Statua Wolności w Paryżu – kopia pomnika z USA

Statua Wolności w Paryżu – kopia pomnika z USA

Niewielu turystów wie, że w odległości zaledwie 1,5 kilometra od Wieży Eiffla, znajduje się francuska Statua Wolności, która upamiętnia przyjaźń amerykańsko-francuską. Udając się na spacer nad Sekwanę, warto zwrócić uwagę na ten stosunkowo niewielki pomnik dumnie prezentujący się na tle Wieży Eiffla.

Jednym z projektantów Statuy Wolności, która obecnie znajduje się w Nowym Jorku, był architekt Gustaw Eiffel. Została ona przekazana w 1860 roku Stanom Zjednoczonym z okazji 100 rocznicy Deklaracji Niepodległości. Społeczność amerykańska w Paryżu w podzięce za tenże dar, podarowała Francuzom miniaturową replikę, która obecne znajduje się na wyspie Ile aux Cignes na Sekwanie.

Kopia Statuy Wolności ma wysokość 11,5 metra, podczas gdy oryginał liczy aż 46,5 m! W przeciwieństwie do amerykańskiej statuy, nie znajduje się na niej punkt widokowy.

Warto nadmienić, że w Paryżu możemy znaleźć jeszcze dwie repliki Statuy Wolności; jedna z nich znajduje się w Musée des Arts et Métier (jest to prototyp oryginału), kolejna zaś w Ogrodach Luksemburskich.

Przydatne informacje:

adres Adres: 75015 Paryż
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 10 Paryż, stacja: Javel-André Citroën
RER Paryż RER B Paryż, stacja: Javel

Statua Wolności w Paryżu – replika statuy w USA

Zobacz także  Płomień Wolności – ku czci Księżnej Diany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *