Podróż do Paryża – jak się przygotować?

Podróż do Paryża – jak się przygotować?

Paryż jest piękny o każdej porze roku i dobry nie tylko na romantyczny wyjazd. Nie jest położony też na drugim końcu świata, by rezygnować ze spełnienia marzenia o odwiedzinach stolicy Francji. Zaplanuj z nami swoją wycieczkę do Paryża, aby maksymalnie wykorzystać każdy dzień i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Skorzystaj z kilku cennych porad!

Po pierwsze – formalności

Przed wyjazdem do Paryża nie musisz załatwiać żadnych dokumentów ani wizy. Francja znajduje się w Strefie Schengen i w UE, dlatego możesz do niej pojechać jedynie z ważnym dowodem osobistym w kieszeni. Pamiętaj, aby:

 • był on ważny – termin jego ważności nie powinien upłynąć przed twoim powrotem do kraju;
 • dokument był w dobrym stanie – nie może być zniszczony, tak aby w razie potrzeby policja czy inne służby mogły potwierdzić twoją tożsamość.

Jeżeli Twój dowód osobisty właśnie stracił ważność, ale masz ciągle ważny paszport, to nic straconego. I ten drugi dokument będzie potwierdzeniem twojej tożsamości dla francuskich władz.

Po drugie – rodzaj transportu

Samolot

Najwygodniej będzie Ci dostać się do Paryża samolotem. Cena biletu będzie zależne od terminu wylotu i powrotu do kraju. Jeżeli zdecydujesz się wybrać na wycieczkę z dnia na dzień, to wydasz na niego nawet ponad 1000 zł za lot w jedną stronę. Dlatego szukaj okazji, które w przypadku rejsów do Paryża zdarzają się często. Można „upolować” bilety lotnicze za nawet 200 zł za lot w jedną stronę

Samochód

Trasę z Warszawy do Paryża można pokonać w ok. 16 godzin. Dolicz do tego jednak czas, który należy poświęcić na odpoczynek w trasie. W efekcie podróż do stolicy Francji może zająć ci dobę i więcej – jeżeli jesteś jedynym kierowcą. Samochód to też tylko z pozoru ekonomiczny środek transportu. Nawet jeżeli twoje auto spala niewiele paliwa, pokonanie trasy liczącej z Paryża do Warszawy ponad 1500 km będzie cię słono kosztować.

Zobacz także  Winiety Słowenia - Jak to wygląda w 2023 roku?

Autokar

Przejazdy autokarowe do Paryża kuszą niskimi cenami. Za podróż do Francji busem prawdopodobnie zapłacisz niewiele. Takie rozwiązanie może być dobrą alternatywą dla osób, którym nie przeszkadza zależność od kierowcy, siedzenie przez kilka godzin w tej samej pozycji i dzielenie przez dłuższy czas miejsca z nieznajomą osobą. Autokar może też jechać dłużej niż samochód – np. jeżeli po drodze „zbiera” pasażerów z całej Polski.

Po trzecie – budżet

Paryż to drogie miasto. Przygotowując się finansowo na wycieczkę, weź pod uwagę:

 • ceny biletów wstępu do muzeów – np. w przypadku Luwru bilet wstępu dla osoby dorosłej powyżej 26. roku życia kosztuje 15 €. Natomiast jeżeli jesteś młodszym turystą, możesz zwiedzać to muzeum za darmo;
 • koszty komunikacji miejskiej – po Paryżu wygodnie podróżuje się metrem. Miasto to jest podzielone na 5 stref, ale jako turysta, możesz wykupić bilet na poruszanie się po trzech z nich. Strefy od 1 do 3 obejmują centrum Paryża. Koszt biletu jednodniowego poruszającego się w tej części miasta wynosi 12 euro, natomiast dwudniowy 19,50 euro (to ceny dla biletów normalnych);
 • koszty noclegów – jeżeli nie liczy się dla ciebie standard, a jedynie dach nad głową, to możesz wybrać opcję łóżka w pokoju wieloosobowym. Taki nocleg dla jednej osoby kosztuje ok. 100 zł. Doba w pokoju z łazienką to wydatek minimum 300 zł. Natomiast za standard i bliskość centrum zapłacisz… słono. To wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za jedną noc – w zależności od standardu;
 • koszty jedzenia – znajdziesz w Paryżu knajpy, w których zjesz smaczny posiłek za 20 euro. Możesz też wynająć np. pokój z aneksem kuchennym i samodzielnie przygotowywać jedzenie. Na pewno sporo zaoszczędzisz.
Zobacz także  Jak wybrać dobrą lodówkę turystyczną?

Po czwarte – plan zwiedzania

Krótki, kilkudniowy wyjazd wymaga tego, aby dobrze zaplanować swój czas spędzany w Paryżu. Jest lista miejsc, które są obowiązkowe dla każdego turysty. Należą do nich:

 • Wieża Eiffla,
 • Katedra Notre-Dame,
 • Luwr,
 • Moulin Rouge,
 • Cmentarz Pere-Lachaise,
 • Centrum Pompidou,
 • Pola Elizejskie;
 • Bazylika Sacre-Coeur.

Jeżeli jedziesz do Paryża z dzieckiem, pomyśl o odwiedzeniu Disneylandu. To jedyne europejskie miasto, w którym można bawić się w tym bajkowym parku rozrywki.

Po piąte – wykup ubezpieczenie turystyczne

Choroba i wypadek to ostatnie, o czym chcesz myśleć, planując podróż do Paryża. Dlatego nie zastawiaj się długo i po prostu wykup polisę turystyczną, która wcale nie musi być droga. Taka polisa będzie kołem ratunkowym w przypadku:

 • konieczności hospitalizacji,
 • transportu medycznego,
 • popsutego samochodu i wypadku na drodze;
 • utraty bagażu;
 • następstw nieszczęśliwych wypadków – np. konieczności rehabilitacji. Jej koszty może pokryć odszkodowanie z NNW turystycznego.

Jeżeli nie chcesz przepłacać, to kup tanio ubezpieczenie turystyczne na rankomat.pl. Zrobisz to, korzystając z intuicyjnego kalkulatora.

Paryż jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Jeśli dobrze zaplanujesz wypad do stolicy Francji – transport, wydatki na noclegi i atrakcje – wycieczka nie będzie kosztować majątku. Nie żałuj pieniędzy na ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa nie jest droga, a może być nieocenioną pomocą, jeżeli np. zdarzy ci się wypadek.

materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *