Buttes Chaumont – najbardziej malowniczy park Paryża

Buttes Chaumont – najbardziej malowniczy park Paryża

Park Buttes Chaumont z krętymi alejkami, tajemniczym jeziorem oraz dziką przyrodą często uważany jest za najładniejszy park w Paryżu. To miejsce, w którym Paryżanie chętnie spędzają weekendy oraz letnie popołudnia.

Park Buttes Chaumont został urządzony w latach 60-tych w miejscu dawnego kamieniołomu i wysypiska śmieci. Nierówny teren obsadzono lasem oraz stworzono sztuczne jezioro, na środku którego usypano kamienne wzgórze. Na jego szczycie stoi stylizowana na rzymską świątynia Sybille. Znajduje się tam również 32-metrowy wodospad oraz sztuczna grota. Ze wzgórza rozpościera się przepiękna panorama miasta i widok na Bazylikę Sacre Coeur.

Do wzgórza prowadzą dwa mosty: wiszący oraz ceglany zwany mostem samobójców. 63-metrowy, wiszący most został zaprojektowany przez samego Gustawa Eiffla. Z kolei ceglany potocznie nazywany jest mostem samobójców (Pont des Suicidés) po serii głośnych samobójstw.

Ciekawostki o parku Buttes Chaumont:

  • Park Buttes Chaumontjest najbardziej„nierównym” parkiem w Paryżu – różnica pomiędzy jego najniższym i najwyższym punktem wynosi 30 metrów.
  • Dzisiaj w parku Buttes Chaumont można podziwiać takie gatunki roślin jak cedr libański i himalajski, miłorzęb, sekwoja, leszczyna bizantyjska, wiąz syberyjski, miłorząb dwuklapowy, ostrokrzew kolczasty, bambus.

Przydatne informacje:

adres Adres: 1 rue Botzaris 75019 Paris
Wejścia:
1-7 rue Botzaris, 2-6b rue Manin,
55 rue de Crimée, 42 avenue Simon-Bolivar
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Otwarcie
godz. 07:00
Zamknięcie:
od 1 do 30 września – godz. 21:00
od 1 października do 31 marca – godz. 20:00
od 1 kwietnia do 30 kwietnia – godz. 21:00
od 1 maja do 31 sierpnia – godz. 22:00
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 7bis Paryż , stacja: Buttes Chaumont

Zdjęcia z parku Buttes Chaumont:

Zobacz także  Muzeum Fundacji Louis Vuitton

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *