Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika to miejsce często pomijane w przewodnikach, na szczęście nie przez samych wiernych. Sanktuarium to jest celem pielgrzymek osób z całego świata. Tu bowiem miało miejsce objawienie związane z „Cudownym Medalikiem” (Médaille Miraculeuse).

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Katarzyne Laboure urodziła się w ubogiej, wielodzietnej rodzinie chłopskiej. W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu sióstr szarytek w Paryżu. W 1830 roku w domu przy Rue Bac Katarzyna otrzymała od Matki Bożej polecenie stworzenia medalika według ściśle określonego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosić z wiernością, mieli otrzymać specjalne łaski. Siostry Matki Miłosierdzia Bożego wybiły początkowo 200 tysięcy medalików. Wkrótce osoby noszące medalik, za pośrednictwem Najświętszej Maryi, zaczęły otrzymywać liczne nawrócenia, uzdrowienia i łaski.

Katarzyna Labouré zmarła w 1876 roku. Kiedy 57 lat później z okazji jej beatyfikacji otworzono grobowiec, okazało się, że ciało Katarzyny pozostało w nienaruszonym stanie. Przeniesiono je do kaplicy przy ulicy 140 du Bac i umieszczono pod ołtarzem Matki Bożej z globem.

Katarzyna Labouré

Wygląd i symbolika medalika

Maryja poleciła Katarzynie przygotowanie medalika według wzoru: na awersie znajdować się miała Matka Boża miażdżąca stopą węża, który jest symbolem diabła. Promienie wychodzące z kamieni znajdujących się w pierścieniach Maryi oznaczać miały łaski otrzymywane za Jej wstawiennictwem. Następnie wokół Maryi pojawić się miały słowa w kolorze złotym, tworzące owalny napis:
O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”.

Rewers miał przedstawiać Serce Jezusa otoczone koroną cierniową i Serca Maryi przebite mieczem. Są one ze sobą złączone, ukazując nierozerwalną relację między Chrystusem i Jego Matką. Powyżej inicjał Maryi – litera M, a nad nią krzyż. Dodatkowo na obwodzie umieszczono 12 gwiazd nawiązujących do 12 apostołów.

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

Cudowny Medalik dzisiaj

Zobacz także  Muzeum Historii Naturalnej - Galeria ewolucji

Obecnie siostry Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w przykościelnym sklepiku zajmują się dystrybucją medalików po symbolicznych kosztach (jeden medalik kosztuje ok. 1-3€). Dostępne są również materiały w języku polskim dotyczącym św. Katarzyny (książki, broszury).

Cudowny medalik

Przydatne informacje:

adres Adres: 140 Rue du Bac, 75007 Paryż
godziny-otwarcia Godziny otwarcia: Otwarcie Kaplicy: 07:45 – 13:00 / 14:30 – 19:00
Dni wolne: 08:15 – 12:30 / 14:30 – 19:00
Wtorek – Kaplica otwarta bez przerwy: 07:45 – 19:00
rsz_tourism_icon_18 Cena: Wstęp do kaplicy jest bezpłatny.
dojazd Dojazd: metro-paryz Metro 10 Paryż Metro 12 Paryż, stacja: Sèvres – Babylone
autobusy-paryz linie nr: 39, 63, 70, 84, 87, 94
strona-www Strona WWW: http://www.chapellenotredamedelamedaillemiraculeuse.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *