Winiety Słowenia – Jak to wygląda w 2023 roku?

Winiety Słowenia – Jak to wygląda w 2023 roku?

Podróż do Słowenii może być niezapomnianą przygodą. To w końcu jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, które słynie z malowniczych krajobrazów, pysznego wina i bezpieczeństwa. Znajdziemy tutaj piękne miasta, lazurowe jeziora, gęste lasy i góry. Słowenię najlepiej jednak zwiedzać własnym samochodem ze względu na fakt, że to właśnie w taki sposób zobaczymy najwięcej. Przed podróżą warto wyposażyć się w ważną winietę, która uchroni nas przed dotkliwymi i wysokimi mandatami. Co warto wiedzieć o winietach dla Słowenii w 2023 roku?

Ceny autostrad w Słowenii – kilka słów o winietach

Wiele osób udaje się do Słowenii prosto z Polski, chcąc dostać się do Chorwacji. Bywa jednak i tak, że to właśnie kraj ze stolicą w Lublanie jest dla turystów miejscem docelowym. I nic w tym dziwnego – Słowenia to naprawdę uroczy kraj, który da się zjechać samochodem w kilka lub kilkanaście dni w zależności od pomysłu. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem takiej podróży należy się właściwie przygotować. 

Mowa tutaj nie tylko o wykupieniu wszelkich niezbędnych ubezpieczeń, ale również o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i zakupie winiet. Chodzi o dowód uiszczenia opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Dawniej była możliwość zakupu winiety stacjonarnie w wybranych punktach – obecnie jednak można je kupić wyłącznie elektronicznie (online). 

W związku z tym od kierowców nie wymaga się już naklejania nalepek na przedniej szybie auta, a to z kolei spore ułatwienie i komfort. Brak ważnej winiety wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokich mandatów, a te mogą wynosić nawet kilkaset euro – dlatego też warto zaznajomić się z tematem i sprawdzić, czym jest winieta dla Słowenia w roku 2023

Zobacz także  Prowadzisz negocjacje z zagranicznym klientem? Nie zdawaj się na translatory online! Sprawdź, dlaczego profesjonalny tłumacz francuskiego może okazać się Twoim kluczem do sukcesu

Zacznijmy jednak od początku. Mapa autostrad w Słowenii obejmuje aż 700 kilometrów płatnych dróg. W związku z tym trudno jest całkowicie ominąć takie trasy, by zaoszczędzić kilkanaście euro. Poza tym taka taktyka znacząco wydłuża czas podróży, co niekoniecznie jest opłacalne. Warto tutaj dodać, że na słoweńskich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h, a w przypadku dróg ekspresowych mowa o 100 km/h. Przed rozpoczęciem podróży należy koniecznie zapoznać się z zasadami ruchu drogowego, bo te mogą się nieco różnić od polskich. 

Rodzaje winiet w Słowenii – jak to wygląda w praktyce? 

Winiety sprzedawane są według rodzaju pojazdu. Należy o tym pamiętać, bo inny typ winiety należy kupić w przypadku jazdy motocyklem, a inną, jeśli posiadamy pojazd o określonej masie i wysokości. Przykładowo, winieta kategorii 2A dotyczy pojazdów do 3,5t z wysokością (nad przednią osią) poniżej 1,3m. Z kolei winieta kategorii 2B dotyczy pojazdów do 3,5 t i wysokością powyżej 1,3m. 

Innym podziałem według którego sprzedawane są winiety, jest ich termin ważności. W praktyce wygląda to w następujący sposób: 

  • winieta tygodniowa jest ważna przez 7 dni (od dnia zaznaczonego na winiecie), 
  • winieta miesięczna jest ważna przez 30 dni (również od dnia zaznaczonego na dokumencie),
  • winieta 6-miesięczna jest ważna przez pół roku,
  • winieta 12-miesięczna jest ważna przez rok od daty zaznaczonej na dokumencie. 

Winiety w Słowenii w 2023 – ceny

Warto wiedzieć, że jadąc samochodem przez Słowenię zapłacimy nie tylko za samą winietę, ale także za przejazd niektórymi tunelami. Za same winiety cena różni się w zależności od daty ważności i typu pojazdu. W przypadku motocykli cena waha się od 7 do 55 euro. W przypadku pojazdów kategorii 2A mowa o cenach od 15 do 110 euro, a w przypadku pojazdów 2B – od 30 do 220 euro. 

Zobacz także  Francuska elegancja. Zrób makijaż jak paryżanka!

Zdarza się jednak, że kierowca nie jest do końca świadomy klasy swojego pojazdy i kupuje niewłaściwą winietę. Dlatego też zawczasu warto zapoznać się z opisem technicznym oferty winiet na rynku słoweńskim. Za brak ważnej winiety grozi kara od 300 do nawet 800 euro. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *