Bukiniści – księgarze nad Sekwaną

Bukiniści – księgarze nad Sekwaną

Na bulwarach ciągnących się wzdłuż kamiennych brzegach Sekwany, swoje charakterystyczne ciemnozielone budki mają bukiniści – Paryscy sprzedawcy używanych lub antykwarycznych książek. Miłośnicy literatury z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie!

Po obu brzegach Sekwany (od mostu Marie do bulwaru przy Luwrze i od bulwaru Tournelle do bulwaru Voltaire) swoją działalność prowadzi 216 bukinistów. W ich asortymencie znajduje się ponad 400 000 książek, a także, plakaty, komiksy, stare pocztówki a także coraz częściej pamiątki dla turystów. Ceny książek są zazwyczaj nieco niższe od cen w antykwariatach.

Zawód bukinisty narodził się w średniowieczu. Jak głosi legenda, w pobliżu Katedry Notre Dame zatonął statek po brzegi wypełniony książkami. Członkowie załogi, chcąc zrekompensować sobie utracone z tego powodu wynagrodzenie, zaczęli sprzedawać przechodniom ocalałe egzemplarze. Sprzedaż książek nad brzegiem Sekwany stała się wkrótce ich pełnoetatowym zajęciem. Od tego czasu, księgarze dodają szczypty czaru do legendy Paryża.

Warto przyjrzeć się zawodzie bukinisty, który regulowany jest przez państwo. Każdy sprzedawca otrzymuje do dyspozycji 4 skrzynie, w przynajmniej trzech z nich musi sprzedawać książki. Stoisko musi być otwarte minimum 4 dni w tygodniu, zatem bukiniści mogą pomarzyć o długich wakacjach. Mimo tego do pracy w tym zawodzie nie brakuje chętnych. Lista oczekujących jest pełna na kolejne 8 lat!

Ciekawostki o bukinistach

  • W 1991 roku nadbrzeża Sekwany, a wraz z nimi bukiniści, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Posługują się charakterystycznym żargonem, często niezrozumiałym nawet przez samych paryżan.

Zdjęcia – bukiniści

Zobacz także  La Defense – paryski Manhattan

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *