mało znane ciekawostki i sekrety paryża

Mało znane ciekawostki i sekrety Paryża

Paryż to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych i najciekawszych europejskich miast. Ta niezwykła stolica Francji przyciąga turystów z całego świata piękną architekturą, interesującymi zabytkami, pyszną kuchnią, a także romantyczną atmosferą. Miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż zazwyczaj można odnaleźć w tradycyjnych przewodnikach. Sprawdź mało znane ciekawostki i sekrety Paryża, które pomogą Ci jeszcze bliżej poznać tę europejską stolicę!

Najstarsza kawiarnia we Francji znajduje się w Paryżu

W Paryżu znajduje się najstarsza i najdłużej działająca kawiarnia w całej Francji. Lokal został założony w 1686 roku, czyli aż ponad 330 lat temu. W kafejce o nazwie „Le Procope” na przestrzeni lat spotykali się paryscy inteligenci, w tym słynny pisarz epoki odrodzenia Wolter czy genewski filozof Jean-Jacques Rousseau. Na początku XIX wieku w kawiarni gościł też Fryderyk Chopin, Théophile Gautier oraz Ferenc Liszt. Obecnie wystrój lokalu nawiązuje do oryginalnego projektu z XVIII wieku. Ceny kaw i innych napojów rozpoczynają się od kilku euro, zaś główne dania kosztują około 20 euro. Jeśli chcesz odwiedzić „Le Procope” to udaj się pod adres Rue de l’Ancienne Comédie 13 w Saint-Germain-des-Prés w 6. dzielnicy Paryża.

Zdjęcia wieży Eiffla nocą tylko dla wybranych

Paryż nocą sprawia całkiem inne wrażenie, niż za dnia. Wielu turystów w godzinach późnowieczornych decyduje się więc jeszcze raz zwiedzić to piękne miasto, podziwiając podświetlone zabytki i budowle. Nie każdy obiekt można jednak swobodnie fotografować także po zmroku. Uwiecznianie wieży Eiffla w porze nocnej w kilku przypadkach jest całkowicie zabronione. Na szczęście prawo nie obejmuje fotografii robionych do użytku prywatnego lub osobistego. Jeśli jesteś turystą, który pragnie uchwycić wieżę Eiffla wyłącznie na pamiątkę to nie musisz się niczego obawiać. Ograniczenie dotyczy jedynie osób, które zajmują się fotografią profesjonalnie i chcą czerpać zyski z wykonywanych zdjęć bądź umieścić je w swoim portfolio. Wtedy konieczne okaże się uzyskanie specjalnego pozwolenia. Nielegalne wykorzystywanie zdjęć tego paryskiego symbolu może wiązać się za to z ogromnymi karami finansowymi. 

Zobacz także  Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Paryż jako Miasto Świateł

Paryż przez wielu nazywany jest Miastem Świateł. Wbrew pozorom i częstemu przekonaniu, z którym można się spotkać, przydomek ten w żaden sposób nie jest związany z bogatym oświetleniem miasta czy współczesną iluminacją popularnych zabytków. W tym przypadku „światła” mają nawiązywać do „świetlistych umysłów”, które na przestrzeni lat zamieszkiwały i rozpoczęły karierę we francuskiej stolicy. To właśnie w Paryżu swoje skrzydła rozwinęli tacy artyści, pisarze i uczeni, jak chociażby Picasso, Apollinaire, Chateaubriand, Monet, Kiki de Montparnasse, Dali, Baudelaire czy Dalida. 

Artystyczna kamienica na Rivoli 59

Jednym z miejsc, które szczególnie wyróżnia się na mapie Paryża, a niekoniecznie można je odnaleźć w przewodnikach turystycznych, jest artystyczna kamienica, zlokalizowana pod adresem Rivoli 59. Idąc śladami autora bestsellerowej powieści „Paryż na widelcu” Stephena Clarke’a, warto zajrzeć do tego nietuzinkowego budynku, w którym gromadzą się różni paryscy artyści. Wstęp do kamienicy jest całkowicie bezpłatny. Pomieszczenia znajdujące się na kilku piętrach wypełnione są setkami obrazów, rzeźb i innych projektów, stworzonych zarówno przez amatorskich, jak i profesjonalnych artystów. Z pewnością dużą atrakcją jest też możliwość podziwiania twórców przy ich pracy. Rozmaite dzieła, rysunki oraz malowidła dostępne są dosłownie wszędzie, nawet na ścianach, podłogach czy sufitach, przez co praktycznie każdy centymetr pomieszczenia został tutaj w jakiś sposób ozdobiony. Artystyczna kamienica na Rivoli 59 to z pewnością miejsce, które obowiązkowo powinni odwiedzić miłośnicy nowoczesnej sztuki i architektury.

Najczęściej odwiedzane muzeum na świecie

Słynne, paryskie „Musée du Louvre” jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Założone w 1793 roku w dawnej siedzibie pałacu królewskiego, co roku przyciąga ponad dziewięć milionów turystów. Wybierając się do Luwru, warto zaopatrzyć się w audiobooki literatura faktu, które pomogą bliżej poznać historie wielu dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach muzeum. Do największych perełek Musée du Louvre można zaliczyć słynny obraz „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, Kodeks Prawa Hammurabiego czy Wenus z Milo. Planując wizytę w tym wyjątkowym muzeum, należy jednak pamiętać, że obiekt we wtorki jest całkowicie zamknięty dla turystów.

Zobacz także  Muzeum Historii Naturalnej - Galeria ewolucji

Kulinarny Paryż

Kuchnia francuska jest jedną z najbardziej lubianych w Europie. Jeśli chcielibyśmy codziennie odwiedzać jeden bar, restaurację lub kawiarnię zlokalizowaną w obrębie Paryża to musielibyśmy na to poświęcić ponad 30 lat. 

Paryż jest miastem pełnym tajemnic, ciekawostek i miejsc, do których nie zaglądają wszyscy turyści. Planując podróż do stolicy Francji, warto więc uwzględnić również mniej znane lokalizacje, pomagające w większym stopniu poczuć atmosferę tej wyjątkowej aglomeracji. Dodatkowo poszukując interesujących paryskich miejsc można posiłkować się znanymi audiobookami, zawierającymi przydatne informacje na temat Francji i jej stolicy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *