Conciergerie – przedpokój gilotyny

Concriergerie – początkowo pałac Kapetyngów, siedziba parlamentu francuskiego, a wreszcie więzienie o ciężkim rygorze o niechlubnym przydomku „przedpokój gilotyny”. Te wspaniałe gotyckie mury były świadkami jednych z najmroczniejszych chwil Rewolucji Francuskiej.

Położone na Wyspie Cite Więzienie Conciergerie ponurą sławę zdobyło w trakcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W czasach terroru osadzono tu w tragicznych warunkach tysiące więźniów. Wrogowie rewolucji oczekiwali tu na wyrok Trybunału Rewolucyjnego, który w 90% kończył się karą śmierci. Do najbardziej znanych skazańców wywiezionych stąd na szafot należeli przywódcy rewolucji: Danton oraz Robespierre. To tu także ostatnie chwile spędziła królowa Francji Maria Antonina. Po procesach wielkich osobistości, w więzieniu dzień w dzień gilotynowano kilkudziesięciu wrogów rewolucji. Lista 2780 osób skazanych na egzekucję znajduje się w jednej z sal na piętrze.

W Conciergerie można zobaczyć jak wyglądały ówczesne cele, których standard, pomimo rewolucyjnych postulatów równości, uzależniony były od zasobności portfela. Najubożsi więźniowie spali na słomie w niewielkich, zatłoczonych celach, nieco bardziej zamożni (zwani pistolier) w zamian za kilka pistoletów mogli pozwolić sobie na cele z łóżkiem, a „wybitni goście” mieli do swej dyspozycji służbę oraz własne meble.

Warto udać się również co celi Marii Antoniny, w której królowa spędziła ostatnie 76 dni przed egzekucją. Została ona częściowo odtworzona w tym samym miejscu, w którym znajdowała się prawdziwa cela.

Dla zwiedzających udostępniony jest również wewnętrzny dziedziniec, Sala Straży oraz Sala Gwardii Królewskiej.

Wizytę w Conciergerie warto połączyć z kaplicą Sainte Chapelle. Łączony bilet kosztuje 13,5€ (zamiast 17€), a dodatkowo pozwala nam uniknąć stania w długich, niekiedy dwugodzinnych kolejkach. Przy wejściu dostępna jest informacyjna ulotka o zabytku w języku polskim.

Ciekawostki o Conciergerie

  • Twierdza została wybudowana w XIV dla strażnika domu królewskiego – z fr. le concierge. Stąd też wywodzi się nazwa budowli
  • Po ogłoszeniu wyroku, tuż przed śmiercią, skazani mogli udać się na ostatnią ucztę.

Zdjęcia Conciergerie

Komentarze

Dodaj pierwszy komentarz!

wpDiscuz
Przeczytaj inne:
Hotele biznesowe w Paryżu
Hotele biznesowe w Paryżu – TOP 5

Paryż nazywany jest jednym z najczęściej odwiedzanych w celach turystycznych miast w Europie. Na jego...

Zamknij