Weekend w Paryżu: trasa + zdjęcia + mapka + dojazd

Planujesz weekend w Paryżu? Jak zaplanować czas, by zwiedzić jak najwięcej? Korzystając z naszego doświadczenia, udostępniamy autorski plan zwiedzania Paryża w 2 dni. Staraliśmy się zawrzeć wszystko to, co może przydać się podróżującym: trasę krok po kroku, dojazd do zabytków, informacje o zwiedzanych miejscach oraz zdjęcia i mapkę. Miłego użytkowania 🙂

Zwiedzanie – Dzień 1

czas zwiedzania Czas trwania: 10-11 godzin
intensywność Intensywność: duża
trasy piesze Trasy piesze:
ok. 3 km
atrakcje Atrakcje: Wieża Eiffla, rejs po Sekwanie, la Defense, Grande Arche,
Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Luwr
Cena Koszt biletów:  5 € wejście schodami na Wieżę Eiffla, 14 € Rejs po Sekwanie

1. Wieża Eiffla

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 6 Paryż Metro 9 Paryż, stacja: Trocadero
Wskazówki dojazdu: Z hotelu dojeżdżamy na stację Trocadero linią nr 6 lub 9.

Zwiedzanie rozpoczynamy z rana. Po wyjściu z metra znajdujemy się na Placu Trocadero, skąd rozpościera się najlepszy widok na Wieżę Eiffla oraz otaczające ją ogrody i fontanny. Schodzimy schodami na dół i spacerujemy aż pod samą Wieżę. Mając zaledwie 2 dni nie chcemy tracić czasu na stanie w kolejkach do wjazdu na sam szczyt, które mogą trwać w sezonie nawet 3-4 godziny. Wybieramy zatem mniej wygodną, ale za to tańszą oraz bez-kolejkową opcję: wchodzimy schodami na drugie piętro Wieży Eiffla, skąd podziwiamy widowiskową panoramę miasta.

Widok z Wieży Eiffla - 2 piętro

2. Rejs po Sekwanie

trasy piesze Dojście pieszo: ok. 5 min

Po zejściu z Wieży udajemy się do pobliskiego portu nad Sekwaną, skąd co godzinę wypływają statki turystyczne tzw. bateaux mouches. Osobiście polecamy przewoźnika Bateaux Parisiens, ale zapewne inne firmy też są dobre. W trakcie godzinnego rejsu po Sekwanie zobaczymy „Paryż w pigułce”: Pałac Inwalidów, Zgromadzenie Narodowe, Luwr, Muzeum Orsay, Katedrę Notre-Dame. Przepłyniemy również pod Mostem Aleksandra III oraz Pont Neuf (najstarszym mostem w Paryżu) oraz kilkunastoma mniej znanymi, lecz równie urokliwymi mostami. Zwróćmy uwagę na piękne nadbrzeże samej Sekwany, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rejs po Sekwanie

3. Dzielnica la Défense

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 1 Paryż , stacja: La Défense
Wskazówki dojazdu: Po zakończonym rejsie idziemy ok. 1 km wzdłuż Sekwany na metro linii nr 6, przystanek Bir-Hakeim. Na przystanku Charles de Gaulles – Etoile przesiadamy się w metro nr 1 i wysiadamy na stacji La Defense.

Mamy już pewne wyobrażenia jak wygląda tradycyjny Paryż. Wybieramy się do nowoczesnej części aglomeracji paryskiej, położonej nieco poza Paryżem – la Defense. To największe centrum biznesowe w Europie. Dzielnica nie każdemu musi się podobać (nam akurat podoba się bardzo!). Zdecydowanie warto się tu wybrać, by wyrobić sobie własne zdanie. Wysiadamy na przystanku la Defense, który znajduje się w centrum handlowym les Quatre Temps. Kierujemy się do wyjścia na Grande Arche. Przed nami wyłania się ogromny Wielki Łuk, z oddali widoczny jest Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich. Chwila przerwy na lunch – można przysiąść na schodach pod Łukiem i delektować się posiłkiem w towarzystwie futurystycznych biurowców bądź też przespacerować się po placu.

La Defense Paryz

4. Łuk Triumfalny i spacer Polami Elizejskimi

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 1 Paryż , stacja: Charles de Gaulle
Wskazówki dojazdu: Z la Defense ponownie wsiadamy w linię nr 1 i wysiadamy na stacji Charles de Gaulle.

