Muzeum Louis Vuitton

Muzeum Fundacji Louis Vuitton

Na świecie istnieje wiele różnych muzeów i galerii sztuki. Nie tak dużo jest jednak takich, które są miejscami naprawdę przyjaznymi zarówno dla zwiedzających, jak i samych artystów. Takim wyjątkowym miejscem, które stawia sobie za cel szczególnie promocję sztuki współczesnej jest Muzeum Fundacji Louisa Vuittona.

Słynny fundator

Fundatorem tego niezwykłego miejsca jest francuski biznesmen Bernard Arnault, który sprawuje jednocześnie funkcję prezesa w koncernie LVMH czyli Louis Vuitton Moët Hennessy. Marka ta przyniosła mu nie tylko sławę, ale także wielkie pieniądze. Duże wpływy dały mu możliwość głębszego zainteresowania się sztuką i od lat jest on również znanym kolekcjonerem sztuki. Nic więc dziwnego, że człowiek z tak dużymi wpływami postanowił podzielić się swoją pasją ze światem i pokazać swoją wyjątkową kolekcję.

Historia powstania

Muzeum otwarte zostało w 2014 roku w Paryżu, w słynnym Lasku Bulońskim. Niesamowity, nowoczesny budynek został zaprojektowany przez znanego i cenionego amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego. Przypomina on swą formą szklany statek z żaglami, a sam twórca twierdzi, że wzorował się w nim na XIX-wiecznych konstrukcjach szkieletowych. Sama budowa budynku nie odbyła się bez kontrowersji. Była jej przeciwna spora część mieszkańców Paryża. Koszt wykonania wyniósł ponad 100 mln euro.

Unikatowe dzieła sztuki

Kolekcja sztuki, którą podziwiać można w Muzeum Fundacji Louis Vuitton posiada wiele cennych dzieł sztuki. Przede wszystkim obfituje on w sztukę współczesną i modernistyczną. Podziwiać możemy tam między innymi prace Pabla Picassa, Olafura Eliassona, Yvesa Kleina, Sarah Morris, Taryn Simon, Agnes Martin oraz Ellseworth Kelly.

Warto jednak podkreślić, że to muzeum to nie tylko przestrzenie do podziwiania gotowych dzieł sztuki. To także doskonałe miejsce do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz prowadzenia ciekawych dyskusji z zakresu kultury.

Zobacz także  Statua Wolności w Paryżu – kopia pomnika z USA

Kup wejściówkę do Muzeum Louis Vuitton:

  • Obejrzyj ekscytujące wystawy sztuki współczesnej
>> Kup bilet online

Przydatne informacje:

adres Adres:
8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Paryż
rsz_tourism_icon_18 Cena: od 76,96 zł / osobę
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 1 Paryż, stacja: Les Sablons
Strona WWW Strona WWW: www.fondationlouisvuitton.fr

Film z Muzeum fundacji Louis Vuitton:

Zdjęcia z Muzeum Louis Vuitton:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *