Pamiątki z Paryża

Pamiątki z Paryża – 10 rzeczy, które warto kupić

1. Miniaturowa Wieża Eiffla

miniaturowa wieża eifflaKto odwiedził Paryż, ten zapewne przekonał się, że Wieża Eiffla w miniaturze to najbardziej popularna pamiątka z Paryża. W okolicach Wieży Eiffla i Bazyliki Sacre-Coeur uliczni handlowcy sprzedają turystom breloczki z wieżą (5 sztuk za 1€), a każdy paryski sklepik z pamiątkami oferuje bogatą gamę Wież Eiffla w różnych rozmiarach i kolorach. Znajdziemy tam również wieże podświetlane światłami LED. Być może to dość banalna pamiątka, jednak naszym zdaniem warto przywieźć z podróży mniejszą wersję Żelaznej Damy, najbardziej symbolicznego pomnika Paryża.

2. Beret

beretStereotyp typowego Francuza to przystojny mężczyzna w szaliku i berecie z bagietką pod pachą. Pierwsza masowa produkcja beretów rozpoczęła się właśnie we Francji z XIX wieku, dlatego to okrycie głowy kojarzy się z paryską modą. Beret to stylowa i elegancka pamiątka z Paryża, choć prawdę mówiąc, obecnie niewielu Paryżan go nosi obecnie. Berety można nabyć w wielu sklepikach z pamiątkami w cenie 4-8€.

3. Makaroniki

makaronikiMakaroniki to kolorowe, lekkie ciasteczka z białek, migdałów i cukru pudru, które podbijają kubki smakowe nie tylko Paryżan, ale również turystów. Elegancko spakowane stanowią uroczy i jedyny w swoim rodzaju prezent dla bliskich bądź znajomych. Gwarantujemy, że zasmakują każdemu! Najlepsze makaroniki znajdziemy w najstarszej cukierni w Paryżu – Ladurée. Polecamy wypróbować makaroniki Pierre Hermé, które są również smaczne. Cztery małe makaroniki kosztują około 8€.

4. Ser

francuskie seryFrancuskie sery mogą być świetnym prezentem przywiezionym z podróży. We Francji bowiem produkuje się ponad 750 różnych gatunków serów. Zarówno wielbiciele mocnych smaków, jak i tych delikatniejszych, znajdą idealny ser dla siebie. Sery można nabyć w każdym markecie, zwróćmy jednak uwagę na to, aby były one oznakowane etykietami „label rouge” lub „AOP” (gwarancja wysokiej jakości). Jednak jeśli chcemy poczuć się jak typowy Paryżanin, polecamy wybrać się do wyspecjalizowanego sklepu z serami – na przykład „La Fermette”, który znajduje się przy ulicy Montorgueil.

Zobacz także  Darmowe atrakcje Paryża - zwiedzaj gratis!

Obraz z Plac du Tertre5. Obraz z Plac du Tertre

Podczas wycieczki na Montmartre, warto odwiedzić Place du Tertre, gdzie uliczni artyści zarabiają na życie malując obrazy oraz portrety. Obraz ręcznie malowany przez lokalnych artystów to pamiątka, która idealnie ozdobi dom i będzie codziennie przypominać chwile spędzone w stolicy Francji. Tańsze reprodukcje z widokami Paryża można kupić także w większości sklepów z pamiątkami.

francuskie wino6. Wino

Francja pod względem wielkości produkcji wina jest światowym liderem. Warto wykorzystać okazję i zaopatrzyć się chociaż w jedna butelkę francuskiego wina, które podczas degustacji będzie nam przypominać miło spędzone chwile. W każdym supermarkecie znajduje się pokaźny dział z winem. Można udać się również do wyspecjalizowanego sklepu z winami – tam wachlarz cenowy jest dość rozpięty. Butelka najtańszego wina w markecie to koszt ok. 3-4€, lepsze jakości wino kupimy już za 15€.

7. Magnesy

Magnesy to najpopularniejsza pamiątka z każdego miasta, w tym Paryża. Francuskie magnesy – co oczywiste – najczęściej przedstawiają Wieżę Eiffla, ale znajdziemy również wariacje z innymi popularnymi paryskimi zabytkami. To sympatyczny i niedrogi upominek, prosty magnes kupimy już za 1,50€.

butelka koniaku w kształcie wieży eiffla8. Butelka koniaku w kształcie Wieży Eiffla

Francuska brandy o złocisto-karmelowej barwie w butelce w kształcie Wieży Eiffla to niezwykle efektowny prezent. Butelka to pamiątka z Paryża, która z pewnością posłuży na długie lata jako elegancka karafka.

Bukiniści w Paryżu9. Starocie od bukinistów

Na bulwarach ciągnących się wzdłuż brzegach Sekwany, swoje charakterystyczne ciemnozielone budki mają bukiniści – Paryscy sprzedawcy używanych książek, albumów, czasopism. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych staroci z XIX/XX wieku.

10. Odzież

galeria lafayetteBędąc w światowej stolicy mody, ciężko oprzeć się zakupom. Osobom z bardziej zasobnym portfelem polecamy wizytę w ekskluzywnych butikach przy Polach Elizejskich, w Galerii Lafayette oraz Galerii Printemps, gdzie znajdują się oddziały najbardziej znanych firm modowych z całego świata. Sami Francuzi na zakupy chętnie wybierają się na ulicę Rue de Rennes. Większe zakupy najkorzystniej robić w okresach wyprzedaży (z fr. „soldes”): w styczniu oraz w lipcu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *