Conciergerie – przedpokój gilotyny
Conciergerie – początkowo pałac Kapetyngów, siedziba parlamentu francuskiego, a wreszcie więzienie o ciężkim rygorze o niechlubnym przydomku „przedpokój gilotyny”. Te wspaniałe gotyckie mury były świadkami jednych z najmroczniejszych chwil Rewolucji Francuskiej.
Położone na Wyspie Île de la Cité Więzienie Conciergerie ponurą sławę zdobyło w trakcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W czasach terroru osadzono tu w tragicznych warunkach tysiące więźniów. Wrogowie rewolucji oczekiwali tu na wyrok Trybunału Rewolucyjnego, który w 90% kończył się karą śmierci. Do najbardziej znanych skazańców wywiezionych stąd na szafot należeli przywódcy rewolucji: Danton oraz Robespierre. To tu także ostatnie chwile spędziła królowa Francji Maria Antonina. Po procesach wielkich osobistości, w więzieniu dzień w dzień gilotynowano kilkudziesięciu wrogów rewolucji. Lista 2780 osób skazanych na egzekucję znajduje się w jednej z sal na piętrze.
W Conciergerie można zobaczyć jak wyglądały ówczesne cele, których standard, pomimo rewolucyjnych postulatów równości, uzależniony były od zasobności portfela. Najubożsi więźniowie spali na słomie w niewielkich, zatłoczonych celach, nieco bardziej zamożni (zwani pistolier) w zamian za kilka pistoletów mogli pozwolić sobie na cele z łóżkiem, a „wybitni goście” mieli do swej dyspozycji służbę oraz własne meble.
Warto udać się również co celi Marii Antoniny, w której królowa spędziła ostatnie 76 dni przed egzekucją. Została ona częściowo odtworzona w tym samym miejscu, w którym znajdowała się prawdziwa cela.
Syndrom Marii Antoniny
Syndrom Marii Antoniny to nagłe osiwienie. Nazwa pochodzi od francuskiej królowej Marii Antoniny, która podczas ucieczki została pojmana, a jej włosy zmieniły nagle kolor na siwy. Obecnie naukowcy wyjaśniają dlaczego niektórzy przedwcześnie siwieją pod wpływem dużego stresu.
Całkowite osiwienie w ciągu jednej nocy jest możliwe. Takim przypadkiem była nie tylko Maria Antonina, ale też Michał Bierzyński – „został wyprowadzony przed pluton egzekucyjny, który strzelał ślepymi nabojami. Po tym wydarzeniu osiwiał”. Podobnie stało się z Tomasem More podczas czekania w areszcie na wykonanie wyroku. Co ciekawe włosy nie tracą nagle pigmentu. Siwienie po wpływem stresu tłumaczone jest tym, że nagle wypadają włosy ciemniejsze, a reszta staje się jasna. Jeżeli wypadnie część ciemnych włosów to już mamy wrażenie, że ktoś osiwiał. Jest to reakcja autoimmunologiczna, która dotyka jedynie zdrowe i żywe włosy. Dlatego stres, czy nawet choroba może spowodować, że dana osoba straci zdrowe włosy, a pozostaną jej tylko siwe, które z perspektywy układu immunologicznego są już obumarłe.
Przyczyny nagłej siwizny mogą być różne. Od nagłego i silnego stresu, po chorobę, czy atak wściekłości. Medycyna ciągle bada syndrom Marii Antoniny, czyli nagłe osiwienie. Także nie tylko starsze osoby siwieją.Siwienie może dopaść nas w każdym wieku, jest to zazwyczaj uwarunkowane genetycznie. Proces przedwczesnego siwienia może rozpocząć się nawet wieku nastoletnim. Natomiast siwe włosy mogą wyglądać równie korzystnie jak każdy inny kolor.
Dla zwiedzających udostępniony jest również wewnętrzny dziedziniec, Sala Straży oraz Sala Gwardii Królewskiej.
Wizytę w Conciergerie warto połączyć z kaplicą Sainte Chapelle. Pozwala nam uniknąć stania w długich, niekiedy dwugodzinnych kolejkach. Przy wejściu dostępna jest informacyjna ulotka o zabytku w języku polskim.
Ciekawostki o Conciergerie
- Twierdza została wybudowana w XIV dla strażnika domu królewskiego – z fr. le concierge. Stąd też wywodzi się nazwa budowli
- Po ogłoszeniu wyroku, tuż przed śmiercią, skazani mogli udać się na ostatnią ucztę.
Bilety do Conciergerie oraz Sainte Chapelle
Kup bilety online przed planowaną wycieczką! Bilet łączony: dwie atrakcje – Conciergerie, oraz kaplica Sainte Chapelle.