Po krótkim odpoczynku udajemy się pod Łuk Triumfalny. To tutaj właśnie znajduje się sławny Arc de Triomphe. Staramy się  na jego murach odnaleźć nazwy polskich miast i dowódców. Zwróćmy uwagę na Grób Nieznanego Żołnierz upamiętniający poległych w I Wojnie Światowej. Będąc w Paryżu koniecznie trzeba zobaczyć Pola Elizejskie, które stanowią scenę oficjalnych parad, manifestacji i świąt narodowych. Nie jest to jednak najlepsze miejsce na zakupy. Przechadzamy się chwilkę po Polach Elizejskich, po czym znowu wsiadamy w najbliższe metro nr 1 na stacji George V.

Łuk Triumfalny w Paryżu

5. Luwr

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 1 Paryż, stacja: Palais Royal – Musée du Louvre
Wskazówki dojazdu: Ze stacji George V wsiadamy w linię 1 i wysiadamy na stacji Palais Royal – Musée du Louvre.

Dzień kończymy wybierając się do największego muzeum świata – Luwru., gdzie docieramy późnym wieczorem. Twierdzimy, że mając tak mało czasu, nie warto spędzać go w kolejce do muzeum, dlatego zwiedzanie kolekcji muzeum zostawiamy na kolejny przyjazd do Paryża. Niemniej mamy możliwość podziwiania z zewnątrz budynku o długości 850 metrów oraz znanej szklanej piramidy. Warto zrobić sobie zdjęcie przy oświetlonej piramidzie – robi wrażenie! Tym miłym akcentem kończymy dzień pierwszy.

Luwr – największe muzeum na świecie

Zwiedzanie – Dzień 2

czas zwiedzania Czas trwania: ok. 9 godzin
intensywność Intensywność: duża
trasy piesze Trasy piesze:
ok. 4 km
atrakcje Atrakcje: Ogrody Luksemburskie, Île de la Cité, Katedra Notre-Dame,
Montmartre, Plac Pigalle, Moulin Rouge
Cena Koszt biletów:  darmowe

1. Ogrody Luksemburskie

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż, stacja: Odéon
Wskazówki dojazdu: Z hotelu dojeżdżamy na stację Odéon linią 4.

Drugi dzień naszego pobytu rozpoczynamy od spaceru po Ogrodach Luksemburskich, które zajmuję teren 23 ha! To miejsce, w którym chętnie wypoczywają sami Paryżanie. W centralnym punkcie znajduje się basen Grand Bassin, wokół którego poustawiano krzesełka dla spacerowiczów. Znajdziemy tutaj również urokliwe zakątki, fontanny, plac zabaw dla dzieci, wiedeńską karuzelę. W parku często odbywają się koncerty.

2. Katedra Notre Dame i Île de la Cité

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 4 Paryż, stacja: Cite
Wskazówki dojazdu: Ponownie wsiadamy na Odéon w linię nr 4 i wysiadamy na przystanku Cite, ewentualnie idziemy pieszo (ok. 20 min).

Katedra Notre Dame w Paryżu Jedziemy na wyspę na środku Sekwany Ile-de-Cite i słynnej Katedry Notre Dame. Na dziedzińcu przed katedrą – który od 2006 roku nosi nazwę placu Jana Pawła II – rozciąga się kolejka do wejścia do Katedry. Mimo imponującej długości, czeka się w niej nie więcej niż 10-20 minut. W międzyczasie możemy przyjrzeć się imponującej Prefekturze Policji, która znajduje się na przeciwko Katedry. Gdy uda nam się dotrzeć do środka, czeka nas mnóstwo przepięknych witraży, kapliczek i największe we Francji organy. Wychodząc z katedry warto przespacerować się wokół wyspy, na której się znajdujemy. To tutaj możemy zobaczyć Pont Neuf – najstarszy most, pod którym przepłynęliśmy wczoraj podczas turystycznego rejsu. Na naszą uwagę zasługuje również Conciergerie (byłe więzienie, w którym na egzekucję czekała Maria Antonina). Widoczne po drugiej stronie rzeki zielone budki to właśnie bukiniści!

3. Plac Pigalle i Moulin Rouge

dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 2 Paryż, stacja: Pigalle
Wskazówki dojazdu: Wsiadamy w linię 4 na i na stacji Barbers Rochechouart przesiadamy się na 2. Wysiadamy na Placu Pigalle.

