Najlepszy sposób na aktywne wakacje w otoczeniu natury!

Najlepszy sposób na aktywne wakacje w otoczeniu natury!

Rozwój miast sprawia, że żyjemy w coraz większym tłoku i szumie, często zapominając o chwili dla siebie. Wielu osobom brakuje w takich chwilach ciszy i spokoju. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na spędzenie aktywnych wakacji na łonie natury. Klasycznym wyborem jest wybranie się na kemping, jednak coraz większą popularnością, wśród turystów, cieszy się backpacking. Czym jest taka aktywność i jak się do niej przygotować?

Co to jest backpacking?

Backpacking to forma aktywności, która mocno kojarzy się ze środowiskiem harcerskim i uprawianymi przez harcerzy rajdami. Jednak w ostatnim czasie, ta forma odpoczynku staje się domeną turystów chcących uciec od zgiełku miast. Backpacking to, jak sama nazwa wskazuje, podróż z plecakiem. Taki rodzaj spędzania czasu łączy ze sobą kemping na łonie natury, wędrówkę oraz odkrywanie nowych szlaków. Jest to wspaniały sposób na przeżycie przygody życia i pokonanie własnych granic. Decydując się na wakacje, którym towarzyszy backpacking, możemy popracować nad własną kondycją i wytrzymałością, a do tego poznać wiele malowniczych miejsc. Dzięki niewielkiemu obciążeniu, przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie powinno stanowić problemu. Trasę oraz miejsce noclegu wybieramy na własną rękę. Sprawia to, że możemy skupić się na najatrakcyjniejszych dla nas obszarach oraz dostosować długość wędrówki do własnych możliwości.

Czy backpacking to tylko las?

Wiele osób kojarzy backpacking tylko z wędrówkami po lesie. Prawda jest zupełnie inna. Mówiąc szczerze, ten rodzaj aktywności można uprawiać w każdym miejscu na ziemi. Miłośnicy natury mogą wybrać się na wędrówkę do lasu, ale mogą obrać za cel również inne lokalizacje, które pozwolą im ujrzeć malownicze piękno otaczającego nas świata. Wędrować można wszędzie. W górach, nad jeziorami, nad morzem, a nawet w zwykłym lesie. Co więcej, backpacking możne być również tańszą wersją zwiedzania miast, a nawet innych państw. Coraz częściej spotyka się osoby, które przemieszczają się między nimi i pokonują naprawdę wiele kilometrów, żeby odwiedzić najciekawsze atrakcje.

Zobacz także  Warszawa dla miłośników historii: Śladami przeszłości miasta

Co warto zabrać na backpacking?

Istotą backpackingu jest zabranie wszystkich najpotrzebniejszych do podróży rzeczy umieszczając je w plecaku. Można śmiało powiedzieć, że zdaniem przewodnim takiego wyjazdu powinno być „omnia mea mecum porto” Jest to zdanie popularne wśród starożytnych Rzymian, które oznacza ” wszystko, co moje, noszę ze sobą”.

Podczas backpackingu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, dlatego na pewno nie zaszkodzi trochę wiedzy z tematyki surwiwalu. Obecnie powszechnie dostępne są najwyższej jakości akcesoria kempingowe, które ułatwią nam przetrwanie nawet najcięższych podróży.

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać planując wybranie się na backpacking jest namiot. Musi być on odpowiedniej jakości i wielkości, żeby pozwolił nam przespać noc nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Wśród wielu ofert rzeczy na kemping na pewno znajdziesz namiot dostosowany do Twoich potrzeb.

Warto zadbać o to, żeby noc była spędzona nie tylko bezpiecznie ale również komfortowo. Podczas backpackingu bardzo istotne jest samopoczucie, które zawsze jest lepsze przy odpowiednim wypoczynku. Dlatego tak ważny jest śpiwór i karimata, które stworzą wrażenie ciepłego łóżeczka. Dobrej jakości śpiwór zapewni ci ochronę przed zimnem, a karimata sprawi, że podłoże na którym spędzisz noc będzie znacznie miększe i wygodniejsze. Jako dodatek możesz zabrać poduszkę lub koc, które na pewno umilą Ci czas na sen.

Backpacking, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z plecakiem. Konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości specjalistyczny plecak, który pozwoli Ci zabrać jak najwięcej rzeczy. Plecak musi mieć odpowiednia wielkość i pojemność. Warto zwrócić uwagę, aby był wytrzymały i dość lekki.

Bardzo ważne jest zaopatrzenie się przed podróżą w telefon z dobrą baterią oraz power bank. Nawet jeśli chcesz sobie zrobić reset od świata i internetu warto zadbać o bezpieczeństwo. Telefon umożliwi Ci sprawdzenie dokładnej lokalizacji, gdy się zgubisz, lub wezwanie pomocy w krytycznej sytuacji. Nie zapomnij też o apteczce, dzięki której udzielisz pierwszej pomocy. Niestety nie wszędzie znajdziesz zasięg. Jest to szczególnie utrudnione w lasach oraz odludnych terenach. Na szczęście na to też jest proste rozwiązanie. Należy zabrać ze sobą tradycyjną mapę oraz kompas.

Zobacz także  Masyw Centralny Francji - poznaj wyżynno-górską krainę w południowej Francji

Wśród rzeczy na kemping można znaleźć przenośne kuchenki turystyczne. Jest to dobra opcja jeśli wybierasz się w tereny zielone i planujesz jadać samodzielnie przygotowane pełnowartościowe posiłki. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą jedzenie, które nie wymaga przechowywania w specjalnych warunkach i temperaturach oraz z jak najdłuższą datą ważności. Zaopatrz się również w odpowiednią ilość wody. Dobrym rozwiązaniem są butelki z filtrem, które możesz napełnić po drodze. Zmniejszą one obciążenie twojego plecaka. Pamiętaj też o podstawowych sztućcach oraz ostrym nożu.

Decydując się na aktywność, jaką jest backpacking, zainwestuj w dobre buty trekingowe. Cała trasę będziesz pokonywał pieszo i twoje stopy będą bardzo potrzebować ochrony i stabilności. Buty trekingowe są wytrzymałe i odporne na wszystkie warunki pogodowe. Dobrym rozwiązaniem podczas wędrówki jest też odzież termoaktywna. Jest ona bardzo wygodna a do tego chroni przed niską temperaturą i deszczem.

Pamiętaj o tym, że w nocy będziesz potrzebować źródła światła. Zaopatrz się w latarkę o wystarczająco mocnej sile działania. Podczas pokonywania trasy oraz wykonywania drobnych prac ręcznych, wielkim ułatwieniem będzie używanie czołówki, czyli latarki zakładanej na głowę w formie opaski. Sprawia to, że masz wolne obie ręce.

Podsumowując, backpacking to ciekawa alternatywa dla typowych miejskich wakacji. Decydując się na ten rodzaj podróży przeżyjesz wielką przygodę i odkryjesz wiele wspaniałych miejsc. Będziesz miał szanse odpocząć od zgiełku wielkich aglomeracji oraz skupić się na sobie. Na pewno będzie to czas na rozmyślenia oraz spotkanie się z naturą. Pamiętaj jednak, że jest to dość wymagająca aktywność, która wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *