Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika to miejsce często pomijane w przewodnikach, na szczęście nie przez samych wiernych. Sanktuarium to jest celem pielgrzymek osób z całego świata. Tu bowiem miało miejsce objawienie związane z „Cudownym Medalikiem” (Médaille Miraculeuse).

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Katarzyne Laboure urodziła się w ubogiej, wielodzietnej rodzinie chłopskiej. W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu sióstr szarytek w Paryżu. W 1830 roku w domu przy Rue Bac Katarzyna otrzymała od Matki Bożej polecenie stworzenia medalika według ściśle określonego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosić z wiernością, mieli otrzymać specjalne łaski. Siostry Matki Miłosierdzia Bożego wybiły początkowo 200 tysięcy medalików. Wkrótce osoby noszące medalik, za pośrednictwem Najświętszej Maryi, zaczęły otrzymywać liczne nawrócenia, uzdrowienia i łaski.

Katarzyna Labouré zmarła w 1876 roku. Kiedy 57 lat później z okazji jej beatyfikacji otworzono grobowiec, okazało się, że ciało Katarzyny pozostało w nienaruszonym stanie. Przeniesiono je do kaplicy przy ulicy 140 du Bac i umieszczono pod ołtarzem Matki Bożej z globem.

Katarzyna Labouré

Wygląd i symbolika medalika

Maryja poleciła Katarzynie przygotowanie medalika według wzoru: na awersie znajdować się miała Matka Boża miażdżąca stopą węża, który jest symbolem diabła. Promienie wychodzące z kamieni znajdujących się w pierścieniach Maryi oznaczać miały łaski otrzymywane za Jej wstawiennictwem. Następnie wokół Maryi pojawić się miały słowa w kolorze złotym, tworzące owalny napis:
O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

Rewers miał przedstawiać Serce Jezusa otoczone koroną cierniową i Serca Maryi przebite mieczem. Są one ze sobą złączone, ukazując nierozerwalną relację między Chrystusem i Jego Matką. Powyżej inicjał Maryi – litera M, a nad nią krzyż. Dodatkowo na obwodzie umieszczono 12 gwiazd nawiązujących do 12 apostołów.

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Cudowny Medalik dzisiaj

Zobacz także  Kościół Świętej Magdaleny

Obecnie siostry Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w przykościelnym sklepiku zajmują się dystrybucją medalików po symbolicznych kosztach (jeden medalik kosztuje ok. 1-3€). Dostępne są również materiały w języku polskim dotyczącym św. Katarzyny (książki, broszury).

Cudowny medalik

Przydatne informacje:

adres Adres: 140 Rue du Bac, 75007 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Otwarcie Kaplicy: 07:45 – 13:00 / 14:30 – 19:00
Dni wolne: 08:15 – 12:30 / 14:30 – 19:00
Wtorek – Kaplica otwarta bez przerwy: 07:45 – 19:00
rsz_tourism_icon_18 Cena: Wstęp do kaplicy jest bezpłatny.
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 10 Paryż Metro 12 Paryż, stacja: Sèvres – Babylone
autobusy-paryz linie nr: 39, 63, 70, 84, 87, 94
strona-www Strona WWW: http://www.chapellenotredamedelamedaillemiraculeuse.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.