Jedziemy do Montmartre – najwyżej położonej dzielnicy znajdującej się w północnej części Paryża. Wysiadamy na Placu Pigalle. Tuż po wyjściu z metra naszym oczom ukazuje się Moulin Rouge, gdzie od lat pokazy kankana w sławnym  show „Féerie” przyciągają turystów. Spacerujemy wzdłuż pełnej kontrowersji dzielnicy Pigalle, mijając liczne kluby nocne, seks shopy oraz inne atrakcje dla dorosłych. Po drodze napotykamy również liczne sklepy z pamiątkami – warto tutaj zaopatrzyć się w suweniry z podróży.

Plac Pigalle i Moulin Rouge

4. Bazylika Sacre Soeur i plac du Tetre

trasy piesze Spacer: ok. 30 min

Z Placu Pigalle skręcamy w kierunku Bazyliki Sacre-Coeur. Mijając zaciszne zaułki i pnące się w górę wąskie przejścia zmierzamy w kierunku Bazyliki. U podnóża znajduje się misternie zdobiona karuzela i plac zabaw. Aby dostać się na szczyt wzgórza, możemy wjechać kolejką (potrzebny bilet komunikacji miejskiej) lub pokonać ponad 300 schodów – oczywiście polecamy drugą opcję. Tuż przed bazyliką rozpościera się imponujący widok na całe miasto – warto przysiąść chwilę na schodach. Wchodzimy do środka bazyliki. To tutaj nieprzerwanie od 125 lat odbywa się adoracja najświętszego sakramentu. Następnie kierujemy się za bazylikę, do znajdującego się nieopodal Placu du Tetre – placu artystów, gdzie obecnie uliczni malarze tworzą portrety turystom. Skręcając w zaułek nieco obok placu widzimy Wieżę Eiffla. Tym pięknym widokiem kończymy nasz krótki lecz bardzo intensywny weekend w Mieście Świateł!

Bazylika Sacre Soeur

 

Podsumowanie
Data:
Miejsce:
Weekend w Paryżu
Ocena:
51star1star1star1star1star

Komentarze

25 Komentarze do wpisu "Weekend w Paryżu: trasa + zdjęcia + mapka + dojazd"

Sortuj po:   najnowszych | najstarszych | najczęściej ocenianych

Witam. W dniu dzisiejszym zarezerwowaliśmy pobyt w Hotelu Reseda, który Państwo polecacie. Dziękujemy za pomoc. Na pewno skorzystamy z planu wycieczki.
Jedno pytanie. Jak najlepiej dojechać do tego hotelu z lotniska Paryż Beauvais? Czy możecie Państwo polecić jakiś tani i sprawdzony transport z lotniska?

Co ok 15 min (o ile nie częściej) z lotniska odjeżdża autokar, który dowozi pasażerów do Port Maillot (tuż przy 1 linii metra) – podróż z lotniska trwa ok 1,5 godz. Z tego co widziałam, Twój hotel jest w pobliżu linii 3 – trzeba będzie sprawdzić przesiadkę na mapie metra, którą znajdziesz na każdej stacji i jesteście na miejscu 🙂

Witam serdecznie,
plan 3 dniowego wypadu dzięki tej wspaniałej stronie mam już opracowany 🙂 proszę natomiast jeszcze o poradę, ponieważ spędza mi to sen z powiek – gdzie w miarę tanio zjeść obiad? Jakie są to mniej więcej koszty i co serwują /tylko nie ślimaki i inne tego typu „cudowności”/ 🙂

Dziękujemy za sugestie , może uda nam się wszystko zobaczyć

Witam. A jak z cenami biletow do metra czy autobusow? Mozna kupic jakiś całodniowy, rodzinny czy trzeba za każdym razem kupywac? Za ok 2 tyg sie wybieramy z dwójką małych dzieci na 1 dzien i nie wiem jak to rozplanowac?

W automacie albo kasie kupuje się karnet 10 biletów ticket+ za 14,90€. Każdy bilet działa około trzech godzin (czasami więcej) we wszystkich bramkach metra, pociągów RER na terenie Paryża, autobusów i innych środków transportu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Place de la Concorde
Place de la Concorde – paryski Plac Zgody

Paryż powszechnie uważany jest za jedno z głównych centrów światowego życia, będąc przy tym jednocześnie jedną z największych w skali

Zamknij