Place de la Concorde – paryski Plac Zgody

Place de la Concorde – paryski Plac Zgody

Paryż powszechnie uważany jest za jedno z głównych centrów światowego życia, będąc przy tym jednocześnie jedną z największych w skali globu metropolii. Pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl po usłyszeniu nazwy tego miasta są oczywiste – wieża Eiffela, Pole Elizejskie, Łuk Triumfalny, Montmartre, czy też katedra Notre Dame – każda, cokolwiek wiedząca o świecie osoba wymienia te nazwy jednym tchem. Często zapomina się za to o Placu Zgody, choć jest nie mniej warty uwagi, niż pozostałe lokalizacje.

Od monarchii do rewolucji i z powrotem, czyli nieco historii

Pradzieje placu sięgają czasów Ludwika XV – jednego z ostatnich królów przedrewolucyjnej Francji. Plac nosił wówczas jego imię, toteż pomnik tego króla stał w centralnym miejscu placu aż do okresu Wielkiej Rewolucji. W jej czasie pomnik króla usunięto, ustawiając na tym miejscu gilotynę, przy pomocy której ścięto dziesiątki osób, w tym między innymi króla Ludwika XVI i królową Marię Antoninę. Sam plac nazwano wówczas, co dość oczywiste, Placem Rewolucji.

Po uspokojeniu rewolucyjnych nastrojów plac otrzymał miano Place de la Concorde, czyli Placu Zgody, obowiązujące również i dziś. Choć trzeba zauważyć, że w międzyczasie nazwa ta zmieniała się jeszcze kilkukrotnie. W ten sposób śledząc historię placu mimowolnie zapoznajemy się z historią Francji, bo te dwa elementy nierozerwalnie się ze sobą łączą.

Topografia, czyli co można znaleźć na Placu Zgody

Place de la Concorde w Paryżu należy do największych tego typu obiektów urbanistycznych na świecie, sięgając wielkości 84 tysięcy metrów kwadratowych, czyli ponad ośmiu hektarów. Nie sposób więc go nie zauważyć w czasie przejażdżki przez centrum francuskiej metropolii.

Zobacz także  Panteon w Paryżu – ku czci Wielkich Ludzi

Układ placu ma kształt ośmiokąta, w wierzchołkach którego ustawione są rzeźby symbolizujące osiem największych miast Francji. Dominującym obiektem na placu jest jednak mierzący 23 m obelisk, podarowany w XIX wieku dla króla Ludwika Filipa przez wicekróla Egiptu. Obelisk pochodzi wprost z Teb, ze świątyni Ramzesa II. Niezwykłą ciekawostką jest fakt, iż obelisk pełni równocześnie funkcję zegara słonecznego, co czyni go największym tego typu chronometrem na świecie.

Bardzo charakterystycznym elementem placu są także dwie przepiękne, niezwykle ozdobne fontanny – Fontanna Mórz i Fontanna Rzek. Obie wzniesiono również w pierwszej połowie XIX wieku i do dziś stanowią mocny punkt na mapie atrakcji miasta, przyciągając swoim nieodpartym urokiem.

Przydatne informacje:

adres Adres:
75008 Paryż
dojazd Dojazd: Metro 1 Paryż Metro 8 Paryż Metro 12 Paryż , stacja: Concorde

Film z Place de la Concorde w Paryżu:

Zdjęcia z paryskiego Placu Zgody:

1 Comment

  • Kamil

    Rewelacyjny artykuł, krótki i rzeczowy. Podróżuję z rodziną po całej Europie (Skandynawia, Hiszpania, Włochy, teraz Francja) i zawsze przygotowujemy się do zwiedzania – tzn. mamy plan wycieczki, czytamy dużo przewodników i artykułów. Jak na razie zwiedzamyparyz.pl jest w moim przekonaniu najlepszą, polskojęzyczną stroną dla turystów. Od tygodnia czytamy i notujemy 🙂 Dziękuję i pozdrawiam. Kamil ze Świecia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *