RER - szybka kolej w Paryżu

RER – Szybka Sieć Regionalna Île-de-France

Paryż to miasto słynące z wielu atrakcji turystycznych i pięknych zabytków. Warto jednak zauważyć, że jest to także europejska stolica słynna z doskonale zorganizowanej komunikacji miejskiej. Obok doskonale wszystkim znanego metra oraz wielu połączeń autobusowym, Paryż może poszczycić się także słynnym RER. Jest to nic innego jak regionalna sieć kolejowa aglomeracji paryskiej. Jak działa i kto może z niej korzystać?

Czym jest RER?

Pod tajemniczym skrótem RER kryje się Réseau Express Régional d’Île-de-France, czyli w wolnym tłumaczeniu na polski Szybka Sieć Regionalna Île-de-France. Chociaż jest to środek transportu miejskiego mniej popularny od paryskiego metra, każdy turysta powinien dobrze orientować się w jego działaniu.

Paryż, jego przedmieścia oraz miejscowości leżące w graniach aglomeracji miejskiej, można porównać do ogromnego organizmu, który powinien zostać objęty wygodną oraz funkcjonalną siecią komunikacyjną. Właśnie ze względu na to, wraz z początkiem lat sześćdziesiątych rozpoczęły się prace nad infrastrukturą kolejki podmiejskiej, która swoim zasięgiem obejmowałaby również cały Paryż, a jej tory biegłyby niezależnie od torów metra. RER można porównać do polskich kolejek podmiejskich, takich jak Warszawska Kolej Dojazdowa. Różni się ono jednak tym, że poza dowożeniem pasażerów z miejscowości podparyskich do centrum, kursuje także po samym mieście, jako środek transportu, który może być stosowany wymiennie z kolejką podziemną.

RER Paris

RER to przede wszystkim niezwykle wygodna naziemna kolej miejska, która na całej swojej długości ma aż dwieście pięćdziesiąt siedem stacji, z czego trzydzieści trzy znajdują się w samym Paryżu.

Zobacz także  Alternatywne sposoby poruszania się po Paryżu – TOP 5

RER czy metro? Który środek transportu wybrać?

Jeżeli chcemy dojechać na przedmieścia Paryża za pomocą komunikacji miejskiej, musimy zdecydować się na RER. Jednak na terenie miasta funkcjonuje ona wymiennie z metrem, często więc turyści zastanawiają się który środek transportu lepiej wybrać. Prawda jest taka, że niektóre stacje RER i metra pokrywają się, co więcej w obydwu środkach komunikacji obowiązuje ten sam bilet. Dlatego najlepiej zdecydować się na ten środek transportu, którym w danym momencie wygodniej nam jechać. Ze względu na równoległe funkcjonowanie RER i metra, Paryż jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Europie. Warto pamiętać, że RER dowiezie nas nie tylko na dwa paryskie lotniska: Orly oraz Charlesa de Gaulle’a, ale także do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta, które znajdują się poza jego centrum. Jeżeli chcemy odwiedzić Disneyland (RER A) czy Wersal (RER C), RER będzie dla nas najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu.

RER w Paryżu - tablica informacyjna

Jak kupić bilet na RER?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że cała trasa RER podzielona jest na strefy. Cały obszar Paryża objęty jest pierwszą strefą biletową, na której funkcjonują takie same bilety, jakie musimy pokazać w metrze. Dlatego, jeżeli mamy w planach podróżowanie RER na terenie miasta, nie musimy zaprzątać sobie głowy kupowaniem dodatkowego biletu. Inaczej sprawy mają się w momencie, kiedy chcemy wybrać się na przedmieście albo dojechać do lotniska. Wówczas musimy kupić oddzielny bilet, którego cena zmienia się w zależności od stacji, na której zamierzamy wysiąść.

O czym należy pamiętać podczas podróży?

Przede wszystkim przed wejściem do pociągu należy zorientować się, czy na pewno zatrzymuje się on na stacji, na której zamierzamy wysiąść. Na każdej platformie znajdują się plansze ukazujące schemat danej linii, dlatego dobrze jest się z nimi zapoznać przed wejściem do wagonu. Żeby uniknąć pomyłki, dobrze także upewnić się, że peron, na którym stoimy, obsługuje pociągi jadące w stronę, na której nam zależy.

Zobacz także  Paryż z polskim biurem podróży - przegląd ofert

Połączenia kolejowe RER w Paryżu

Pamiętajmy także o tym, aby nie wyrzucać biletów przed końcem trasy. Nie chodzi jedynie o kontrole, ale także o to, że bramki biletowe znajdują się nie tylko przy wejściu, ale także przy wyjściu ze stacji. Drzwi do pociągów nie otwierają się automatycznie, dlatego, jeżeli chcemy wyjść na konkretnej stacji, pamiętajmy o naciśnięciu przycisku.

Mapa połączeń RER w okręgu paryskim

źródło: https://parisbytrain.com

Zobacz jak wyglądają pociągi RER – video

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *