Smartfon jak profesjonalny aparat fotograficzny. Czy to możliwe?

Jednymi z najważniejszych dla użytkownika smartfona parametrów technicznych urządzenia, są te związane z fotografowaniem. Spodziewamy się wysokiej jakości zdjęć we flagowcach, jednak czy możemy liczyć na świetne fotki w telefonie, którego cena nie przekracza 1500 zł? Tak, jeśli zdecydujemy się na markę Xiaomi. Niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, że ten producent sprzętu elektronicznego cieszącego się renomą i uznaniem użytkowników potrafi zaoferować asortyment klasy Premium w cenie znacznie niższej niż konkurencja. Nie inaczej jest tym razem. Obiektyw główny modelu Redmi Note 10 Pro to aparat, którym można zrobić naprawdę wysokiej jakości zdjęcia. Więcej o technologiach zastosowanych w tym telefonie przeczytasz w poniższym tekście.

108 megapixeli w technologii binowania 9 w 1

Dla fotografów czy choćby osób, które interesują się techniką fotograficzną, tytułowe zdanie jest z pewnością jasne i zrozumiałe. Jednak nie wszyscy fani telefonów z dobrym aparatem, znają się na technologii cyfrowej, dlatego w tym miejscu wyjaśnimy, na czym polega rozwiązanie zastosowane przez markę w smartfonie Xiaomi Redmi Note 10 Pro i dlaczego pozwala ono na uzyskanie świetnych fotek.

Producent wyposażył główny obiektyw telefonu w 108 Mpx matrycę ze światłem 1.9. Pozornie wydawać by się mogło, że im więcej Mpx, tym lepsze odwzorowanie szczegółów na zdjęciu. Rzeczywiście, ilość Mpx przekłada się na jakość fotografii, jednak ta zależy również w dużej mierze od innych czynników, np. fizycznej wielkości matrycy czy rozmiarów pojedynczego pixela, optyki zastosowanej w telefonie i oczywiście wielkości przesłony.

Dlatego wprowadzając model Redmi Note 10 Pro na rynek, Xiaomi nie tylko zadbał o dużą ilość Mpx aparatu głównego, ale także zastosował:

 • podwójne natywne ISO,
 • binowanie 9 w 1,
 • Tryb Nocny 2.0.
Zobacz także  Kurtki i plecaki męskie przydadzą się podczas zwiedzania

Ciekawe jest tu zwłaszcza użycie technologii binowania 9 w 1. Co to oznacza? Wszystkie pixele matrycy zostały podzielone na 12 grup po 9 pixeli każda. Pojedyncza grupa tworzy jeden duży (a więc „lepszy”) pixel o rozmiarze aż 2,1μm. W ten sposób wrażliwość matrycy na światło zostaje zwiększona o 900%, co zapewnia lepsze odwzorowanie szczegółów.

Warto podkreślić, że w trybie domyślnym aparat robi zdjęcia 12 Mpx, a tryb pełnych 108 Mpx należy aktywować, żeby z niego skorzystać, o czym trzeba pamiętać przy testowaniu możliwości obiektywu.

Pozostałe obiektywy Redmi Note 10 Pro – telemacro i panorama

Poza imponującym aparatem głównym, Xiaomi Redmi Note 10 Pro wyposażony został w 4 inne obiektywy. 16 Mpx aparat do selfie ze światłem 2.45 umieszczony jest tradycyjnie na froncie ekranu, natomiast z tyłu smartfona znajduje się wyspa, na której mieści się oczywiście opisany już obiektyw główny, ale także:

 • obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpx ze światłem 2.2 oraz 118 stopniowym polem widzenia,
 • obiektyw telemacro 5 Mpx ze światłem 2.4,
 • rejestrator głębi 2 Mpix ze światłem 2.4.

Całość uzupełnia dioda doświetlająca znajdująca się obok wysepki z aparatami.

Warto zatrzymać się na chwilę przy obiektywie telemacro, który służy oczywiście do robienia zdjęć detali z niewielkiej odległości. Podobnie jak w modelu Xiaomi Mi 11, również w Redmi Note 10 obiektyw pozwala na ustawienie punktu ostrości 2 razy bliżej niż standardowe aparaty macro (przybliżenie optyczne) i aż na 4-krotne przybliżenie cyfrowe.

Specyfikacja Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Choć w modelu Redmi Note 10 Pro producent położył nacisk na wysoką jakość aparatu fotograficznego, nie oznacza to jednak, że pozostałe parametry smartfona zostały potraktowane po macoszemu. Wręcz przeciwnie, a jeśli weźmiemy do dodatkowo pod uwagę niską cenę telefonu w stosunku do oferowanych przez niego możliwości, okazuje się, że wybór Redmi Note 10 Pro to strzał w dziesiątkę. Urządzenie wyposażone zostało w:

 • ośmiordzeniowy procesor Snapdrgon 732G od Qualcomma,
 • odpowiedzialny za generowanie grafiki układ Adreno 618,
 • pojemną baterię 5020 mAh o dużej trwałości i długich czasach między ładowaniami,
 • nakładkę MIUI 12, która pozwala na bardzo szeroką personalizację smartfona, zapewniając wiele funkcji niedostępnych w przypadku czystego Androida,
 • rewelacyjnie działający czytnik linii papilarnych,
 • ekran AMOLED z maksymalną jasnością 1200 nitów oraz możliwością automatycznego dostosowania jego jasności do otoczenia dzięki nowatorskiemu czujnikowi 360°.
Zobacz także  Selfie na tle Wieży Eiffla: dlaczego turystyczne selfie są wciąż tak popularne?

Model Redmi Note 10 Pro dostępny jest z 6 GB pamięci RAM oraz z dwiema wersjami pamięci wewnętrznej: 64 lub 128 GB.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *