Panteon w Paryżu – ku czci Wielkich Ludzi

Panteon w Paryżu – ku czci Wielkich Ludzi

Przy wejściu do Panteonu wyryto napis: Wielkim Ludziom – Wdzięczna Ojczyzna. Pochowano tutaj 73 osobistości zasłużonych dla narodu: naukowców, polityków oraz pisarzy. To w Panteonie spoczywa wybitna polska fizyczka, Maria Skłodowska-Curie.

W 1774 roku król Ludwik XV w obliczu śmiertelnej choroby zwrócił się z prośbą o wyzdrowienie do Świętej Genowefy, głównej patronki Paryża. Kiedy odzyskał zdrowie zdecydował wybudować świątynię poświęconej tejże Świętej. Panteon został zaprojektowany w stylu neoklasycznym przez architekta Jacques-Germain Soufflota i ukończony w 1790 roku. Jego imponująca kopuła, kolumnady i monumentalne wejście sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych dzieł architektury w Paryżu.

W 1791 roku zakazano odprawiania w niej nabożeństw i przekształcono w miejsce pochówku wielkich ludzi. Budynek wielokrotnie tracił swój sakralny charakter. Ostatecznie w 1885 roku zdesakralizowano świątynię usuwając jednocześnie z wnętrze wszystkie symbole chrześcijańskie.

Panteon – pochowane osoby

Zastanawiasz się, kto jest pochowany w Panteonie? Panteon w Paryżu, oficjalnie znany jako Panteon Narodowy, jest miejscem pochówku wielu ważnych postaci z historii Francji. W jego wnętrzu spoczywają osoby, które wnieśli znaczący wkład w dziedzinie nauki, literatury, sztuki, polityki i wojskowości. Oto kilka z nich:

  • Victor Hugo – Wybitny francuski pisarz, autor takich znanych dzieł jak „Nędznicy” i „Dzwonnik z Notre-Dame”.
  • Marie Curie – Polka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, znana z badań nad promieniotwórczością
  • Jean-Jacques Rousseau – Francuski filozof i pisarz, uważany za jednego z najważniejszych myślicieli epoki oświecenia.
  • Voltaire – Pisarz, filozof i działacz społeczny, który wniósł istotny wkład w rozwój wolności słowa i praw człowieka.
  • Émile Zola – Francuski pisarz, autor słynnego cyklu powieściowego „Rougon-Macquart”, znany z odwagi w ujawnianiu społecznych niesprawiedliwości.
  • Louis Braille – Twórca systemu pisma dla osób niewidomych, znany jako alfabet Braille’a.
Zobacz także  Muzeum Armii - niezwykły świat militariów

Wahadło Foucalta

W Panteonie w Paryżu można zobaczyć fascynujący eksperyment zwanym wahadłem Foucaulta. Ten eksperyment został przeprowadzony przez francuskiego astronoma i fizyka, Léona Foucaulta. Wahadło Foucaulta to metalowy wałek zawieszony na długim sznurze, który porusza się w jednej płaszczyźnie, pokazując, że Ziemia się obraca. To jedno z najbardziej znanych dzieł nauki eksponowanych w Panteonie. Eksperyment ten przyciąga tłumy zwiedzających, którzy mogą obserwować, jak wahadło powoli zmienia swoją trajektorię, świadcząc o ruchu obrotowym naszej planety. 

Panteon w Paryżu – bilety

Bielty do Panteonu najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem – polecamy zaufanego partnera GetYourGuide. Aby kupić bilety, kliknij poniżej. Cała rezerwacja zajmuje nie więcej niż 10 minut, bilety przychodzą natychmiastowo na podany adres mailowy.

Ciekawostki o Panteonie:

  • W Panteonie pochowaną jedynie 2 kobiety.
  • Na środku budowli znajduje się replika wahadła, przy użyciu którego Leon Focault – francuski fizyk i astronom – wykazał, że ziemia obraca się wokół własnej osi.
  • Spośród wszystkich grobowców wyróżnia się jako jedyny przyozdobiony biało-czerwonymi wstążkami i wiązanką grobowiec Marii Curie Skłodowskiej oraz jej męża.
  • Kopuła Panteonu jest jednym z największych tego rodzaju konstrukcji w Europie. Mierzy około 83 metry wysokości i ma średnicę 27 metrów. Z jej wnętrza można podziwiać imponującą mozaikę, przedstawiającą scenę Apoteozy Świętej Genowefy, patronki Paryża. Oglądanie tej imponującej konstrukcji jest niezapomnianym doświadczeniem podczas wizyty w Panteonie.

Przydatne informacje:

adres Adres:Place du Panthéon, 75005 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia:Codziennie od godz. 10:00 do 18:30
z wyłączeniem dni: 1.01, 1.05 oraz 25.12
rsz_tourism_icon_18 Cena:Bilet normalny – 11,5€
wstęp wolny poniżej 26 lat.Poza sezonem, między 1 listopada i 31 marca wstęp do Panteonu w pierwszą niedzielę miesiąca jest bezpłatny.
dojazd Dojazd:metro-paryz Metro 10 Paryż , stacja: Denfert-Rochereau
RER Paryż RER B Paryż, stacja: Luxembourg
strona-www Strona WWW:http://pantheon.monuments-nationaux.fr/

Zdjęcia Panteonu w Paryżu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *