryją podziemia Paryża.
Kręcone, strome schody prowadzą na poziom 20 metrów pod ziemią. Tam długim i wilgotnym korytarzem udajemy się najpierw do części muzealnej poświęconej historii katakumb w Paryżu, a następnie do ossuarium.
Trasa udostępniona dla turystów ciągnie się na około 2-kilometrowym odcinku. W lochach czekają na nas fasady z ludzkich kości oraz czaszek, rzeźby, a nawet kaplicę czaszek. Niektóre z kości ułożone są bezładnie, inne w kształcie krzyża lub serca. Ogromne wrażanie wzbudza przede wszystkim ilość ludzkich szczątek – korytarze wydają się nie mieć końca. Pozostałe korytarze niedostępne dla zwiedzających liczą ponad 300 km, zatem można sobie wyobrazić, ile pochowano tam osób!
Władze miasta podkreślają, że katakumby w Paryżu nie są typowa atrakcją turystyczną i mają skłonić do refleksji nad przemijaniem. W tym celu porozstawiano kamienne tablice w sentencjami.
Ciekawostki o Katakumbach w Paryżu
- Do 1995 roku samodzielne zwiedzanie katakumb było legalne. Jednak ze względu na to, że mieszkańcy często organizowali imprezy odbywające się w podziemiach, władze miasta zdecydowały się na wprowadzeniu zakazu.
- W 2004 roku policja odkryła w katakumbach w pełni działające kino.
- W katakumbach znajdują się szczątki Dantona i Robespierre’a.
- Wiele osób twierdzi, że w katakumbach panuje specyficzna atmosfera i można odczuć obecność duchów zmarłych. To sprawia, że miejsce to jest popularne wśród entuzjastów zjawisk paranormalnych.
- Historia katakumb sięga czasów starożytnych. Pierwotnie były to kamieniołomy, z których wydobywano materiał budowlany, a później przekształcone zostały w podziemne grobowce.
Paryskie katakumby legendy
Tajemnicza kamera wideo – jest to jedna z najbardziej przerażających legend o katakumbach w Paryżu. W latach 90. grupa pasjonatów eksplorujących katakumby natrafiła na porzuconą kamerę wideo. Na nagraniu, które odkryli, słychać dziwne dźwięki. Wyglądało na to, że osoba trzymająca kamerę była zagubiona i zaczynała tracić zmysły w labiryncie podziemnych tuneli. Nagranie nagle się urywa, a tożsamość mężczyzny i jego dalsze losy pozostają do dziś tajemnicą. Niektórzy twierdzą, że ta historia była inspiracją dla filmu „As Above, So Below” (Jak u góry, tak na dole).
Mówiące ściany – według innej paryskiej legendy, po północy w katakumbach zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Mówi się, że ściany zaczynają „mówić” i wydają tajemnicze dźwięki. Podobno niewidzialne głosy zachęcają odwiedzających do poszukiwań coraz głębszych zakątków katakumb, aż w końcu zgubią drogę powrotną. Ta niezwykła legenda dodaje tajemniczości i fascynacji temu podziemnemu labiryntowi.
Duch Philiberta Aspairta – legenda opowiada o Philibercie Aspaircie, który podczas rewolucji francuskiej pracował jako dozorca w szpitalu Val-de-Grâce. Pewnego dnia, szukając określonego likieru w piwnicy, Philibert przypadkowo wszedł do paryskich katakumb. Samotnie przechadzał się po ciemnych korytarzach, trzymając jedną świecę. Philibert zagubił się i był coraz bardziej zdezorientowany. Wielu uważa, że mógł być pod wpływem alkoholu. W końcu świeca zgasła, a wszystko wokół pogrążyło się w ciemności uniemożliwiając mu wydostanie się z głębokiego podziemia katakumb.
Jego ciało zostało odnalezione dopiero po 11 latach przez grupę katoafile. Zidentyfikowano go po kluczach szpitalnych, które miał przy sobie. Aspairt został pochowany w katakumbach dokładnie w miejscu, gdzie zmarł, a na jego grobie znajduje się inskrypcja opisująca jego śmierć. Katoafile i badacze folkloru katakumb twierdzą, że duch Philiberta nawiedza labirynt katakumb każdego 3 listopada.
Bilety do paryskich katakumb
Nie ma możliwości zakupu biletu na miejscu – dostępne są wyłącznie bilety online. Aby sprawdzić cenę biletu do Katakumb, użyj poniższej wyszukiwarki:
Przydatne informacje
Adres: | 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy, 75014 Paryż |
Godziny otwarcia: | Codziennie od godz. 9:45 do 20:30 z wyjątkiem poniedziałków i niektórych świąt. |
Bilety – cennik: | od 31€zł / osobę (wraz z audioprzewodnikiem) |
Dojazd: | , stacja: Denfert-Rochereau , stacja: Denfert-Rochereau |
Strona WWW: | http://www.catacombes.paris.fr/ |
SUPER SUPER I JESZCZE RAZ SUPER SWIETNE PRZEZYCIE POLECAM KAZDEMU!!!
Trochę strasznie tam na dole, ale warto było odwiedzić paryskie katakumby (:
tekie kośći to nic polecam kaplice czaszek w Kutna Hora w Czechach bardziej okazałe
Tu chyba chodzi oto że wielu ludzi zginęło pod ziemią dlatego ma taki „upiorny” nastrój.
Byłem, zobaczyłem, nie żałuję. Słabo oświetlone, wąskie tunele pod ulicami Paryża, zawierające miliony kości usunięte z pobliskich cmentarzy w wieku XVIII i XIX i ułożone w równych stosach. Wszystko to przypomina nam o tym, że śmierć przyjdzie dla nas wszystkich w odpowiednim czasie – bez wyjątku. To doświadczenie, które zapamiętasz na długo. Polecam tam się udać w czasie zwiedzania Paryża.