Panteon w Paryżu – ku czci Wielkich Ludzi
Przy wejściu do Panteonu wyryto napis: Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna. Pochowano tutaj 73 osobistości zasłużonych dla narodu: naukowców, polityków oraz pisarzy. To w Panteonie spoczywa wybitna polska fizyczka, Maria Skłodowska-Curie.
W 1774 roku król Ludwik XV w obliczu śmiertelnej choroby zwrócił się z prośbą o wyzdrowienie do Świętej Genowefy, głównej patronki Paryża. Kiedy odzyskał zdrowie zdecydował wybudować świątynię poświęconej tejże Świętej. Panteon został zaprojektowany w stylu neoklasycznym przez architekta Jacques-Germain Soufflota i ukończony w 1790 roku. Jego imponująca kopuła, kolumnady i monumentalne wejście sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych dzieł architektury w Paryżu.
W 1791 roku zakazano odprawiania w niej nabożeństw i przekształcono w miejsce pochówku wielkich ludzi. Budynek wielokrotnie tracił swój sakralny charakter. Ostatecznie w 1885 roku zdesakralizowano świątynię usuwając jednocześnie z wnętrze wszystkie symbole chrześcijańskie.
Panteon – pochowane osoby
Zastanawiasz się, kto jest pochowany w Panteonie? Panteon w Paryżu, oficjalnie znany jako Panteon Narodowy, jest miejscem pochówku wielu ważnych postaci z historii Francji. W jego wnętrzu spoczywają osoby, które wnieśli znaczący wkład w dziedzinie nauki, literatury, sztuki, polityki i wojskowości. Oto kilka z nich:
- Victor Hugo – Wybitny francuski pisarz, autor takich znanych dzieł jak „Nędznicy” i „Dzwonnik z Notre-Dame”.
- Marie Curie – Polka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, znana z badań nad promieniotwórczością
- Jean-Jacques Rousseau – Francuski filozof i pisarz, uważany za jednego z najważniejszych myślicieli epoki oświecenia.
- Voltaire – Pisarz, filozof i działacz społeczny, który wniósł istotny wkład w rozwój wolności słowa i praw człowieka.
- Émile Zola – Francuski pisarz, autor słynnego cyklu powieściowego „Rougon-Macquart”, znany z odwagi w ujawnianiu społecznych niesprawiedliwości.
- Louis Braille – Twórca systemu pisma dla osób niewidomych, znany jako alfabet Braille’a.
Wahadło Foucalta
W Panteonie w Paryżu można zobaczyć fascynujący eksperyment zwanym wahadłem Foucaulta. Ten eksperyment został przeprowadzony przez francuskiego astronoma i fizyka, Léona Foucaulta. Wahadło Foucaulta to metalowy wałek zawieszony na długim sznurze, który porusza się w jednej płaszczyźnie, pokazując, że Ziemia się obraca. To jedno z najbardziej znanych dzieł nauki eksponowanych w Panteonie. Eksperyment ten przyciąga tłumy zwiedzających, którzy mogą obserwować, jak wahadło powoli zmienia swoją trajektorię, świadcząc o ruchu obrotowym naszej planety.
Panteon w Paryżu – bilety
Bielty do Panteonu najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem – polecamy zaufanego partnera GetYourGuide. Aby kupić bilety, kliknij poniżej. Cała rezerwacja zajmuje nie więcej niż 10 minut, bilety przychodzą natychmiastowo na podany adres mailowy.
Ciekawostki o Panteonie:
- W Panteonie pochowaną jedynie 2 kobiety.
- Na środku budowli znajduje się replika wahadła, przy użyciu którego Leon Focault – francuski fizyk i astronom – wykazał, że ziemia obraca się wokół własnej osi.
- Spośród wszystkich grobowców wyróżnia się jako jedyny przyozdobiony biało-czerwonymi wstążkami i wiązanką grobowiec Marii Curie Skłodowskiej oraz jej męża.
- Kopuła Panteonu jest jednym z największych tego rodzaju konstrukcji w Europie. Mierzy około 83 metry wysokości i ma średnicę 27 metrów. Z jej wnętrza można podziwiać imponującą mozaikę, przedstawiającą scenę Apoteozy Świętej Genowefy, patronki Paryża. Oglądanie tej imponującej konstrukcji jest niezapomnianym doświadczeniem podczas wizyty w Panteonie.
Przydatne informacje:
Adres: | Place du Panthéon, 75005 Paryż |
Godziny otwarcia: | Codziennie od godz. 10:00 do 18:30 z wyłączeniem dni: 1.01, 1.05 oraz 25.12 |
Cena: | Bilet normalny – 11,5€ wstęp wolny poniżej 26 lat.Poza sezonem, między 1 listopada i 31 marca wstęp do Panteonu w pierwszą niedzielę miesiąca jest bezpłatny. |
Dojazd: | , stacja: Denfert-Rochereau , stacja: Luxembourg |
Strona WWW: | http://pantheon.monuments-nationaux.fr/ |